Iš parodos – į nuolatinę Valdovų rūmų muziejaus ekspoziciją

Pasibaigus Vilniaus, šiemet švenčiančio 700 metų jubiliejų, priešistorei skirtai parodai „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“, jos eksponatai papildė nuolatinę Valdovų rūmų muziejaus archeologijos ekspoziciją.
 
Paroda atskleidė, kas Pilies kalno papėdėje buvo XIII a., kai Vilnių valdė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino pirmtakai. Eksponuotas materialiosios kultūros paveldas atvėrė iki šiol mažai pažįstamą „Vilniaus iki Vilniaus“ istorijos laikotarpį, miesto gimimo kontekstą ir supažindino su unikaliausiais materialiais reliktais bei išsamiais jų moksliniais tyrimais. Lankytojai galėjo susipažinti su Pilies kalno pašlaitėje stovėjusio svirno fragmentais, auksiniu žiedu, unikaliu mediniu balnu, apeigine lazda, avalynės pora ir kitais Valdovų rūmų teritorijoje archeologų aptiktais radiniais – jie buvo restauruoti bei parengti eksponuoti.
 
Vilniaus Pilies kalnas ir jo papėdė Neries bei Vilnios upių santakoje yra vienas vertingiausių istorinių ir archeologinių kompleksų Lietuvoje. Dėl ypatingos vietovės geologinės sandaros ir aukštai slūgsančio gruntinio vandens gerai išsilaikė itin reti, laiko tėkmei neatsparūs organinės kilmės radiniai ir ši teritorija virto radinių lobynu.
 
Paskutinę birželio mėnesio savaitę lankytojai galėjo stebėti, kaip iš parodos erdvės svirnas dalimis buvo pervežamas į nuolatinę archeologijos ekspoziciją.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Istorinio šokio dieną po Valdovų rūmus – galjardos ritmu

20240411

Šių dienų medicina žodžiu „chorėja“ įvardija staigius, nevalingus, betikslius judesius, atsirandančius dėl centrinės nervų sistemos pažeidimo. Tačiau XIV–XVII a. chorėja buvo populiarus Europos šokis. Sakoma, kad šis šokis (gr. choreia – „ratelis“, „šokis“) nebuvo toks nekaltas, kaip atrodo iš pradžių. Rašytiniuose šaltiniuose nuo Viduramžių minima, kaip grupė žmonių (kartais tūkstančiai vienu metu) imdavo šokti ir judėdavo tol, kol apalpdavo nuo išsekimo, o kartais net mirdavo. Šokantys žmonės atrodė nesąmoningi ir savęs nekontroliuojantys. Minias įtraukiantis socialinis reiškinys vadintas epidemine chorėja, choreomanija arba tiesiog šokio maru.

Plačiau

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejus pasipuošė Ukrainos vėliava. Palaikymo akcija – karo sąlygomis dirbantiems muziejininkams

20240415

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejaus fasadą papuošė Ukrainos vėliava – taip muziejus skelbia palaikantis maskolių sukurstyto grobikiško karo siaubiamos Ukrainos muziejininkus ir menininkus, šalį, kurioje šiandien nuo žvėriškų naikinimo atakų slepiami visos Europos kultūros paveldo turtai ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste susiję artefaktai.

Plačiau

Publikuota: 2023-06-27 18:54 Atnaujinta: 2023-06-28 13:40
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika