Apie meilę ir sostų karus Renesanso laikų Ispanijoje ir Europoje

Valdovų rūmuose 2023 m. rugsėjo 13 d. 17.00 val. Ispanijos Karalystės ambasada kviečia į nemokamą istorinio filmo „Karalienė Joana Pamišėlė“ (rež. Vicente Aranda) peržiūrą. Filmas – dovana Lietuvos žiūrovams, taip pažymint Ispanijos Karalystės pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai.
 
Pirmininkaudamos šalys kelia savo tikslus ir Ispanijos Vyriausybė pabrėžia, kad sieks glaudesnių žmogiškųjų, politinių ir institucinių santykių tarp valstybių, o tarp veiklos prioritetų numatė Europos pramonės pertvarkymą prisitaikant prie aplinkos sąlygų. Taip pat Ispanija skelbia, kad svarbu siekti didesnio socialinio ir ekonominio teisingumo, stiprinti Europos vienybę ir kultūrą.
 
2001 m. sukurtas meninis filmas „Karalienė Joana Pamišėlė“ nūdienos europiečiui atskleidžia intriguojantį pasakojimą apie beprotišką meilę ir sostų karus Renesanso laikų Ispanijoje bei Europoje. Ši istorija reikšminga ir daugeliui Europos monarchų, tarp jų ir Lietuvos valdovams Jogailaičiams, dėl vėliau užgimusios giminystės su valdančiąja Ispanijos dinastija.
 
Joana Pamišėlė (Juana I de Castilla, 1479–1555) – kas ši nelaiminga moteris ir tragiško likimo valdovė? Kodėl trys jai artimi vyrai – tėvas, Aragono karalius Ferdinandas II (Fernando II de Aragon), jos sutuoktinis, Nyderlandų kunigaikštis Pilypas I Gražusis (Felipe II de Castilla, Felipe el Hermoso), ir sūnus, Ispanijos karalius Karolis I (Carlos I Habsburgo), vėliau tapęs Šventosios Romos imperatoriumi Karoliu V – teisėtą ir pirmąją suvienytos Ispanijos karalienę vadino pamišėle? Vėliau istorikai patvirtino, kad gandai apie karalienės Joanos keistą elgesį ir ligą buvo skleidžiami būtent iš šių artimiausių valdovės vyrų aplinkos...
 
Mirus sutuoktiniui, karalienė Joana, paskutinė Ispanijos Trastamarų dinastijos valdovė, tėvo, o vėliau sūnaus, buvo izoliuota nuo išorinio pasaulio ir likusius keturiasdešimt šešerius savo gyvenimo metus praleido kalinama Tordesiljaso tvirtovėje...
 
Ispanijos karalienė Joana Pamišėlė ir Pilypas Gražusis susilaukė šešių atžalų. Vienas iš jų sūnų – Ferdinandas I Habsburgas (Fernando I Habsburg) – net dvi dukras – Kotryną Habsburgaitę ir Elžbietą Habsburgaitę – ištekino už Lietuvos ir Lenkijos valdovo Žygimanto Augusto (1544/1548–1572).
 
Valdovų rūmuose rugsėjo 13 d. 17.00 val. filmas „Karalienė Joana Pamišėlė“ bus rodomas ispanų kalba, su anglų k. subtitrais. Filmo peržiūra – nemokama, bet būtina išankstinė registracija. 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2023-09-07 17:00 Atnaujinta: 2023-09-08 13:42
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika