Apie meilę ir sostų karus Renesanso laikų Ispanijoje ir Europoje

Valdovų rūmuose 2023 m. rugsėjo 13 d. 17.00 val. Ispanijos Karalystės ambasada kviečia į nemokamą istorinio filmo „Karalienė Joana Pamišėlė“ (rež. Vicente Aranda) peržiūrą. Filmas – dovana Lietuvos žiūrovams, taip pažymint Ispanijos Karalystės pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai.
 
Pirmininkaudamos šalys kelia savo tikslus ir Ispanijos Vyriausybė pabrėžia, kad sieks glaudesnių žmogiškųjų, politinių ir institucinių santykių tarp valstybių, o tarp veiklos prioritetų numatė Europos pramonės pertvarkymą prisitaikant prie aplinkos sąlygų. Taip pat Ispanija skelbia, kad svarbu siekti didesnio socialinio ir ekonominio teisingumo, stiprinti Europos vienybę ir kultūrą.
 
2001 m. sukurtas meninis filmas „Karalienė Joana Pamišėlė“ nūdienos europiečiui atskleidžia intriguojantį pasakojimą apie beprotišką meilę ir sostų karus Renesanso laikų Ispanijoje bei Europoje. Ši istorija reikšminga ir daugeliui Europos monarchų, tarp jų ir Lietuvos valdovams Jogailaičiams, dėl vėliau užgimusios giminystės su valdančiąja Ispanijos dinastija.
 
Joana Pamišėlė (Juana I de Castilla, 1479–1555) – kas ši nelaiminga moteris ir tragiško likimo valdovė? Kodėl trys jai artimi vyrai – tėvas, Aragono karalius Ferdinandas II (Fernando II de Aragon), jos sutuoktinis, Nyderlandų kunigaikštis Pilypas I Gražusis (Felipe II de Castilla, Felipe el Hermoso), ir sūnus, Ispanijos karalius Karolis I (Carlos I Habsburgo), vėliau tapęs Šventosios Romos imperatoriumi Karoliu V – teisėtą ir pirmąją suvienytos Ispanijos karalienę vadino pamišėle? Vėliau istorikai patvirtino, kad gandai apie karalienės Joanos keistą elgesį ir ligą buvo skleidžiami būtent iš šių artimiausių valdovės vyrų aplinkos...
 
Mirus sutuoktiniui, karalienė Joana, paskutinė Ispanijos Trastamarų dinastijos valdovė, tėvo, o vėliau sūnaus, buvo izoliuota nuo išorinio pasaulio ir likusius keturiasdešimt šešerius savo gyvenimo metus praleido kalinama Tordesiljaso tvirtovėje...
 
Ispanijos karalienė Joana Pamišėlė ir Pilypas Gražusis susilaukė šešių atžalų. Vienas iš jų sūnų – Ferdinandas I Habsburgas (Fernando I Habsburg) – net dvi dukras – Kotryną Habsburgaitę ir Elžbietą Habsburgaitę – ištekino už Lietuvos ir Lenkijos valdovo Žygimanto Augusto (1544/1548–1572).
 
Valdovų rūmuose rugsėjo 13 d. 17.00 val. filmas „Karalienė Joana Pamišėlė“ bus rodomas ispanų kalba, su anglų k. subtitrais. Filmo peržiūra – nemokama, bet būtina išankstinė registracija. 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Neįminta mįslė Valdovų rūmuose

20230919

Valdovų rūmų muziejuje eksponuojama paslaptinga plokštelė su nepažintu XIII–XIV a. raštu. Iš švino nulietoje plokštelėje yra išlikę užrašai, kurių prasmę su archeologu, Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros skyriaus vedėju Gintautu Striška bandė išsiaiškinti žurnalistas Virginijus Savukynas LRT laidoje „Istorijos detektyvai“.

Plačiau

Pirmą kartą Lietuvoje – kartu su dirbtiniu intelektu sukurta opera!

20230922

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai bei Lietuvos muzikos ir teatro akademija inicijavo unikalų projektą – pasitelkus dirbtinį intelektą atkurti dingusią operos „Andromeda“ muziką. 

Ambicingas sumanymas 2023 m. rugsėjo 29 ir 30 d. bus pristatomas Valdovų rūmų scenoje. 

Plačiau

Su dirbtiniu intelektu atkurtoje XVII a. operoje – ir šiuolaikinis skambesys

20230929

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai bei Lietuvos muzikos ir teatro akademija rugsėjo 29 ir 30 dienomis pristato operą, kuri atkurta pasitelkus dirbtinį intelektą. „Andromeda“ – tai viena iš trijų Vilniaus Žemutinėje pilyje XVII a. rodytų operų (kitos dvi – „Elenos pagrobimas“ ir „Apviltoji Kirkė“).
Norėdama susigrąžinti prarastą istoriją, tarptautinė kūrėjų komanda pasitelkė dirbtinio intelekto įrankį (DI modelis Martin Malandro) ir pagal išlikusią Marco Scacchi bei jo amžininkų kūrybą atkūrė operą, skambėjusią 1644 m. kovo 6 d. Vilniaus Žemutinėje pilyje.

Plačiau

Publikuota: 2023-09-07 17:00 Atnaujinta: 2023-09-08 13:42
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika
5121717534