Kviečiame prisiminti Kaziuko mugės globėją šv. Kazimierą

Valdovų rūmų muziejus kiekvienais metais, kai į duris pradeda belsti pavasaris, prisimena karalaitį šv. Kazimierą. Šiemet muziejaus gidai kviečia lankytojus pasivaikščioti po muziejų, istoriniame pasakojime išgirsti apie karalaičio gyvenimą ir šeimą, o edukacinėse dirbtuvėse bus galima susikurti karūną, panašią į tą, su kokia dailininkas šv. Kazimierą pavaizdavo viename iš žinomiausių jo portretų.
 
Princas Kazimieras
Šv. Kazimieras (1458–1484) buvo Lenkijos ir Lietuvos princas, Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kazimiero Jogailaičio (1440/1447–1492) sūnus. Kai princui Kazimierui suėjo trylika, tėvas jį išsiuntė į Vengriją, kad užimtų šios šalies karaliaus vietą. Kelionėje Kazimieras stebėjo žmonių žiaurumą – plėšimus, sukilimus dėl samdiniams neišmokėtų algų, prievartavimus. Nuo to laiko jis pakeitė savo požiūrį – tapo itin pamaldus, gyveno asketišką gyvenimą. Kazimieras mirė nuo tuberkuliozės, būdamas vos 26-erių metų, tačiau paliko įspaudą žmonių gyvenimuose. Po jo mirties pradėjo sklisti pasakojimai apie stebuklus ir gandai, kad jis gydąs sergančiuosius nepagydomomis ligomis. 1602 m. jis pripažintas šventuoju, o XVII a., sunkiais karo ir maro laikais, paskelbtas Lietuvos globėju.
 
Trumpam tapkite karalaičiais  
Žinomiausiame šv. Kazimiero portrete, nutapytame nežinomo dailininko apie 1520 m., jis vaizduojamas su baltąja lelija – dorumo ir kuklumo simboliu – rankoje bei kunigaikščio karūna ir karališka šermuonėlių mantija, pabrėžiančia jo kilmę. Tad šeštadienį, kovo 4 d., Valdovų rūmų muziejus kviečia į karūnų gamybos dirbtuves. 12.00 ir 14.00 val. Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulio auditorijoje vyks edukacinės dirbtuvės „Šv. Kazimiero karūna“. Šeimos su vaikais ar pavieniai lankytojai galės bent trumpam pasijusti karalaičiais ir susikurti karūną, panašią į Lietuvos globėjo šv. Kazimiero. Užsiėmimas mokamas, būtina registracija.
 
Kaip gyveno šv. Kazimieras?
1475 m. pavasarį į Vilnių atvykęs karalaitis Kazimieras laiką leido Vilniaus Žemutinėje pilyje įsikūrusioje Lietuvos didžiojo kunigaikščio rezidencijoje, kur jo tėvas Kazimieras Jogailaitis tvarkė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės reikalus. O kitais metais jis su karališkąja šeima čia sutiko ir Kalėdas. Įspūdinga šv. Kazimiero biografija nuo tėvų auklėjimo iki įvairių mokymų aprašyta istoriniuose šaltiniuose. Valdovų rūmų muziejaus gidai kviečia artimiau pažinti Lietuvos šventąjį globėją. Kovo 4 d., šeštadienį, Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijose 13.00 ir 15.00 val. vyks edukaciniai pasivaikščiojimai „Karalaitis Kazimieras ir jo šeima“. Šeimos su vaikais ir visi susidomėjusieji išgirs mažai žinomų faktų apie karalaitį Kazimierą. Užsiėmimas mokamas, būtina registruotis iš anksto.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Operos gimtadienyje – garsų žemėlapiai ir muzikinės kelionės

20240906

Prisimindamas 1636 m. Vilniuje pastatytą operą „Elenos pagrobimas“ ir taip švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus jau dvyliktą kartą miestiečius ir sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru. Pačių mažiausiųjų lauks Šv. Cecilijos festivalio atidarymas ir edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymas-koncertas. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami dalyvauti muzikiniame pasivaikščiojime istoriniais operos keliais, o šio žanro gurmanams siūloma pasiklausyti vienos ankstyvųjų Volfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) operų „Karalius piemuo“ koncertinio atlikimo. Taip pat Valdovų rūmuose bus galima stebėti istorinės operos įrašą iš Versalio rūmų.

Plačiau

Parodos įspūdžiai nuguls lankytojų kuriamuose grafikos lakštuose

20240821

Valdovų rūmų muziejus tęsia tradiciją kviesti į išskirtinius kūrybinius užsiėmimus. Neseniai muziejaus edukatorių gretas papildžiusi grafikos menininkė Saulė Matulevičiūtė rengia linoraižinio dirbtuves „Kontekstų pasaulio kūrimas“. Jose apsilankę žmonės kurs savo grafikos kūrinį, patys pasirinkdami temą, spalvą, ir namo grįš su autoriniu grafikos darbu rankose, o gal net su keliais. Menininkės teigimu, kūrybinės dirbtuvės skirtos mėgėjams, praktikuojantiems entuziastams, meno mokyklų ir meno krypčių studentams, senjorams.

Plačiau

Medžioklės diena Valdovų rūmuose

20240909

Valdovų rūmų muziejus rugsėjo 15-ąją kviečia visus kartu prisiminti neatsiejamą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės švenčių ir ceremonijų dalį – Medžioklės dieną. Jos metu laukia šeimoms su vaikais skirtos edukacijos, mokslininkų pokalbis-diskusija apie medžioklę valdovo dvare bei Lietuvos medžiotojų draugijos rengiamos pramogos muziejaus prieigose.

Plačiau

Publikuota: 2023-03-02 17:12 Atnaujinta: 2023-03-03 10:07
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika