Į Valdovų rūmų muziejų atkeliavo unikalios Baroko skulptūros iš Ukrainos

Šiomis dienomis Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Parodų centre – neįprastas sujudimas. Iš Ukrainos, Lvovo miesto, atvežtos įspūdingos vėlyvojo Baroko skulptūros, sukurtos XVIII amžiuje. Restauratorių ir parodos kuratorių po kelionės kruopščiai apžiūrėti Baroko epochos šedevrai iškart keliauja į Valdovų rūmų muziejaus Parodų centro sales. Tarptautinės parodos „Baroko skulptūros mistika: Johanas Georgas Pinzelis ir kiti XVIII a. Lvovo meistrai“ atidarymas numatytas kitą savaitę, Lietuvai švenčiant valstybės atkūrimo dieną – Vasario 16-ąją. Parodą globoja Lietuvos ir Ukrainos kultūros ministrai Simonas Kairys bei Oleksandras Tkachenko. Paroda skiriama Vilniaus 700 metų sukakčiai paminėti.

Parodos kuratorė Gintarė Tadarovska teigia, kad baimintasi dėl kylančios Maskvos agresijos ir grėsmės Ukrainai. Tačiau senosios dailės vertybės iš Lvovo atvyko sėkmingai, ir dramatiško vėlyvojo Baroko skulptūrų paroda bus išskirtinis įvykis, pristatys šiandienės Vakarų Ukrainos teritorijoje susiformavusį unikalų vėlyvojo Baroko skulptūros, pasižyminčios neįprastomis formomis, ryškiomis drabužių klostėmis, fenomeną. Anuomet tai buvo jungtinės Lenkijos ir Lietuvos valstybės – Abiejų Tautų Respublikos – žemės.

Paslaptingo ir genialaus skulptoriaus Johano Georgo Pinzelio (Johann Georg Pinsel, apie 1720?–1761?) kūryba laikoma Lvovo regiono vėlyvojo Baroko skulptūros viršūne. J. G. Pinzelis – talentingas menininkas, jo skulptūros sužavėjo Miuncheną, Paryžių, Prahą, Vieną ir kitus didžiuosius Europos miestus bei jų muziejų lankytojus. Kartu jis yra ir žmogus paslaptis, kurios iki galo nesugebėjo įminti net autoritetingiausi tyrėjai. Tad Valdovų rūmų muziejaus lankytojai turės galimybę susipažinti su vienu paslaptingiausių iš didžiųjų menininkų Europos dailės istorijoje.

Greta J. G. Pinzelio darbų, bus pristatyti ir kitų garsių meistrų, tokių kaip Antanas Osinskis (Antoni Osiński, minimas 1747–1764), Jonas Obrockis (Jan Obrocki, minimas 1756–1794), Pranciškus Olenskis (Franciszek Oleński, minimas 1771–1792), bei kelių nežinomų to meto skulptorių kūriniai, iliustruojantys visam regionui bendras stilistines vėlyvojo Baroko tendencijas. Visos skulptūros priklauso Lvovo nacionalinei Boryso Voznyckio dailės galerijai.

Sovietmečiu Vakarų Ukrainoje daugelis katalikų ir kitų šventovių buvo uždarytos, nuniokotos ar net sugriautos, o jose buvusios meno vertybės išgrobstytos, sunaikintos. Nemažai vertingų medinių vėlyvojo Baroko bažnytinių skulptūrų buvo tiesiog supjaustytos ir sukūrentos. Tai, kas buvo išsaugota ir rodoma parodoje, yra kelių ukrainiečių muziejininkų ir kitų kultūrininkų veiklos nuopelnas. Viena iš labiausiai Ukrainos paveldu besirūpinusių asmenybių – ilgametis Lvovo nacionalinės dailės galerijos vadovas Borysas Voznyckis (Borys Voznytsky, Woźnicki, 1929–2012) – legendinis Lvovo muziejininkas, Ukrainos didvyris, nuoširdus Lietuvos bičiulis. Lvovo galerija dabar yra pavadinta B. Voznyckio vardu.

Net ir tvyrant didžiulei geopolitinei įtampai regione bei aštrėjant Rusijos agresyviai politikai, Lietuvos kultūriniai ryšiai su Ukraina nenutrūko. Ši paroda tai paliudija ir primena ilgametį Valdovų rūmų muziejaus ir Lvovo muziejų bendradarbiavimą: ką tik pasibaigusioje parodoje, skirtoje 1791 m. konstitucijai, taip pat buvo portretų iš Lvovo muziejų.

Lankytojai apžiūrėti įspūdingos tarptautinės parodos „Baroko skulptūros mistika: Johanas Georgas Pinzelis ir kiti XVIII a. Lvovo meistrai“ kviečiami nuo vasario 17 dienos. Paroda veiks tris mėnesius.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Per vasaros kaitrą Jus atgaivins muziejus!

20240710

Primename, kad lauke tvyrant pavojingiems karščiams Valdovų rūmų muziejuje visada rasite atgaivą: čia palaikoma 20-ties laipsnių temperatūra, dėl eksponatų saugumo kuriamas mikroklimatas yra malonus ir žmogui. Artimiausiomis dienomis meteorologų teigimu, oro temperatūra Vilniuje kils virš 30-ties laipsnių, todėl, jei anksčiau planavote užsukti į Valdovų rūmų muziejų, bet nespėjote to padaryti, dabar – puiki proga susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros istorija, paveldu.

Plačiau

Dienos stovyklos vaikams – įsimintiniausioms vaikų vasaros akimirkoms!

20240710

Muziejus – puiki vieta praleisti laiką smalsiems ir gudriems bendraminčiams. Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai pakvietė būsimų antrų–penktų klasių mokinius į penkių dienų pažintinę kelionę po Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją – dienos stovyklas vaikams „Karūnos akademija“. Padedant Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams (archeologams, restauratoriams, istorikams, genealogijos, heraldikos ir kitų paslaptingų sričių specialistams), vaikai supažindinami su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais. 

Plačiau

Prasidėjo festivalis „Midsummer Vilnius“

20240716

Pirmadienio vakarą sostinėje jungtiniu džiazo superžvaigždės Gregory Porterio ir Lietuvos kamerinio orkestro koncertu atidarytas festivalis „Midsummer Vilnius“. Įspūdingi pasirodymai po atviru dangumi Valdovų rūmų didžiajame kieme šalies melomanų laukia artimiausias dvi savaites.

Plačiau

Publikuota: 2022-02-10 11:10 Atnaujinta: 2022-02-10 15:51
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika