Gegužės 13 d., šeštadienį, 18.00–24.00 val. Valdovų rūmų muziejus kviečia kartu švęsti Europos muziejų naktį, kuri šiemet skirta Vilniaus 700 jubiliejui. Pristatant programą „Dovanos Vilniui“ lankytojai laukiami ne tik nuolatinėse muziejaus ekspozicijose – svečius pasitiksime ir su jais kalbėsimės trijose išskirtinėse parodose, kurias muziejus dedikuoja Vilniaus 700 metų sukakčiai. Visus, besidominčius senojo Vilniaus istorija, taip pat kviečiame į paskaitas apie XIII–XIV a. juvelyrinius dirbinius ir paslaptingus XIII–XIV a. radinius iš seniausio Vilniaus medinio pastato. Muziejų naktį renginiai ir muziejaus lankymas – nemokami.
Atkreipiame dėmesį, kad dėl išskirtinių istorinių eksponatų saugumo ir mikroklimato palaikymo bus ribojamas lankytojų skaičius parodose. Paskutiniai lankytojai įleidžiami likus valandai iki muziejaus uždarymo.
Parodoje
„Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“ pristatomi restauruoti eksponatai iš Vilniaus pilių teritorijos, kur prasidėjo Vilniaus – Lietuvos valstybės centro ir jos amžinosios sostinės – istorija. Tai XIII a. antra puse datuojami artefaktai: Pilies kalno pašlaitėje stovėjusio svirno fragmentai, auksinis žiedas, unikalus medinis balnas, apeiginė lazda, avalynės pora ir kiti radiniai.
Tarptautinėje parodoje
„Žygimanto Augusto gobelenai Vilniuje“ pristatoma Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) gobelenų kolekcija iš Krokuvos Vavelio karališkosios pilies (Lenkija). Paskutiniojo Jogailaičio gobelenų rinkinys laikomas vienu vertingiausių monumentalių meninių audinių rinkinių pasaulyje ir dažnai vadinama deimantu Europos meno rinkinių kontekste. Šiandieninėje Lenkijoje Žygimanto Augusto gobelenai yra įvardijami kaip vertingiausia istorinė kolekcija, svarbiausias Krokuvos Vavelio karališkosios pilies eksponatas.
Paskaita „Juvelyriniai dirbiniai Vilniuje XIII–XIV a.“
Renginio data: 2023 05 13 18:00–19:00
Parodos „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“ renginių ciklo paskaita, kurioje sužinosite apie juvelyrinius papuošalus XIII a..
Pastarųjų metų archeologiniai tyrinėjimai ir tarpdisciplininiai moksliniai tyrimai suteikė naujų duomenų apie XIII–XIV a. Vilnių. Vieną iš to laikotarpio aspektų – amatų ir amatininkų bei importo temą atskleidžia ir juvelyriniai dirbiniai: nuo tauriųjų metalų ir brangakmenių iki vario lydinių ir stiklo.
Paskaitą skaitys dr. Rasa Gliebutė (Valdovų rūmų muziejus)
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą
Paskaita „Paslaptingos XIII–XIV a. medinės lazdos su buoželėmis“
Renginio data: 2023 05 13 19:00–20:00
Parodos „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“ renginių ciklo paskaita, kurioje sužinosite apie paslaptingas apeigines lazdas.
Kas tai – būgnų, vadeliotojų, o gal elgetų lazdos? Vaikų ar suaugusiųjų žaidimų priemonės? Vėliavų stiebai, kovos ar galynėjimosi buožės, buities, o gal valdžios ar religijos atributai? Iki šiol vis dar vyksta diskusijos dėl XIII–XIV a. datuojamų medinių lazdų su buoželėmis paskirties. Šią problemą ir bus bandoma aptarti paskaitoje pristatant Vilniaus Žemutinėje pilyje aptiktus šios kategorijos radinius: suskaičiuosime, kiek lazdų surasta, iš kokios medienos ir kaip jos pagamintos, apžiūrėsime, ar yra utilitarinių žymių, paanalizuosime radimo aplinkybes, pristatysime kitų šalių tyrinėtojų duomenis bei etnografinę medžiagą, susijusią su aptariamomis lazdomis.
Paskaitą skaitys dr. Irutė Kaminskaitė (Valdovų rūmų muziejus)
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą
I maršrutas, pirmas aukštas „Virtuali kelionė laiku“ – 3,00 € (bilietai parduodami kasoje)
Virtualus istorinės realybės atkūrimas: Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos raida XIII–XXI amžiuje.
III maršrutas „Virtualus Gedimino bokšto atkūrimas“ – 3,00 € (bilietai parduodami kasoje)
Virtualus istorinės realybės atkūrimas: Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos raida XIII–XXI amžiuje.
Susiję įrašai
Naujoji Valdovų rūmų muziejaus partnerė – Marijampolės kolegija
Publikuota20240916
Valdovų rūmų muziejus toliau stiprina ryšius su pedagogus rengiančiomis aukštosiomis mokyklomis. 2021 m. pasirašyta strateginio bendradarbiavimo sutartis su Vytauto Didžiojo universitetu, o šį rudenį nuspręsta bendradarbiauti ir su Marijampolės kolegija. Bendradarbiavimo sutartį pasirašė muziejaus vadovas dr. Vydas Dolinskas ir Marijampolės kolegijos l. e. p. direktorė Alė Murauskienė.
Plačiau
Raktas į mūsų istorijos ir kultūros tyrinėjimą
Publikuota20240829
#pažinkmus – Bernadeta Rudytė, Valdovų rūmų muziejaus restauratorė. Pokalbis apie restauratorių kruopštumą, pradžią muziejuje ir kodėl restauratorei svarbios žaidimų figūrėlės.
Plačiau
Atsisveikinimas su tarptautine paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“
Publikuota20240910
Ruošiamės atsisveikinti su tarptautine graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“, pasakojančia žmonijos ir ją supančio dangiškojo, žemiškojo, gyvūnijos ir augalijos pasaulių istoriją, pasaulio pabaigos vizijas.
Paroda veikia iki rugsėjo 15 dienos.
Plačiau
Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis kviečia pasinerti į muzikinį pasakų pasaulį
Publikuota20240829
Keturioliktasis tarptautinis edukacinis Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose kviečia šeimas su vaikais į festivalio atidarymo renginį – edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymą-koncertą rugsėjo 7 dieną. Vartydami animacijos studijos „Meinart“ ir Valdovų rūmų muziejaus komandos parengtą ir išleistą edukacinį leidinį „Garsų žemėlapis“, mažieji lankytojai galės daugiau sužinoti apie Valdovų rūmuose saugomus muzikinius eksponatus ir muzikos instrumentus.
Plačiau
Publikuota: 2023-05-09 14:26 Atnaujinta: 2023-05-10 12:04