Italus sužavėjusi istorija apie šakutę ir Boną Sforcą

Milda Samulionytė-Zikarienė, Valdovų rūmų muziejaus vyresnioji rinkinio kuratorė. Nuo tolimos Pietų Korėjos iki Valdovų rūmų muziejaus parodų – Milda pasakoja, ką įdomaus veikia rinkinio kuratoriai.
 
Milda, ką veikia archeologijos rinkinio kuratorius?
 
Archeologijos rinkinio kuratorius – tai jau ne tas žmogus, kuris kasinėja ieškodamas istorinių vertybių giliai po žeme. Mano darbas susijęs su muziejinių vertybių apskaita, stebiu, kaip rinkinio artefaktai konservuojami, restauruojami, taip pat turiu prižiūrėti muziejinių vertybių būklę rinkinyje. Be to, organizuoju rinkinio tyrimus ir sklaidą.
 
Kokie Jums yra įdomiausi archeologijos rinkinio radiniai ar eksponatai?
 
Asmeniškai man įdomus visas Valdovų rūmų muziejaus rinkinys, kurį sudaro Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos teritorijoje aptikti archeologiniai radiniai, datuojami nuo Akmens amžiaus iki pat XIX a. vidurio. Nors dažniausiai tenka dirbti su rinkinio apskaita susijusius darbus, paskutiniu metu daugiau dėmesio skiriu rūmų apleisties laikotarpiui – XIX–XX a. radiniams.
 
Esate dirbusi rengiant tarptautines EXPO parodas Pietų Korėjoje, Italijoje. Kokių įžvalgų parsivežėte?
 
Žmonės visame pasaulyje yra smalsūs, neretai ieško istorinių sąsajų, asociacijų tarp kultūrų – savosios ir lietuviškosios. Tiek korėjiečiai, tiek italai domisi autentika, originalumu. Korėjoje žavėtasi lietuviškojo gintaro pavyzdžiais ir inkliuzais juose, prieš milijonus metų gamtos sukurta estetika. Italijoje, Lietuvos paviljone, kone populiariausias parodos eksponatas buvo Valdovų rūmų muziejaus rinkinyje esanti XVI a. šakutė, kaip ir istorija apie Boną Sforcą, pakeitusią lietuvišką virtuvę ir stalo kultūrą. Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė, Žygimanto Senojo žmona, į mūsų šalį atvežė ne tik Italijos virtuvės produktų, bet ir valgymo įrankių, indų, Renesanso kultūros tradicijas.
 
Kolegos pastebi, kad noriai įsitraukiate rengiant Muziejų naktis. Kas Jus traukia dalyvauti?
 
Didžiąją darbo dienos dalį praleidžiu prie kompiuterio, saugyklose ar kolegų būryje, tad stebėti lankytojus, bendrauti su jais – smagu ir naudinga, ypač pasitikrinant, ar teisingai suprantama eksponatu iliustruojama istorinė žinutė. Taip pat įdomu matyti, kurie eksponatai sulaukia didžiausio dėmesio, o kas lieka nepastebėta – galbūt reikia papildomos informacijos. Visada naudinga išgirsti įvairių vertinimų, pastebėjimų, pasiūlymų ar kritikos. Tai skatina tobulėti, ieškoti naujų idėjų.
 
Nedaugelis žino, kad esate ir emocinės pagalbos „Vaikų linija“ ilgametė savanorė. Kas paskatino savanoriauti?
 
Savanorystė – svarbi mūsų šeimos gyvenime. Kartu su vyru dalį savo laisvo laiko skiriame pasirinktoms savanoriškoms veikloms. Emocinės pagalbos linijoje savanoriauju nuo 2016 metų. Galimybė būti čia ir dabar su vaiku, išgyvenančiu sunkius jausmus, išklausyti, įsiklausyti bei ieškoti išeičių užklupus sunkumams teikia prasmės, stiprina pilietiškumo jausmą, rūpestį, padeda emociškai augti. Įvairios sudėtingos situacijos, kurias išgirsti, skatina suprasti kito žmogaus jausmus, aplinkybes. Savanoriaudamas ne tik duodi, bet ir neabejotinai daug gauni. Pasinaudodama proga kviečiu kolegas apsvarstyti galimybę tapti savanoriais bei patirti savanorystės teikiamą džiaugsmą.
 
Dėkojame už pokalbį.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Prezidentas Gitanas Nausėda parodoje užtruko ilgiau nei kiti lankytojai

20250125

Tarptautinę parodą „Pacai. Istorijos sodo lelijos“ aplankė jos globėjas Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana. Kultūros pasaulyje pažįstamas kaip istorinių lituanistinių knygų kolekcininkas Gitanas Nausėdas parodos Valdovų rūmų muziejuje apžiūrai skyrė daugiau laiko nei įprastai joje užtrunka lankytojai – dvi valandas.

Plačiau

Nemokamą sekmadienį atsisveikinsime su paroda apie Pacų giminę

20250123

Sekmadienį, sausio 26 d., – paskutinė galimybė pamatyti tarptautinę Pacų giminei skirtą parodą!
Nuo 10.00 iki 18.00 val. Jūsų lauks:
Tarptautinė paroda „Pacai. Istorijos sodo lelijos“, skirta grafų Pacų giminei ir jos istorijai.
Paroda „Italų Renesansas iš Vavelio: Botticelli, Tiziano“, pristatanti penkis įspūdingus Italijos Renesanso kūrėjų darbus.
Dr. Prano Kiznio paveikslų galerija, kurioje eksponuojami XV–XVII a. Europos dailininkų darbai.

Plačiau

Paroda „Pacai. Istorijos sodo lelijos“ nebus pratęsta, bet savaitgalį muziejus dirbs ilgiau!

20250120

Specialiai lankytojams, kurie dar nespėjo susipažinti su paroda „Pacai. Istorijos sodo lelijos“!
Šį savaitgalį, sausio 25 ir 26 d., Valdovų rūmų muziejaus Parodų centras dirbs ilgiau nei kitos ekspozicijos!
Didžiulio susidomėjimo sulaukusioje parodoje „Pacai. Istorijos sodo lelijos“ jau apsilankė per 35 tūkstančius žmonių.
Sausio 25 d., šeštadienį, parodą galėsite aplankyti iki 20 val. Paskutiniai su paroda norintys susipažinti lankytojai bus įleisti 19 val. Svarbu žinoti, kad kitos muziejaus ekspozicijos tądien dirbs kaip įprasta – iki 18 val..

Plačiau

Publikuota: 2024-01-03 09:56 Atnaujinta: 2024-01-04 10:17
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika