Kviečiame prisiminti Kaziuko mugės globėją šv. Kazimierą

Valdovų rūmų muziejus kiekvienais metais, kai į duris pradeda belsti pavasaris, prisimena karalaitį šv. Kazimierą. Šiemet muziejaus gidai kviečia lankytojus pasivaikščioti po muziejų, istoriniame pasakojime išgirsti apie karalaičio gyvenimą ir šeimą, o edukacinėse dirbtuvėse bus galima susikurti karūną, panašią į tą, su kokia dailininkas šv. Kazimierą pavaizdavo viename iš žinomiausių jo portretų.
 
Princas Kazimieras
Šv. Kazimieras (1458–1484) buvo Lenkijos ir Lietuvos princas, Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kazimiero Jogailaičio (1440/1447–1492) sūnus. Kai princui Kazimierui suėjo trylika, tėvas jį išsiuntė į Vengriją, kad užimtų šios šalies karaliaus vietą. Kelionėje Kazimieras stebėjo žmonių žiaurumą – plėšimus, sukilimus dėl samdiniams neišmokėtų algų, prievartavimus. Nuo to laiko jis pakeitė savo požiūrį – tapo itin pamaldus, gyveno asketišką gyvenimą. Kazimieras mirė nuo tuberkuliozės, būdamas vos 26-erių metų, tačiau paliko įspaudą žmonių gyvenimuose. Po jo mirties pradėjo sklisti pasakojimai apie stebuklus ir gandai, kad jis gydąs sergančiuosius nepagydomomis ligomis. 1602 m. jis pripažintas šventuoju, o XVII a., sunkiais karo ir maro laikais, paskelbtas Lietuvos globėju.
 
Trumpam tapkite karalaičiais  
Žinomiausiame šv. Kazimiero portrete, nutapytame nežinomo dailininko apie 1520 m., jis vaizduojamas su baltąja lelija – dorumo ir kuklumo simboliu – rankoje bei kunigaikščio karūna ir karališka šermuonėlių mantija, pabrėžiančia jo kilmę. Tad šeštadienį, kovo 4 d., Valdovų rūmų muziejus kviečia į karūnų gamybos dirbtuves. 12.00 ir 14.00 val. Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulio auditorijoje vyks edukacinės dirbtuvės „Šv. Kazimiero karūna“. Šeimos su vaikais ar pavieniai lankytojai galės bent trumpam pasijusti karalaičiais ir susikurti karūną, panašią į Lietuvos globėjo šv. Kazimiero. Užsiėmimas mokamas, būtina registracija.
 
Kaip gyveno šv. Kazimieras?
1475 m. pavasarį į Vilnių atvykęs karalaitis Kazimieras laiką leido Vilniaus Žemutinėje pilyje įsikūrusioje Lietuvos didžiojo kunigaikščio rezidencijoje, kur jo tėvas Kazimieras Jogailaitis tvarkė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės reikalus. O kitais metais jis su karališkąja šeima čia sutiko ir Kalėdas. Įspūdinga šv. Kazimiero biografija nuo tėvų auklėjimo iki įvairių mokymų aprašyta istoriniuose šaltiniuose. Valdovų rūmų muziejaus gidai kviečia artimiau pažinti Lietuvos šventąjį globėją. Kovo 4 d., šeštadienį, Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijose 13.00 ir 15.00 val. vyks edukaciniai pasivaikščiojimai „Karalaitis Kazimieras ir jo šeima“. Šeimos su vaikais ir visi susidomėjusieji išgirs mažai žinomų faktų apie karalaitį Kazimierą. Užsiėmimas mokamas, būtina registruotis iš anksto.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2023-03-02 17:12 Atnaujinta: 2023-03-03 10:07
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika