Muziejų naktis Valdovų rūmuose

Gegužės 13 d., šeštadienį, 18.00–24.00 val. Valdovų rūmų muziejus kviečia kartu švęsti Europos muziejų naktį, kuri šiemet skirta Vilniaus 700 jubiliejui. Pristatant programą „Dovanos Vilniui“ lankytojai laukiami ne tik nuolatinėse muziejaus ekspozicijose – svečius pasitiksime ir su jais kalbėsimės trijose išskirtinėse parodose, kurias muziejus dedikuoja Vilniaus 700 metų sukakčiai. Visus, besidominčius senojo Vilniaus istorija, taip pat kviečiame į paskaitas apie XIII–XIV a. juvelyrinius dirbinius ir paslaptingus XIII–XIV a. radinius iš seniausio Vilniaus medinio pastato. Muziejų naktį renginiai ir muziejaus lankymas – nemokami.
 
Atkreipiame dėmesį, kad dėl išskirtinių istorinių eksponatų saugumo ir mikroklimato palaikymo bus ribojamas lankytojų skaičius parodose. Paskutiniai lankytojai įleidžiami likus valandai iki muziejaus uždarymo.
 
Parodoje „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“ pristatomi restauruoti eksponatai iš Vilniaus pilių teritorijos, kur prasidėjo Vilniaus – Lietuvos valstybės centro ir jos amžinosios sostinės – istorija. Tai XIII a. antra puse datuojami artefaktai: Pilies kalno pašlaitėje stovėjusio svirno fragmentai, auksinis žiedas, unikalus medinis balnas, apeiginė lazda, avalynės pora ir kiti radiniai.
 
Tarptautinėje parodoje „Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos“ pristatomas iš kariaujančios Ukrainos atvežtas dailės rinkinys, kuriame net 33 tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos dviejų pagrindinių padalinių, įsikūrusių Potockių ir Lozinskio rūmuose. Šie paveikslai yra kertiniai nuolatinių ekspozicijų eksponatai, europinės dailės šedevrai. Tai išskirtinė Lvivo dovana Vilniui, mininčiam 700 metų jubiliejų.
 
Tarptautinėje parodoje „Žygimanto Augusto gobelenai Vilniuje“ pristatoma Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) gobelenų kolekcija iš Krokuvos Vavelio karališkosios pilies (Lenkija). Paskutiniojo Jogailaičio gobelenų rinkinys laikomas vienu vertingiausių monumentalių meninių audinių rinkinių pasaulyje ir dažnai vadinama deimantu Europos meno rinkinių kontekste. Šiandieninėje Lenkijoje Žygimanto Augusto gobelenai yra įvardijami kaip vertingiausia istorinė kolekcija, svarbiausias Krokuvos Vavelio karališkosios pilies eksponatas.  
 
Paskaita „Juvelyriniai dirbiniai Vilniuje XIII–XIV a.“
Renginio data: 2023 05 13  18:00–19:00 
Parodos „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“ renginių ciklo paskaita, kurioje sužinosite apie juvelyrinius papuošalus XIII a.. 
Pastarųjų metų archeologiniai tyrinėjimai ir tarpdisciplininiai moksliniai tyrimai suteikė naujų duomenų apie XIII–XIV a. Vilnių. Vieną iš to laikotarpio aspektų – amatų ir amatininkų bei importo temą atskleidžia ir juvelyriniai dirbiniai: nuo tauriųjų metalų ir brangakmenių iki vario lydinių ir stiklo.
Paskaitą skaitys dr. Rasa Gliebutė (Valdovų rūmų muziejus)
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą
 
Paskaita „Paslaptingos XIII–XIV a. medinės lazdos su buoželėmis“
Renginio data: 2023 05 13   19:00–20:00 
Parodos „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“ renginių ciklo paskaita, kurioje sužinosite apie paslaptingas apeigines lazdas. 
Kas tai – būgnų, vadeliotojų, o gal elgetų lazdos? Vaikų ar suaugusiųjų žaidimų priemonės? Vėliavų stiebai, kovos ar galynėjimosi buožės, buities, o gal valdžios ar religijos atributai? Iki šiol vis dar vyksta diskusijos dėl XIII–XIV a. datuojamų medinių lazdų su buoželėmis paskirties. Šią problemą ir bus bandoma aptarti paskaitoje pristatant Vilniaus Žemutinėje pilyje aptiktus šios kategorijos radinius: suskaičiuosime, kiek lazdų surasta, iš kokios medienos ir kaip jos pagamintos, apžiūrėsime, ar yra utilitarinių žymių, paanalizuosime radimo aplinkybes, pristatysime kitų šalių tyrinėtojų duomenis bei etnografinę medžiagą, susijusią su aptariamomis lazdomis. 
Paskaitą skaitys dr. Irutė Kaminskaitė (Valdovų rūmų muziejus)
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą
 
 

I maršrutas, pirmas aukštas „Virtuali kelionė laiku“ – 3,00 € (bilietai parduodami kasoje)

Virtualus istorinės realybės atkūrimas: Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos raida XIII–XXI amžiuje.


III maršrutas „Virtualus Gedimino bokšto atkūrimas“ – 3,00 € (bilietai parduodami kasoje)
Virtualus istorinės realybės atkūrimas: Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos raida XIII–XXI amžiuje.

 

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Publikuota: 2023-05-09 14:26 Atnaujinta: 2023-05-10 12:04
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika