Lenkijos Respublikos Senato vicemaršalka: mes daug artimesni, nei įsivaizduojame

Lenkijos Respublikos Senato vicemaršalka Bogdanas Borusevičius (Bogdan Borusewicz) aplankė Valdovų rūmų muziejuje atidarytą tarptautinę parodą, skirtą Gegužės 3-iosios konstitucijos ir Abiejų Tautų tarpusavio įsipareigojimo įstatymo (Tarpusavio įžado) priėmimo 230-osioms metinėms paminėti.

Lenkijos politikas neslėpė asmeninio susidomėjimo paroda „KAD TĖVYNĖ GYVUOTŲ. Lietuva ir Lenkija 1791 m. konstitucijos epochoje“. Vilniuje gyvenę jo tėvai paliko Bogdanui Borusevičiui daugybę prisiminimų apie Lietuvos sostinę, gyvenimą Užupyje, buvusiame bernardinių vienuolyne priešais Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią. Klausydamas parodos kuratorės prof. dr. Ramunės Šmigelskytės-Stukienės pasakojimo, Lenkijos Respublikos Senato vicemaršalka ilgiau stabtelėjo prie eksponatų, kurie atspindi Paulavos respublikos istoriją. Svečias prisipažino, kad tai jo šeimai artima vieta: prieškariu ten veikusioje mokykloje dirbo B. Borusevičiaus tėvas. Paulavos respubliką XVIII a. antroje pusėje įkūrė viena iškiliausių Apšvietos epochos asmenybių – Lietuvos didysis referendorius, kunigas Povilas Ksaveras Bžostovskis. Pardavęs namus Vilniuje (šiandien viename iš pastatų veikia Vilniaus universiteto vaistinė), jis nusipirko žemes prie Turgelių, Merkinės ir ten kūrė idealios valstybės modelį – Paulavos respubliką.

Lenkijos Respublikos Senato vicemaršalka aplankė ir nuolatines Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijas. Politikas su Valdovų rūmų muziejaus direktoriumi dr. Vydu Dolinsku dalijosi mintimis, kaip būtų galima ryškiau pristatyti Lenkijos archyvuose saugomas abiejų šalių istorijai svarbias vertybes.  

„Gegužės 3-iosios konstitucijai skirta tarptautinė paroda – vienas tų pavyzdžių, kai bendradarbiaudamos Lietuvos ir Lenkijos kultūros institucijos parengė įspūdingą parodą apie mūsų bendrą praeitį – Apšvietos epochą. Šiandien galime didžiuotis Abiejų Tautų Respublikoje gyvenusiais mąstytojais, reformatoriais, švietėjais. Atminti, kad mūsų protėviai jau daugiau nei prieš 200 metų mums rodė, kaip kurti bendruomenę ir tarpusavio supratimą, kaip suprasti, kad įvairovė nėra yda“, – sakė Senato vicemaršalka B. Borusevičius.

Lenkijos politikas pasirašė Valdovų rūmų muziejaus svečių knygoje. Ir tai ne pirmas B. Borusevičiaus įrašas šioje knygoje. Su linkėjimais Lietuvai jis paliko įrašą 2013 m., kai Lietuva pirmininkavo ES Tarybai. Tuo metu jis užėmė Lenkijos Respublikos Senato maršalkos pareigas. Politikas rėmė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą nuo pat 1990 m., bendradarbiavo su pirmuoju atkurtos nepriklausomos valstybės vadovu, Aukščiausiosios Tarybos pirmininku prof. Vytautu Landsbergiu.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pidhircių rūmai iš Ukrainos simboliškai perkelti į Valdovų rūmų muziejų – rūmuose kauptų meno kolekcijų kūriniai, interjero detalės

20250424

Tarptautinėje parodoje „Pidhircių rūmai. Istorija ir meno kolekcijos“ pristatomas Ukrainos paveldo europinis deimantas. Tai geografiškai nutolęs, bet svarbus bendras Ukrainos, Lenkijos, Lietuvos kultūros objektas – Pidhircių rezidencija. Jos istorinių kolekcijų lobiai šiandien pasklidę ir saugomi keliuose Ukrainos bei Lenkijos muziejuose. Valdovų rūmų muziejus į Vilnių atvežė vertingiausius Pidhirciuose šimtmečiais kauptų meno kolekcijų kūrinius, saugomus Lvivo nacionalinėje Boryso Voznyckio dailės galerijoje ir Lvivo istorijos muziejuje. 

Plačiau

Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus eilės skambės Valdovų rūmų galerijose

20250423

Minėdamas Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, Valdovų rūmų muziejus kviečia į nemokamus Baroko literatūros skaitymus Valdovų rūmų Didžiajame kieme! Poezijos popietės vyks iki rugsėjo kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį. 

Pirmieji skaitymai – jau šį sekmadienį (balandžio 27 d.) 14.00 val. 

 

Plačiau

Publikuota: 2021-10-26 Atnaujinta: 2021-10-25 16:53
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika