XIII amžiuje ir didikai, ir ožkos dar vaikščiojo tais pačiais takais

Kartą per metus rengiamos Europos archeologijos dienos – puiki galimybė Valdovų rūmų muziejuje apie Vilnių išgirsti įdomiausių faktų, kurių nerasite istorijos vadovėliuose. Birželio 16–17 d. lankytojai kviečiami į diskusijas su archeologais ir restauratoriais, filmo peržiūras, paskaitas, parodas. Beje, birželio 16 d. Valdovų rūmų muziejus dalyvauja ir Kultūros nakties programoje – čia vyks koncertai, nuo 18.00 val. iki vidurnakčio bus galima nemokamai apžiūrėti visas šiuo metu muziejuje veikiančias parodas. 
 
Prie parodos „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“ bus rodomas filmų kūrėjos, žurnalistės, scenaristės Violetos Beconienės parengtas vaizdo pasakojimas apie įdomiausius archeologinius radinius, jų tyrimus. Mokslininkai filme atskleis, kaip patys prabangiausi, valdovo aplinkai priskiriami daiktai buvo aptikti šalia vietos, kur laikytos ožkos ir kiti naminiai gyvuliai.
 
Birželio 16 d. 17.00 val. pokalbyje-diskusijoje „Kaip atgyja istorija? Unikaliausių XIII a. radinių iš Vilniaus Žemutinės pilies tyrimai ir išsaugojimo iššūkiai“ Valdovų rūmų muziejaus mokslininkai papasakos, koks archeologinio radinio kelias iki vitrinos muziejuje: kalbės apie naujausius atliekamus tyrimus ir pasidalins įdomiais, restauratorius nustebinusiais atradimais. Daugiau nei ketvirtį amžiaus trukę archeologiniai kasinėjimai atskleidė naujus istorijos puslapius, privertė peržiūrėti nusistovėjusius naratyvus, o tiriant ir restauruojant radinius aptinkama vis naujų faktų. 
 
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą. Renginys nemokamas, būtina registracija.
 
Birželio 17 d. 13.00 val. lankytojai kviečiami į paskaitą „Mediniai ir mūriniai statiniai XIII–XV a. Vilniaus pilyse“. Paskaitą skaitysiantys Valdovų rūmų muziejaus mokslininkai Egidijus Ožalas ir Gintautas Striška pasakos apie Vilniaus Žemutinės pilies medinį užstatymą. Pirmieji mediniai namai, aptikti šioje teritorijoje, datuojami 1259 m., o pirmoji pilis, pasak mokslininkų, stovėjo vos 0,4 ha plote. Po 400 metų valdovo rezidencija užėmė jau apie 11 ha plotą. Mokslininkai papasakos apie seniausią Vilniuje, iki šių dienų išlikusią gatvę, seniausią rąstinių namų statybos būdą.
 
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą. Renginys nemokamas, būtina registracija.
 
Birželio 17 d. 15.00 val. lankytojai kviečiami į ekskursiją su muziejaus gidu po parodą „Gedimino miesto aušra: muziejaus eksponatai pasakoja“. Būtina registracija. Ekskursijos kaina užsiregistravusiam lankytojui – 2 Eur ir lankytojo bilietas (I ir III maršrutai).
 
Ši Vilniaus 700 m. jubiliejui skirta seniausio Lietuvoje medinio pastato bei šalia rastų unikalių, valdovo aplinkai turėjusių priklausyti daiktų paroda veiks iki birželio 25 dienos. Taigi, kita savaitė – jau paskutinė!

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejus pasipuošė Ukrainos vėliava. Palaikymo akcija – karo sąlygomis dirbantiems muziejininkams

20240415

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejaus fasadą papuošė Ukrainos vėliava – taip muziejus skelbia palaikantis maskolių sukurstyto grobikiško karo siaubiamos Ukrainos muziejininkus ir menininkus, šalį, kurioje šiandien nuo žvėriškų naikinimo atakų slepiami visos Europos kultūros paveldo turtai ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste susiję artefaktai.

Plačiau

Istorinio šokio dieną po Valdovų rūmus – galjardos ritmu

20240411

Šių dienų medicina žodžiu „chorėja“ įvardija staigius, nevalingus, betikslius judesius, atsirandančius dėl centrinės nervų sistemos pažeidimo. Tačiau XIV–XVII a. chorėja buvo populiarus Europos šokis. Sakoma, kad šis šokis (gr. choreia – „ratelis“, „šokis“) nebuvo toks nekaltas, kaip atrodo iš pradžių. Rašytiniuose šaltiniuose nuo Viduramžių minima, kaip grupė žmonių (kartais tūkstančiai vienu metu) imdavo šokti ir judėdavo tol, kol apalpdavo nuo išsekimo, o kartais net mirdavo. Šokantys žmonės atrodė nesąmoningi ir savęs nekontroliuojantys. Minias įtraukiantis socialinis reiškinys vadintas epidemine chorėja, choreomanija arba tiesiog šokio maru.

Plačiau

Publikuota: 2023-06-15 18:45 Atnaujinta: 2023-06-15 18:57
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika