Lenkijos Respublikos Senato vicemaršalka: mes daug artimesni, nei įsivaizduojame

Lenkijos Respublikos Senato vicemaršalka Bogdanas Borusevičius (Bogdan Borusewicz) aplankė Valdovų rūmų muziejuje atidarytą tarptautinę parodą, skirtą Gegužės 3-iosios konstitucijos ir Abiejų Tautų tarpusavio įsipareigojimo įstatymo (Tarpusavio įžado) priėmimo 230-osioms metinėms paminėti.

Lenkijos politikas neslėpė asmeninio susidomėjimo paroda „KAD TĖVYNĖ GYVUOTŲ. Lietuva ir Lenkija 1791 m. konstitucijos epochoje“. Vilniuje gyvenę jo tėvai paliko Bogdanui Borusevičiui daugybę prisiminimų apie Lietuvos sostinę, gyvenimą Užupyje, buvusiame bernardinių vienuolyne priešais Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią. Klausydamas parodos kuratorės prof. dr. Ramunės Šmigelskytės-Stukienės pasakojimo, Lenkijos Respublikos Senato vicemaršalka ilgiau stabtelėjo prie eksponatų, kurie atspindi Paulavos respublikos istoriją. Svečias prisipažino, kad tai jo šeimai artima vieta: prieškariu ten veikusioje mokykloje dirbo B. Borusevičiaus tėvas. Paulavos respubliką XVIII a. antroje pusėje įkūrė viena iškiliausių Apšvietos epochos asmenybių – Lietuvos didysis referendorius, kunigas Povilas Ksaveras Bžostovskis. Pardavęs namus Vilniuje (šiandien viename iš pastatų veikia Vilniaus universiteto vaistinė), jis nusipirko žemes prie Turgelių, Merkinės ir ten kūrė idealios valstybės modelį – Paulavos respubliką.

Lenkijos Respublikos Senato vicemaršalka aplankė ir nuolatines Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijas. Politikas su Valdovų rūmų muziejaus direktoriumi dr. Vydu Dolinsku dalijosi mintimis, kaip būtų galima ryškiau pristatyti Lenkijos archyvuose saugomas abiejų šalių istorijai svarbias vertybes.  

„Gegužės 3-iosios konstitucijai skirta tarptautinė paroda – vienas tų pavyzdžių, kai bendradarbiaudamos Lietuvos ir Lenkijos kultūros institucijos parengė įspūdingą parodą apie mūsų bendrą praeitį – Apšvietos epochą. Šiandien galime didžiuotis Abiejų Tautų Respublikoje gyvenusiais mąstytojais, reformatoriais, švietėjais. Atminti, kad mūsų protėviai jau daugiau nei prieš 200 metų mums rodė, kaip kurti bendruomenę ir tarpusavio supratimą, kaip suprasti, kad įvairovė nėra yda“, – sakė Senato vicemaršalka B. Borusevičius.

Lenkijos politikas pasirašė Valdovų rūmų muziejaus svečių knygoje. Ir tai ne pirmas B. Borusevičiaus įrašas šioje knygoje. Su linkėjimais Lietuvai jis paliko įrašą 2013 m., kai Lietuva pirmininkavo ES Tarybai. Tuo metu jis užėmė Lenkijos Respublikos Senato maršalkos pareigas. Politikas rėmė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą nuo pat 1990 m., bendradarbiavo su pirmuoju atkurtos nepriklausomos valstybės vadovu, Aukščiausiosios Tarybos pirmininku prof. Vytautu Landsbergiu.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Paskaitoje – kolekcininkas apie savo aistrą

20240226

Kokie apdovanojimai, skiriami šalių vadovams, ministrams ir kitoms svarbioms asmenybėms? 

Vasario 27 d., antradienį, 18.00 val. garsus kolekcininkas Vilius Kavaliauskas pristatys asmeninę, kelis dešimtmečius kauptą įspūdingą faleristikos kolekciją ir atskleis Lietuvos Respublikos 1918–1940 m. valstybinių apdovanojimų istoriją.
 

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Su muziejaus ekspozicija gali susipažinti ir neregiai. Planuojama daugiau naujovių

20240229

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje veikianti paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“ parengta konsultuojantis su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovais. Parodos kuratoriai norėjo Gotikos epochos interjero puošmenas – krosnių koklius – pristatyti taip, kad ir regėjimo negalią turintys lankytojai galėtų pažinti Lietuvos valdovų gyvenamąją aplinką XV amžiuje. Taip parodoje atsirado iš medžio išdrožtų bei gipsinių matricų, ant kurių užliejus molio senaisiais laikais būdavo formuojami ir degami krosnių kokliai.

Plačiau

Publikuota: 2021-10-26 Atnaujinta: 2021-10-25 16:53
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika