Kultūros istorikė Toma apie kasdienius „kietus riešutėlius“

#pažinkmus – dr. Toma Zarankaitė-Margienė, vyresnioji kultūros istorikė. Pokalbis apie įspūdingiausius muziejaus eksponatus bei kultūros istorikų kasdienius „kietus riešutėlius“.
 
Anksčiau buvote rinkinių kuratorė Valdovų rūmų muziejuje. Pro kurį eksponatą nepraeinate nestabtelėjusi?
 
Valdovų rūmų muziejuje saugomos vertybės unikalios, jos pasakoja savo ypatingas sukūrimo, gyvavimo, atradimo istorijas. Man būtent bendra eksponatų visuma kelia džiaugsmo, pasididžiavimo valstybe jausmą, kad, nepaisant patirtų istorinių negandų ir noro ištrinti Valdovų rūmus iš žmonių atminties, šiandien turime tūkstančius vertingų eksponatų, neleidžiančių pamiršti istorijos. 

Vis dėlto visuomet stabteliu pasigrožėti gobelenu „Rugsėjis, spalis“ iš serijos „Metų laikai“, senųjų Vilniaus meistrų Johano Šairerio (Johan Scheirer), Johano (Hanso) Klaseno (Johannes (Hans) Klassen) sukurtais laikrodžiais, taip pat su išskirtine pagarba žvelgiu į eksponuojamus Lietuvos Statutus. Viena iš mano silpnybių – senoviniai gaubliai, tad džiaugiuosi, kad muziejus įsigijo tokį eksponatą. 

Dabar dirbate vyresniąja kultūros istorike – kuo Jūsų specializacija yra išskirtinė?
 
Vyresniąja kultūros istorike dirbu dar ganėtinai neilgai, tačiau istorinius tyrimus atlieku jau daugiau nei dešimt metų. Manau, didžiausias šios specializacijos iššūkis yra paleografinių (istorinių rankraščių) tekstų skaitymas, kuris reikalauja ilgo ir kruopštaus darbo bei Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje vartotų kalbų išmanymo. Taip pat neretai „kietu riešutėliu“ tampa įvairių specifinių terminų ar sąvokų aiškinimasis. 

Kaip atrodo kultūros istoriko diena muziejuje?
 
Darbas muziejuje žavus tuo, kad darbai greitai keičia vienas kitą ir net nepastebi, kaip prabėgo diena. Todėl visada stengiuosi į dienotvarkę įterpti pasivaikščiojimą per pietų pertrauką, tuomet likusi dienos dalis būna žymiai produktyvesnė. 
 
Dažniausiai tenka atlikti tyrimus, susijusius su tuo metu muziejuje rengiamų parodų tematika: archyvuose ir kitose atminties institucijose saugomų įvairių Lietuvos valdovų dokumentų, sąskaitų knygų, inventorių, ikonografijų paieška. Transkribavimas ir istorinių tekstų rašymas taip pat neatsiejamas nuo kultūros istoriko dienos muziejuje. Žinoma, kai vyksta parodų įrengimo ar demontavimo darbai, tenka prisiliesti prie muziejinių vertybių tiesiogiai. Tai yra ypatingas momentas, nes gali paliesti šimtus metų išsilaikiusias vertybes, jas įdėmiai apžiūrėti. Montuojant parodą, mane dažniausiai pastebėsite prie atskiro stalo su peiliuku rankose ir specialių eksponavimui reikalingų medžiagų šūsnimi. Niekam pavojus negresia (juokiasi), jis naudojamas prie specialaus nerūgštinio kartono parodoje eksponuojamiems dokumentams pritvirtinti.

Laisvalaikiu domitės istoriniais parkais ir mažų erdvių apželdinimo galimybėmis. Kokia Vilniaus vieta ar parkas Jums širdžiai mieliausias?
 
Išties sunku išskirti vieną pačią mėgstamiausią vietą. Ypač gražios Belmonto apylinkės su Pūčkorių atodanga, Markučių dvaro parkas, vienintelis Lietuvoje akmenimis grįstas Tuputiškių serpantinas, Verkių dvaro parkas. Galėčiau vardinti ir vardinti dažnai lankomas vietas. Ne mažiau ypatingas Vilniaus senamiestis, urbanistinis jo peizažas. Vis dėlto gamtoje pailsiu labiau nei mieste. Gamta padeda pasiekti ramybės ir jaukumo būseną.  

Ačiū už pokalbį!
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dienos stovyklos vaikams – įsimintiniausioms vaikų vasaros akimirkoms!

20240710

Muziejus – puiki vieta praleisti laiką smalsiems ir gudriems bendraminčiams. Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai pakvietė būsimų antrų–penktų klasių mokinius į penkių dienų pažintinę kelionę po Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją – dienos stovyklas vaikams „Karūnos akademija“. Padedant Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams (archeologams, restauratoriams, istorikams, genealogijos, heraldikos ir kitų paslaptingų sričių specialistams), vaikai supažindinami su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais. 

Plačiau

Praėjusią savaitę į muziejų ėjo tūkstančiai žmonių

20240710

Praėjusią savaitę muziejuje būta per 10 tūkstančių apsilankymų, renginiuose, kurie vyko Valdovų rūmų muziejaus kiemuose, ar tik šiaip užsukusiųjų apsižvalgyti, susipažinti su čia esančiais atminties ženklais atėjo 40 tūkstančių žmonių. Muziejaus Archeologijos ir Atkurtų interjerų maršrutuose bei Didžiajame kieme vyko Dainų šventės Teatro diena, o Liepos 6-ąją lankytojų laukė nemokamos ekskursijos, kūrybiniai užsiėmimai, paskaitos ir filmų peržiūros.

Plačiau

Per vasaros kaitrą Jus atgaivins muziejus!

20240710

Primename, kad lauke tvyrant pavojingiems karščiams Valdovų rūmų muziejuje visada rasite atgaivą: čia palaikoma 20-ties laipsnių temperatūra, dėl eksponatų saugumo kuriamas mikroklimatas yra malonus ir žmogui. Artimiausiomis dienomis meteorologų teigimu, oro temperatūra Vilniuje kils virš 30-ties laipsnių, todėl, jei anksčiau planavote užsukti į Valdovų rūmų muziejų, bet nespėjote to padaryti, dabar – puiki proga susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros istorija, paveldu.

Plačiau

Publikuota: 2023-09-25 10:05 Atnaujinta: 2023-09-25 10:09
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika