Restauratorių iššūkiu tapo Lietuvos ir Sovietų Rusijos sienų žemėlapis

Prieš metus į Lietuvą grįžusios tarpukario tarptautinės sutartys mūsų šalies diplomatams tapo ryškiausiu paskutinių metų įvykiu. Užsienio reikalų ministerija, visame pasaulyje ieškojusi šių dokumentų, buvo benuleidžianti rankas – pradėta svarstyti, kad sutartys galėjo patekti į Rusijos archyvus arba yra sunaikintos, taigi jas susigrąžinti nebėra vilties.

Tačiau Kanadoje surasti ir Lietuvai grąžinti dokumentai, perduoti saugoti Lietuvos centriniam valstybės archyvui, sukėlė ne vien džiaugsmą. Juos apžiūrėję restauratoriai dūsavo – ilgus dešimtmečius laikytos netinkamomis sąlygomis, drėgmėje, kai kurios sutartys buvo pažeistos, varganos būklės.

„Pirmiausia dokumentus reikėjo dezinfekuoti specialioje dezinfekavimo kameroje, kurioje naudojamas eterinių aliejų mišinys. Paskui pažeisti drėgmės, dėmėti dokumentai buvo valomi ir restauruojami, – pasakoja Dokumentų restauravimo skyriaus vedėja, restauratorė Danguolė Šlaustienė. – Tačiau didžiausiu iššūkiu tapo Lietuvos Taikos sutarties su Rusija priedo – Lietuvos ir Rusijos sienos žemėlapio – restauravimas.“

Itin didelės apimties (apie 10 kv. metrų) žemėlapis irgi buvo pažeistas drėgmės. Restauratoriai pirmiausia šiam darbui turėjo įrengti patalpą, sustumti kelis didelius stalus, kad trapų žemėlapį kuo mažiau lankstytų. Dar labiau specialistai nustebo išvydę, kad žemėlapis – ne vienalytis, o suklijuotas iš kelių skirtingų. Vienos dalys buvo XIX a. pabaigos, kitos – jau XX a. pradžios žemėlapio. Nors mastelis – tas pats, tačiau įsižiūrėjus buvo galima pastebėti, kad nesutampa objektų kontūrai.

Restauratorė D. Šlaustienė teigia, kad šiam darbui teko pasitelkti fantaziją, naujausius išradimus ir patikrintas technologijas: „Nuo žemėlapio purvą valėme specialiu mikropluošto audiniu. Įdėjus dokumentą tarp audinio atraižų, jis buvo supurškiamas distiliuotu vandeniu ir švelniai voluojamas voleliu. Taip dėmės iš žemėlapio susigerdavo į mikropluošto audinį. Ši technika padėjo unikalų dokumentą apsaugoti nuo įplyšimų ir kitokių pažeidimų.“

Lietuvos centrinio valstybės archyvo specialistams teko restauruoti ne tik žemėlapio popierių, bet ir drobę, ant kurios žemėlapis buvo priklijuotas. O išvalyti dokumentai restauruoti japonišku atstatomuoju popieriumi, kuris buvo parenkamas kiekvienam dokumentui pagal jo gramatūrą (ji turi sutapti su dokumento popieriumi). „Net teko virti klijus: juos gaminome darbe, iš kviečių krakmolo. Klijai specialiai buvo ruošiami pagal dokumento popieriaus storį“, – su šypsena prisimena restauratorė D. Šlaustienė.

Šiandien svarbiausios restauruotos 1918–1940 m. Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys, kaip ir Taikos sutarties su Sovietų Rusija priedas, sienų žemėlapis, eksponuojami Valdovų rūmų muziejuje. Paroda čia veiks iki rugsėjo 18 d., vėliau svarbūs valstybės dokumentai bus grąžinti saugoti į Lietuvos centrinį valstybės archyvą.

Rugsėjo 13 d. 18.00 val. restauratorė D. Šlaustienė rengia pasakojimą parodoje „Sugrįžimas. Dingusios 1918–1940 m. Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys“. Lankytojai galės sužinoti, kaip dokumentai buvo restauruojami ir kokių rezultatų pavyko pasiekti, priimant kartais netradicinius, neįprastus sprendimus. Būtina registracija. 

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vilniaus knygų mugėje – susitikimai su skaitytojais, muziejaus nuolaidos ir dovanos

20240221

Ketvirtadienį, vasario 22 d. 17.00 val. LITEXPO Konferencijų salėje 1.3 Valdovų rūmų muziejus kviečia į knygos „Nerūpestingas amžius. Vaikystė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“ pristatymą.

Penktadienį, vasario 23 d. 13.00 val. LITEXPO Konferencijų salėje 1.1 (Amfiteatre) vyks Vilniaus 700-mečiui skirtų Valdovų rūmų muziejus leidinių pristatymas.

Valdovų rūmų muziejaus stende (Stendo nr. 5.C04) bus galima įsigyti naujausių leidinių su nuolaidomis. Vilniaus knygų mugės dienomis nuolaidos galios ir perkant Valdovų rūmų muziejaus elektroninėje parduotuvėje.
 
Laukiame Jūsų! 

Plačiau

Pristatant valstybės simbolius – apie Baltijos valstybių 1918–1940 m. laisvės kovas

20240214

Valdovų rūmų muziejuje atidaroma paroda, skirta XX a. valstybingumo istorijai, – „Baltijos valstybių laisvės simboliai 1918–1940 m. Lietuva, Latvija, Estija“. Pirmą kartą vienoje vietoje bus galima išvysti originalias Latvijos ir Estijos Prezidentų Grandines, Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine, kitų to meto žymių Europos šalių politikų pagerbimo bei įvertinimo valstybinius ženklus – ordinus, medalius, žvaigždes ir kitus apdovanojimus.

Plačiau

Publikuota: 2022-09-09 14:44
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika