Jogailaičių dinastijos aukso amžius ir vienuolių kelionės per Atlantą – Marko Skakio senosios muzikos festivalio koncertuose

Pirmųjų Lietuvoje XVII a. pastatytų operų muzikos autorius Markas Skakis (Marco Scacchi) senosios muzikos festivalio Valdovų rūmuose rengėjus įkvepia ieškoti neįtikėtinų senosios muzikos istorijų ir atskleisti jas klausytojams, supažindinti su negirdėtais kūrėjais ar pakviesti į gerai pažįstamų kompozitorių nuo Viduramžių iki vėlyvojo Baroko epochos muzikos koncertus.
 
„Cachua Serranita“: muzikinė kelionė iš Bohemijos į Pietų Ameriką ir atgal
 
Baroko epochoje misionieriai, dažniausia – jėzuitai, iš Prahos vykdavo į Pietų Ameriką skleisti katalikų tikėjimo. Sudėtingoje kelionėje per Atlantą vienuoliams stiprybės teikė maldos ir muzika – vykdami į misijas Pietų Amerikoje, jie pasiimdavo ir muzikos instrumentų. Jau šį sekmadienį Valdovų rūmuose vyksiančiame Marko Skakio senosios muzikos festivalio koncerte Čekijos ansamblis „Collegium Marianum“ pristatys kruopščiai atkurtą to meto Bohemijos žemių ir Lotynų Amerikos Baroko muzikos programą „Cachua Serranita“. Pasak muzikantų, vienuoliai iš Prahos į Pietų Ameriką išvežė žinomų to meto kompozitorių, tokių kaip Janas Josefas Ignacas Brentneris (Jan Josef Ignác Brentner), kūrinių. Tačiau tolimuose kraštuose muzika kito, buvo kuriamos temperamentingos interpretacijos. Muzikalūs vienuoliai ir patys kūrė; muzikiniu meistriškumu, domėjimusi, rodoma pagarba vietiniams tradiciniams instrumentams ir kalbai, dalyvaudami misijose, jie užkariavo daugybės vietinių čiabuvių muzikantų širdis – tai italas Domenikas Zipolis (Domenico Zipoli), šveicaras Martinas Šmidas (Martin Schmid).
Valdovų rūmuose kovo 12 d. 18 val. klausytojai išgirs vietines, apeigines ir tradicines kompozicijas iš Bolivijos, Peru, kečujų ir gvaranių kalbomis.
 
Bilietus įsigyti galima čia.
 
„Ensemble Peregrina“: muzika iš Jogailos laikų Krokuvos ir Mažosios Lenkijos
 
Dar vienas įspūdingas ir laukiamas senosios muzikos koncertas – tai kovo 14 d. jungtinio kolektyvo iš Lenkijos ir Šveicarijos „Ensemble Peregrina“ atvežama Jogailos laikų Viduramžių epochos muzika iš Krokuvos ir Mažosios Lenkijos. Koncertą Lietuvai dovanoja Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje ir Lenkijos institutas Vilniuje.
Ši programa nukels į XV a. pabaigos Lenkijos Karalystę ir jos širdį – Krokuvą. Iš Krokuvos Vavelio pilies šalį valdo karališkoji Jogailaičių dinastija. Tai Lenkijos aukso amžius, kai per valdovus, Jogailaičius, suvienyta Lenkijos Karalystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė tampa viena didžiausių galybių Europoje. Kultūra klesti, valdovo dvare puoselėjamas menas, dėl plačių tarptautinių ryšių su visa Europa įvairiausiais instrumentais atliekama naujausia muzika iš tolimų kraštų, kuri ateities kartoms išsaugoma unikaliuose rankraščiuose.
Pirmoje koncerto dalyje bus pristatoma muzika, anuomet pašvęsta pirmajam lenkų šventajam, buvusiam Prahos vyskupui Adalbertui. Jį kunigaikštis Boleslovas I pasiuntė skleisti Dievo žodžio tarp prūsų, bet jis pagonių buvo nukankintas ir Romoje iškeltas į šventuosius. Adalberto kultas paplito visoje šalyje, o ši istorija ir su ja susiję politiniai bei religiniai padariniai Lenkijai atsispindi daugelyje tekstų ir Viduramžių muzikoje.
Antroji programos dalis – vėlyvųjų Viduramžių kūriniai iš Mažosios Lenkijos ir Krokuvos. Karališkoji Krokuva buvo šventojo Stanislovo iš Ščepanovo (Stanislavas) gyvenimo liudininke. Krokuvos vyskupas Stanislovas buvo nužudytas bažnyčioje karaliaus Boleslovo II įsakymu. Žiniai pasklidus šalyje sukilo didikai ir nuvertė karalių. 1253 m. Stanislovą iš Ščepanovo paskelbus šventuoju, pradėta kurti muzika, skirta šventajam pagerbti. Koncerte bus pristatomi seniausi išlikę kūriniai iš Vavelyje saugomo Jano Olbrachto gradualo.
Trečiojoje dalyje skambės muzika iš XV a. rankraščio, kuris per Antrojo pasaulinio karo suirutę buvo pagrobtas ir išvežtas į Vokietiją, o po karo sugrąžintas į Lenkiją. Šiandien tai yra vienas vertingiausių Lenkijos nacionalinės bibliotekos lobių, saugomas ugniai atspariame seife. Daugiausia dėmesio šiame XV a. rankraštyje skiriama Krokuvos dvaro kompozitoriaus Mikalojaus iš Radomo kūriniams, kuriuose šlovinamas auksinis Krokuvos miestas ir galingoji Jogailaičių dinastija.
Skambėsiančios kompozicijos įdomios dar ir tuo, kad yra vietinės muzikos ir jos kūrėjų kūrybiškumo liudininkai. Pristatomi kūriniai – tai ne tik Lenkijos ir Lietuvos Jogailaičių dinastijos kultūrinis paveldas, bet ir svarbus tarpkultūrinių mainų vėlyvaisiais Viduramžiais liudijimas.
Marko Skakio senosios muzikos festivalį remia Lietuvos kultūros taryba. Jis tęsis iki kovo 25-osios, kai Valdovų rūmuose vyks Europos senosios muzikos dienai skirta programa.
 
Bilietus įsigyti galima čia.
 
Marko Skakio senosios muzikos festivalio partneris – Adomo Mickevičiaus institutas
 
Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje – Lenkijos nacionalinė kultūros įstaiga, kuri remia bendradarbiavimo, kultūros projektus visame pasaulyje, inicijuoja tarptautinį kultūrinį dialogą.
Iki šiol institutas yra įgyvendinęs kultūros projektų 70-yje pasaulio valstybių, 6-iuose žemynuose (Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Izraelyje, Vokietijoje, Turkijoje, JAV, Kanadoje, Australijoje, Maroke, Ukrainoje, Lietuvoje, Latvijoje, Kinijoje, Japonijoje, Pietų Korėjoje ir kt.). Instituto remiamas programas jau išvydo 60 milijonų žiūrovų. Lėšas projektams skiria Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija.
Adomo Mickevičiaus instituto svetainę, kurioje skelbiamos visos kultūros naujienos, informacija apie projektus, galima rasti: www.culture.pl
Tekstai pateikiami lenkų, anglų ir ukrainiečių kalbomis.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Šią vasarą Valdovų rūmuose – Baroko prabanga ir aistros

20250620

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai šią vasarą didžiausią dėmesį skiria Baroko epochai. Pavyzdžiui, jau birželio 26 d. 18.00 val. žinomas reperis Pijus Opera interpretuos Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus (1595–1640) poeziją, o Baroko muzikos improvizacijas atliks klavišininkas Vitalijus Neugasimovas bei perkusininkas Arkadijus Gotesmanas. 

Plačiau

Per Jonines – į Valdovų rūmus

20250619

Valdovų rūmų muziejus per Jonines, birželio 24 d., DIRBS ĮPRASTU LAIKU – Jūsų lauksime nuo 10.00 iki 18.00 val. Puiki proga neskubant aplankyti parodas ir ekspozicijas. 

Iškart siunčiame linkėjimus iš Valdovų rūmų Renesansinio Bonos Sforcos sodo visiems varduvininkams, švenčiantiems Jonines

Iki pasimatymo muziejuje!

Plačiau

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Publikuota: 2023-03-10 14:38 Atnaujinta: 2023-03-10 14:57
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika