Susitikimas ir knygos apie Romualdą Budrį pristatymas

SVARBI INFORMACIJA! Renginys perkeltas iš 2022 m. kovo 16 d. 18.00 val. į 2022 m. kovo 29 d. 18 val.!

 Iškiliausi Lietuvos žmonės, dar vadinami gyvomis legendomis, žino neįtikėtinų istorijų, prisimena, kaip sovietmečiu sugebėjo išgelbėti Lietuvai svarbias meno vertybes nuo sunaikinimo, kaip apgaudinėjo KGB, kartais rizikuodami ir savo gyvybe, kaip vėliau į Lietuvą sugrąžino lietuvių išeivijos kūrybą. Kviečiame į Valdovų rūmų muziejuje vyksiantį vakarą, skirtą vienai tokių legendinių asmenybių – turbūt žymiausiam Lietuvos muziejininkui, Lietuvos muziejininkystės patriarchui Romualdui Budriui.

Knygų ir televizijos laidų, dokumentinių filmų autorė Dalia Kutraitė pristatys knygą „Kaip menai į Lietuvą keliavo“, kurioje žurnalistės kalbinamas 60 metų Lietuvos dailės muziejui (dabar – Lietuvos nacionalinis dailės muziejus) atidavęs Romualdas Budrys žaismingai pasakoja detektyvo žanro vertas istorijas apie tai, kaip žymių lietuvių kilmės menininkų kolekcijos grįžo į Lietuvą iš tolimiausių pasaulio kampelių ir tapo mūsų meno lobyno dalimi. ,,Nesvarbu, kur yra dailininko studija – Keiptaune, Vokietijoje ar Čikagoje – visų jų kūryba svarbi ir įdomi Lietuvai“, – sako knygos herojus Romualdas Budrys, šešiasdešimt savo gyvenimo metų paskyręs muziejininkystei.

Knygoje pristatomos istorijos apie garsiuosius menininkus: Arbit Blatą (1908–1999), Vytautą Kasiulį (1918–1995), Vytautą (1915–1997) ir Aleksandrą (1923–2019) Kašubas, kolekcininkus Mykolą Žilinską (1904–1992), Genovaitę Kazokienę (1924–2015) ir kitus bei jų kūrybos ir kolekcijų sugrąžinimą į Lietuvą, europinės dailės kolekcijos kaupimą atkuriamų Valdovų rūmų istoriniams interjerams.

„Sutikau nuostabų žmogų, kurio pasakojimai atima žadą, asmenybė ir nuveikti darbai stebina ir įkvepia. Esu laiminga pristatydama savo pašnekovą – garsiausią Lietuvos muziejininką Romualdą Budrį“, – sako knygos autorė D. Kutraitė.

Žurnalistas Vilius Kavaliauskas – daugelio žygių, gelbstint ir grąžinant į Lietuvą lituanistines kolekcijas, dalyvis. Pasak knygos įvado autoriaus V. Kavaliausko, „nėra kito žmogaus, kuris būtų taip paveikęs mano gyvenimo kelią. Romualdo Budrio vardas amerikietiškoje kultūrinėje išeivijoje buvo visas duris atrakinantis raktas. (...) O mūsų didieji šviesuoliai (ypač dailininkai), savo brandžiausius metus kūrę už vandenyno, tiesiog skausmingai troško, kad jų kūrybą pamatytų ir Lietuvoje“.

Renginyje dalyvaus: knygos autorė Dalia Kutraitė, muziejininkas emeritas, dailėtyrininkas Romualdas Budrys, žurnalistas ir kolekcininkas Vilius Kavaliauskas, Valdovų rūmų muziejaus direktorius, istorikas dr. Vydas Dolinskas.

Vakaro metu muzikuos Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, solistas Vladimiras Prudnikovas, bus rodomos ištraukos iš filmo „Einantis Pilies gatve“ (scenarijaus autorė – Dalia Kutraitė, režisierė – Laima Lingytė).

Būtina registracija.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2022-03-08 21:50 Atnaujinta: 2022-03-28 13:24
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika