Istorijos, kurias gali atskleisti vienas koklis. Kviečiame į paskutinę ekskursiją su archeologu gotikinių koklių parodoje!

 
Pasak G. Striškos, atkurtoji Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija yra Renesanso epochos, bet iki XVI a. rūmai daug kartų keitė savo pavidalą, buvo perstatomi, todėl muziejininkas ekskursijos dalyviams parodys, kaip atpažinti ankstyviausius mūrus, papasakos, kaip atrodė pirmosios pilys, pakvies pasivaikščioti po archeologijos ekspoziciją bei gotikinių koklių parodą.
 
Archeologo teigimu, kartais viena detalė gali atskleisti visą epochą. Pavyzdžiui, Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje aptiktas koklis žalia glazūra. Tai vienas įdomiausių archeologinių radinių, turinčių tiesioginę sąsają su Lietuvos valstybingumo simboliais. XV a. balto molio, žalios spalvos glazūra padengto plokštinio koklio fragmentas papuoštas Gediminaičių stulpais. Įdomu tai, kad balto kaolininio molio telkinių Lietuvoje neaptinkama. Spėjama, kad XV a. trečiame ketvirtyje į Vilnių atvykę meistrai iš Lenkijos atsivežė arba jau pagamintų balto molio koklių plokščių, arba balto molio kaip žaliavos.
 
Gediminaičių stulpai žinomi nuo XIV a. pabaigos. Pirmiausia šis simbolis buvo pavaizduotas ant Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės monetų. Numizmato Eduardo Remeco nuomone, minėtas ženklas atsirado Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto valdymo metais (1397) ir iš pradžių buvo jo asmeninis herbas. Vėliau Gediminaičių stulpai tapo Lietuvos didžiojo kunigaikščio herbu. Todėl šis simbolis aptinkamas ant Vytauto Didžiojo, Lietuvos ir Lenkijos valdovų Kazimiero Jogailaičio, Žygimanto Senojo ir Žygimanto Augusto monetų.
 
Šį bei kitus gotikinius koklius iki balandžio 28 d. galima išvysti parodoje, o paskutinėje parodos ekskursijoje atskleidžiama daugiau pasakojimų, pvz., kokia didikų ir bajorų heraldika buvo vaizduojama kokliuose.
 
Atsiliepimas po ekskursijos s archeologu: „Savo ir draugės vardu noriu padėkoti muziejaus archeologui [...], mudviem pasisekė – mums ekskursijoje buvo skirtas visas laikas (gerokai viršijęs numatytąjį) ir dėmesys klausimams. Buvo be galo įdomu. Svetlana ir Violeta.“
 
Ekskursijos kaina – 2 Eur + lankytojo bilietas (III maršrutas)
 
 
Nuotr. Koklis su Gediminaičių stulpais (XV a. 3 ketv., degtas baltas molis su žalia glazūra)

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2024-04-03 14:04 Atnaujinta: 2024-04-03 14:45
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika