Afganistaniečių vertėjų šeimos kūrė Užgavėnių kaukes

Valdovų rūmų muziejuje keturios Lietuvos kariams talkinusių afganistaniečių vertėjų šeimos pradėjo pažintį su Lietuvos kultūra – ėmėsi gaminti Užgavėnių kaukes.

Žvelgdamos į istorines Lietuvos didikų dėvėtas kaukes, pernai į Lietuvą atvykusios septynios moterys ir dvylika vaikų kūrė savąsias jų interpretacijas. Su dviem vaikais atėjusi Seema Wafa sakė, kad tokios dirbtuvės – puiki proga ne tik susipažinti su Lietuvos kultūra ir tradicijomis, bet ir pabendrauti su kitomis afganistaniečių šeimomis. „Mes visą laiką esame namuose, neturime ko aplankyti, tad tai yra puiki proga mums susitikti ir pamatyti vienai kitą, smagiai praleisti laiką“, – kalbėjo moteris.

Į dirbtuves neatvyko nė vienas vyras. S. Wafa teigė, kad dalis jų dirba, kiti bando susirasti darbą. „Mano vyras dirba naktimis, tad šiuo metu jis miega“, – kalbėjo ji. Lietuvos kariams talkinusio afganistaniečio žmona sako, kad pavasario sutiktuvės jų šalyje kiek kitokios. „Per pavasario sutiktuves Afganistane gaminame septynis patiekalus, patiekiame septynių rūšių vaisių, dėvime naujus rūbus“, – pasakojo S. Wafa. Novrūzas – Naujųjų metų šventė, švenčiama daugelyje musulmoniškų šalių. Ji sutampa su astronominiu pavasario lygiadieniu ir švenčiama kasmet tarp kovo 20 ir 22 dienos.

Mokosi bendrauti lietuviškai

Kūrybinėse dirbtuvėse įsidrąsinę vaikai kartojo „ačiū, mokytoja“, „labai patinka“ ir kelias kitas frazes lietuviškai. Daugiausia Vilniuje ir Kaune apsigyvenusių šeimų vaikai lanko lietuviškus vaikų darželius, mokyklas ir mokosi bendrauti lietuviškai.

Pasibaigus užsiėmimui, šeimos teigė norinčios pasivaikščioti ir muziejuje. Valdovų rūmų muziejaus Edukacinio skyriaus vedėja Lirija Steponavičienė, palydėjusi lankytojus į nuolatines ekspozicijas, sulaukė klausimų, ką reiškia Vytis, kas ir kaip saugodavo Lietuvos didžiuosius kunigaikščius. Moterys ir vyresnieji vaikai fotografavosi muziejaus erdvėse ir teigė į ekskursiją norėsiantys ateiti dar kartą, kad daugiau sužinotų apie Lietuvos istoriją.

Afganistanietės, užsukusios į parodų salę, kur šiuo metu eksponuojamos Ukrainos Baroko epochos skulptūros, atvežtos iš Lvivo nacionalinės Boriso Voznickio dailės galerijos, su užuojauta prakalbo apie Ukrainą, nes tikino žinančios, kaip baisu gyventi nesaugioje šalyje.

Edukacinės programos – visus metus

Specialią programą afganistaniečių šeimoms Valdovų rūmų muziejus rengia su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Maltos ordino pagalbos tarnyba. Šių užsiėmimų tikslas – supažindinti Lietuvos kariams padėjusius afganistaniečius vertėjus ir jų šeimas su Lietuvos kultūra bei istorija, padėti integruotis į visuomenę.

„Integracija – valdiškas žodis, kad ir geras, bet valdiškas. Mes tiesiog norėjome, kad šeimos turėtų ką veikti, kad per užsiėmimus, pasivaikščiodami muziejuose pažintų mūsų kraštą“, – BNS sakė Valdovų rūmų muziejaus Edukacinio skyriaus vedėja Lirija Steponavičienė. Pasak jos, pirmasis užsiėmimas yra skirtas šių šeimų lūkesčiams suprasti. „Per savotišką žaidimą, dirbtuvėles galima patyrinėti mūsų svečių interesus, požiūrį, kiek jie laisvai ir jaukiai jaučiasi jiems nelabai įprastoje aplinkoje, – teigė L. Steponavičienė. – Šiaip užsiėmimai skirti šeimoms, bet jei mūsų bendradarbiavimas pasiteisins, o bus noro susirinkti, pavyzdžiui, tik moterims, galbūt rengsime ir tokius užsiėmimus. Ar bus vyrų – nežinia.“

Afganistaniečiai į Lietuvą atgabenti pernai rugpjūtį, kai Afganistano kontrolę, išvykstant paskutiniams JAV kariams, perėmė Talibanas. Iš viso per dešimties dienų trukmės misiją iš Lietuvos karių ir diplomatų sudarytas vadinamasis Kabulo vienuoliktukas padėjo pargabenti daugiau kaip 170 Lietuvai talkinusių afganistaniečių vertėjų kartu su šeimos nariais. Pernai rugsėjį jiems suteiktas politinis prieglobstis Lietuvoje.

 

BNS ir Valdovų rūmų muziejaus informacija

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Švietimo ministerija – viena seniausių institucijų Europoje

20231205

Minint 250-ąsias Tautinės edukacinės komisijos įsteigimo metines Valdovų rūmuose gruodžio 7–8 d. vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė XVIII amžiuje: pilietis, šeima, edukacija“. Jos dėmesio centre – XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės istorija, tautos ir piliečio sąvokų turinys, jo kismas, socialiniai ryšiai ir santykiai šeimoje, vaikų ugdymo modeliai ir jų kaita.

Plačiau

Gotikos epocha Lietuvoje – Valdovų rūmų muziejaus parodoje

20231201

Paskutiniais dešimtmečiais Valdovų rūmų muziejuje vykę archeologinių radinių tyrimai leido daugiau pažinti Gotikos epochą – jos interjerą, puošybos detales, susiformavusį stilių. Remiantis naujausiais tyrimais Valdovų rūmų muziejuje pristatyta paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“. Čia atsiskleidžia pirmasis Europos dailės ir architektūros stilius, palikęs ryškius pėdsakus Lietuvos kultūros ir meno pavelde.

Plačiau

Pirmą kartą surengta senosios muzikos edukacijos konferencija

20231205

2023 m. lapkričio 25 d. Valdovų rūmų muziejuje vyko pirmoji nepriklausomoje Lietuvoje senajai muzikai skirta konferencija. Renginio dėmesio centre atsidūrė senosios muzikos edukacija. Tarptautinio edukacinio Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalio (jo vadovė – Beatričė Baltrušaitytė) iniciatyva buvo pakviesti Lietuvos ir užsienio senosios muzikos edukacijos ekspertai apžvelgti, kas nuveikta, pasidalyti savo patirtimi bei diskutuoti apie edukacijos poveikį visuomenei. 

Plačiau

Publikuota: 2022-02-28 Atnaujinta: 2022-02-28 18:06
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika