XIII amžiuje ir didikai, ir ožkos dar vaikščiojo tais pačiais takais

Kartą per metus rengiamos Europos archeologijos dienos – puiki galimybė Valdovų rūmų muziejuje apie Vilnių išgirsti įdomiausių faktų, kurių nerasite istorijos vadovėliuose. Birželio 16–17 d. lankytojai kviečiami į diskusijas su archeologais ir restauratoriais, filmo peržiūras, paskaitas, parodas. Beje, birželio 16 d. Valdovų rūmų muziejus dalyvauja ir Kultūros nakties programoje – čia vyks koncertai, nuo 18.00 val. iki vidurnakčio bus galima nemokamai apžiūrėti visas šiuo metu muziejuje veikiančias parodas. 
 
Prie parodos „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“ bus rodomas filmų kūrėjos, žurnalistės, scenaristės Violetos Beconienės parengtas vaizdo pasakojimas apie įdomiausius archeologinius radinius, jų tyrimus. Mokslininkai filme atskleis, kaip patys prabangiausi, valdovo aplinkai priskiriami daiktai buvo aptikti šalia vietos, kur laikytos ožkos ir kiti naminiai gyvuliai.
 
Birželio 16 d. 17.00 val. pokalbyje-diskusijoje „Kaip atgyja istorija? Unikaliausių XIII a. radinių iš Vilniaus Žemutinės pilies tyrimai ir išsaugojimo iššūkiai“ Valdovų rūmų muziejaus mokslininkai papasakos, koks archeologinio radinio kelias iki vitrinos muziejuje: kalbės apie naujausius atliekamus tyrimus ir pasidalins įdomiais, restauratorius nustebinusiais atradimais. Daugiau nei ketvirtį amžiaus trukę archeologiniai kasinėjimai atskleidė naujus istorijos puslapius, privertė peržiūrėti nusistovėjusius naratyvus, o tiriant ir restauruojant radinius aptinkama vis naujų faktų. 
 
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą. Renginys nemokamas, būtina registracija.
 
Birželio 17 d. 13.00 val. lankytojai kviečiami į paskaitą „Mediniai ir mūriniai statiniai XIII–XV a. Vilniaus pilyse“. Paskaitą skaitysiantys Valdovų rūmų muziejaus mokslininkai Egidijus Ožalas ir Gintautas Striška pasakos apie Vilniaus Žemutinės pilies medinį užstatymą. Pirmieji mediniai namai, aptikti šioje teritorijoje, datuojami 1259 m., o pirmoji pilis, pasak mokslininkų, stovėjo vos 0,4 ha plote. Po 400 metų valdovo rezidencija užėmė jau apie 11 ha plotą. Mokslininkai papasakos apie seniausią Vilniuje, iki šių dienų išlikusią gatvę, seniausią rąstinių namų statybos būdą.
 
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą. Renginys nemokamas, būtina registracija.
 
Birželio 17 d. 15.00 val. lankytojai kviečiami į ekskursiją su muziejaus gidu po parodą „Gedimino miesto aušra: muziejaus eksponatai pasakoja“. Būtina registracija. Ekskursijos kaina užsiregistravusiam lankytojui – 2 Eur ir lankytojo bilietas (I ir III maršrutai).
 
Ši Vilniaus 700 m. jubiliejui skirta seniausio Lietuvoje medinio pastato bei šalia rastų unikalių, valdovo aplinkai turėjusių priklausyti daiktų paroda veiks iki birželio 25 dienos. Taigi, kita savaitė – jau paskutinė!

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Paskutinė parodos „Pacai. Istorijos sodo lelijos“ savaitė. Paroda nebus pratęsta! Bet savaitgalį muziejus dirbs ilgiau!

20250120

Specialiai lankytojams, kurie dar nespėjo susipažinti su paroda „Pacai. Istorijos sodo lelijos“!
Šį savaitgalį, sausio 25 ir 26 d., Valdovų rūmų muziejaus Parodų centras dirbs ilgiau nei kitos ekspozicijos!
Didžiulio susidomėjimo sulaukusioje parodoje „Pacai. Istorijos sodo lelijos“ jau apsilankė per 35 tūkstančius žmonių.
Sausio 25 d., šeštadienį, Pacų parodą galėsite aplankyti iki 20 val. Paskutiniai su paroda norintys susipažinti lankytojai bus įleisti 19 val. Svarbu žinoti, kad kitos muziejaus ekspozicijos tądien dirbs kaip įprasta – iki 18 val..

Plačiau

Vilniaus arkikatedros požemiuose rasta slaptavietė su Lietuvos ir Lenkijos valdovų laidojimo insignijomis

20250106

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, pakviesti kartu su Bažnytinio paveldo muziejaus atstovais ištirti Vilniaus arkikatedros požemius, atskleidė daugiau nei prieš devyniasdešimt metų paslėptų Lietuvos ir Lenkijos valdovų regalijų paslaptį. 2024 m. gruodžio 16 d. atverta slaptavietė, kurioje, greičiausiai 1939 m., prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, paslėptos karališkosios insignijos.

Plačiau

Netekome žymios restauratorės Aldonos Skučienės

20250113

Netekome ilgametės Pilių tyrimo centro „Lietuvos pilys“, o vėliau ir Valdovų rūmų muziejaus restauratorės, chemikės technologės Aldonos Skučienės. Velionė buvo viena pirmųjų specialisčių, pradėjusių dirbti Vilniaus Žemutinės pilies kasinėjimuose, tvarkant ir tiriant archeologinius radinius, ypač metalo. 1995 m. A. Skučienė pradėjo vadovauti tais pačiais metais įkurtam Pilių tyrimų centro „Lietuvos pilys“ Restauravimo skyriui, padėjusiam pamatus ir šiandieniniam Valdovų rūmų muziejaus Restauravimo skyriui.

Plačiau

Publikuota: 2023-06-15 18:45 Atnaujinta: 2023-06-15 18:57
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika