Jogailaičių dinastijos aukso amžius ir vienuolių kelionės per Atlantą – Marko Skakio senosios muzikos festivalio koncertuose

Pirmųjų Lietuvoje XVII a. pastatytų operų muzikos autorius Markas Skakis (Marco Scacchi) senosios muzikos festivalio Valdovų rūmuose rengėjus įkvepia ieškoti neįtikėtinų senosios muzikos istorijų ir atskleisti jas klausytojams, supažindinti su negirdėtais kūrėjais ar pakviesti į gerai pažįstamų kompozitorių nuo Viduramžių iki vėlyvojo Baroko epochos muzikos koncertus.
 
„Cachua Serranita“: muzikinė kelionė iš Bohemijos į Pietų Ameriką ir atgal
 
Baroko epochoje misionieriai, dažniausia – jėzuitai, iš Prahos vykdavo į Pietų Ameriką skleisti katalikų tikėjimo. Sudėtingoje kelionėje per Atlantą vienuoliams stiprybės teikė maldos ir muzika – vykdami į misijas Pietų Amerikoje, jie pasiimdavo ir muzikos instrumentų. Jau šį sekmadienį Valdovų rūmuose vyksiančiame Marko Skakio senosios muzikos festivalio koncerte Čekijos ansamblis „Collegium Marianum“ pristatys kruopščiai atkurtą to meto Bohemijos žemių ir Lotynų Amerikos Baroko muzikos programą „Cachua Serranita“. Pasak muzikantų, vienuoliai iš Prahos į Pietų Ameriką išvežė žinomų to meto kompozitorių, tokių kaip Janas Josefas Ignacas Brentneris (Jan Josef Ignác Brentner), kūrinių. Tačiau tolimuose kraštuose muzika kito, buvo kuriamos temperamentingos interpretacijos. Muzikalūs vienuoliai ir patys kūrė; muzikiniu meistriškumu, domėjimusi, rodoma pagarba vietiniams tradiciniams instrumentams ir kalbai, dalyvaudami misijose, jie užkariavo daugybės vietinių čiabuvių muzikantų širdis – tai italas Domenikas Zipolis (Domenico Zipoli), šveicaras Martinas Šmidas (Martin Schmid).
Valdovų rūmuose kovo 12 d. 18 val. klausytojai išgirs vietines, apeigines ir tradicines kompozicijas iš Bolivijos, Peru, kečujų ir gvaranių kalbomis.
 
Bilietus įsigyti galima čia.
 
„Ensemble Peregrina“: muzika iš Jogailos laikų Krokuvos ir Mažosios Lenkijos
 
Dar vienas įspūdingas ir laukiamas senosios muzikos koncertas – tai kovo 14 d. jungtinio kolektyvo iš Lenkijos ir Šveicarijos „Ensemble Peregrina“ atvežama Jogailos laikų Viduramžių epochos muzika iš Krokuvos ir Mažosios Lenkijos. Koncertą Lietuvai dovanoja Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje ir Lenkijos institutas Vilniuje.
Ši programa nukels į XV a. pabaigos Lenkijos Karalystę ir jos širdį – Krokuvą. Iš Krokuvos Vavelio pilies šalį valdo karališkoji Jogailaičių dinastija. Tai Lenkijos aukso amžius, kai per valdovus, Jogailaičius, suvienyta Lenkijos Karalystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė tampa viena didžiausių galybių Europoje. Kultūra klesti, valdovo dvare puoselėjamas menas, dėl plačių tarptautinių ryšių su visa Europa įvairiausiais instrumentais atliekama naujausia muzika iš tolimų kraštų, kuri ateities kartoms išsaugoma unikaliuose rankraščiuose.
Pirmoje koncerto dalyje bus pristatoma muzika, anuomet pašvęsta pirmajam lenkų šventajam, buvusiam Prahos vyskupui Adalbertui. Jį kunigaikštis Boleslovas I pasiuntė skleisti Dievo žodžio tarp prūsų, bet jis pagonių buvo nukankintas ir Romoje iškeltas į šventuosius. Adalberto kultas paplito visoje šalyje, o ši istorija ir su ja susiję politiniai bei religiniai padariniai Lenkijai atsispindi daugelyje tekstų ir Viduramžių muzikoje.
Antroji programos dalis – vėlyvųjų Viduramžių kūriniai iš Mažosios Lenkijos ir Krokuvos. Karališkoji Krokuva buvo šventojo Stanislovo iš Ščepanovo (Stanislavas) gyvenimo liudininke. Krokuvos vyskupas Stanislovas buvo nužudytas bažnyčioje karaliaus Boleslovo II įsakymu. Žiniai pasklidus šalyje sukilo didikai ir nuvertė karalių. 1253 m. Stanislovą iš Ščepanovo paskelbus šventuoju, pradėta kurti muzika, skirta šventajam pagerbti. Koncerte bus pristatomi seniausi išlikę kūriniai iš Vavelyje saugomo Jano Olbrachto gradualo.
Trečiojoje dalyje skambės muzika iš XV a. rankraščio, kuris per Antrojo pasaulinio karo suirutę buvo pagrobtas ir išvežtas į Vokietiją, o po karo sugrąžintas į Lenkiją. Šiandien tai yra vienas vertingiausių Lenkijos nacionalinės bibliotekos lobių, saugomas ugniai atspariame seife. Daugiausia dėmesio šiame XV a. rankraštyje skiriama Krokuvos dvaro kompozitoriaus Mikalojaus iš Radomo kūriniams, kuriuose šlovinamas auksinis Krokuvos miestas ir galingoji Jogailaičių dinastija.
Skambėsiančios kompozicijos įdomios dar ir tuo, kad yra vietinės muzikos ir jos kūrėjų kūrybiškumo liudininkai. Pristatomi kūriniai – tai ne tik Lenkijos ir Lietuvos Jogailaičių dinastijos kultūrinis paveldas, bet ir svarbus tarpkultūrinių mainų vėlyvaisiais Viduramžiais liudijimas.
Marko Skakio senosios muzikos festivalį remia Lietuvos kultūros taryba. Jis tęsis iki kovo 25-osios, kai Valdovų rūmuose vyks Europos senosios muzikos dienai skirta programa.
 
Bilietus įsigyti galima čia.
 
Marko Skakio senosios muzikos festivalio partneris – Adomo Mickevičiaus institutas
 
Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje – Lenkijos nacionalinė kultūros įstaiga, kuri remia bendradarbiavimo, kultūros projektus visame pasaulyje, inicijuoja tarptautinį kultūrinį dialogą.
Iki šiol institutas yra įgyvendinęs kultūros projektų 70-yje pasaulio valstybių, 6-iuose žemynuose (Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Izraelyje, Vokietijoje, Turkijoje, JAV, Kanadoje, Australijoje, Maroke, Ukrainoje, Lietuvoje, Latvijoje, Kinijoje, Japonijoje, Pietų Korėjoje ir kt.). Instituto remiamas programas jau išvydo 60 milijonų žiūrovų. Lėšas projektams skiria Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija.
Adomo Mickevičiaus instituto svetainę, kurioje skelbiamos visos kultūros naujienos, informacija apie projektus, galima rasti: www.culture.pl
Tekstai pateikiami lenkų, anglų ir ukrainiečių kalbomis.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vilniaus knygų mugėje – susitikimai su skaitytojais, muziejaus nuolaidos ir dovanos

20240221

Ketvirtadienį, vasario 22 d. 17.00 val. LITEXPO Konferencijų salėje 1.3 Valdovų rūmų muziejus kviečia į knygos „Nerūpestingas amžius. Vaikystė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“ pristatymą.

Penktadienį, vasario 23 d. 13.00 val. LITEXPO Konferencijų salėje 1.1 (Amfiteatre) vyks Vilniaus 700-mečiui skirtų Valdovų rūmų muziejus leidinių pristatymas.

Valdovų rūmų muziejaus stende (Stendo nr. 5.C04) bus galima įsigyti naujausių leidinių su nuolaidomis. Vilniaus knygų mugės dienomis nuolaidos galios ir perkant Valdovų rūmų muziejaus elektroninėje parduotuvėje.
 
Laukiame Jūsų! 

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Publikuota: 2023-03-10 14:38 Atnaujinta: 2023-03-10 14:57
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika