Valdovų rūmų muziejaus krikštatėvis Romualdas Budrys: „čia – vertingiausia Lenkijos istorinė, karališkoji kolekcija“

Dailėtyrininkas, Lietuvos muziejininkystės patriarchas, daugelio šiandien veikiančių Lietuvos muziejų kūrėjas ir globėjas, sugrąžinęs į Lietuvą daug lituanistinių kolekcijų ir europinių vertybių, ilgametis Lietuvos dailės muziejaus direktorius ir Valdovų rūmų muziejaus krikštatėvis bei muziejaus Tarybos garbės narys Romualdas Budrys užsuko susipažinti su įspūdingomis šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje veikiančiomis parodomis: „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi radiniai“, „Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos“, „Žygimanto Augusto gobelenai Vilniuje“.
 
Pasak R. Budrio, „neįtikėtina, kad vis dar randame kuo papildyti Lietuvos istoriją, o parodoje eksponuojami archeologiniai radiniai atskleidžia prabangų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir jų aplinkos didikų gyvenimą jau XIII amžiuje“. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus emeritas R. Budrys apžiūrėjo ir paskutinę savaitę veikiančią Europos tapybos šedevrų iš Lvivo parodą. Muziejininkas prisiminė ne kartą šiuos paveikslus matęs Lvive, diskutavęs apie juos su bičiuliu, tuomečiu Lvivo nacionalinės dailės galerijos vadovu Borysu Voznyckiu, nuo sunaikinimo išgelbėjusiu tūkstančius meno kūrinių Ukrainoje.
 
Aplankęs dar vieną, iš Lenkijos, Krokuvos Vavelio karališkosios pilies, atvežtą Žygimanto Augusto gobelenų kolekcijos parodą, R. Budrys šyptelėjo: „Nieko geresnio iš Lenkijos nebeatsivešite, nes čia – vertingiausia Lenkijos istorinė, karališkoji kolekcija.“ Po parodų emeritas užsuko pasidairyti po atkurtą Renesansinį sodelį, kur auga ir prieš penkis šimtus metų Lietuvoje sodinti augalai. 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Sustabdyta vaikystės akimirka

20240517

Nuo 2024 m. trečiąjį gegužės penktadienį minima Vaiko diena – šįmet tai gegužės 17-oji. Simboliška, kad kartą metuose kone visas mėnuo skiriamas šeimai: pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena, trečiasis gegužės penktadienis – Vaiko diena, o pirmasis birželio sekmadienis – Tėvo diena. Vaikai yra valstybės ateitis, taigi šią dieną dėmesys pirmiausia krypsta į būsimus Lietuvos kūrėjus, atsakingą jų ugdymą, juk vaikystė ilgai netrunka.

Plačiau

Parfumerijos istorikė: vargu ar šiandien mus sužavėtų specialiai Barborai Radvilaitei kurti kvepalai

20240516

Europos muziejų naktį, gegužės 18 d., parfumerijos kultūros ir istorijos tyrinėtoja Eglė Bertašienė Valdovų rūmų muziejuje lankytojus ves per kvapų pasaulį. Ji papasakos, kuo kvepėjo valdovai ir didikai, taip pat jų rezidencijos Renesanso epochoje, žmonės turės galimybę pažinti medžiagas, kurios buvo įprastos gaminant įvairius aromatinius mišinius – tepalus, kvapiuosius vandenis, pomanderius. 

Plačiau

Speciali programa Europos muziejaus naktį – atversime Renesanso paslaptis

20240510

Europos muziejų naktį, 2024 m. gegužės 18-ąją, Valdovų rūmų muziejus kviečia panirti į Renesanso paslapčių naktį. Nuo 18.00 val. iki vidurnakčio muziejaus mokslininkai, gidai, edukatoriai ir kviestiniai tyrėjai dalysis žiniomis apie renesansinius rūmus, pasakos, kaip iš raudonų plytų pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija tapo baltais, amžininkų lygintais su gulbe rūmais. Lankytojai išgirs istorijų apie XVI a. Jogailaičių dinastijos šeimų paslaptis.

Plačiau

Publikuota: 2023-05-22 18:06 Atnaujinta: 2023-05-22 19:00
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika