Lietuvos ir Lenkijos vadovai atidarė tarptautinę parodą „KAD TĖVYNĖ GYVUOTŲ. Lietuva ir Lenkija 1791 m. konstitucijos epochoje“

Valdovų rūmų muziejuje atidaryta įspūdinga, pirmą kartą Lietuvoje XVIII a. pabaigos istorijos kontekstus pristatanti paroda, skirta Abiejų Tautų Respublikos 1791 m. gegužės 3-iosios konstitucijos ir Tarpusavio įžado priėmimo 230-osioms metinėms.

Tarpusavio įžado priėmimo 230-ųjų metinių išvakarėse, spalio 19 d., Valdovų rūmų muziejuje parodą oficialiai atidarė jos globėjai – Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir Lenkijos Respublikos Prezidentas Andrzejus Duda. Abu Prezidentai pabrėžė, kad dvi kaimyninės šalys šiandien, kaip ir XVIII amžiuje, susiduria su agresyviai nusiteikusių kaimyninių šalių išpuoliais. Todėl, pasak Prezidento Andrzejaus Dudos, turime mokytis iš mūsų protėvių, sukūrusių modernią teisinę valstybę, prisiminti per šimtmečius kartu susiformavusią kultūrinę tapatybę. „Dalyvaudami šiandienos parodos atidaryme kartu su Lietuvos Respublikos Prezidentu ponu Gitanu Nausėda, simboliškai išreiškiame savo įsipareigojimą šioms vertybėms. Tik bendros istorijos pagrindu galime kurti sėkmingą ateitį. Ir šiuo metu, žvelgiant į istoriją, ypač svarbu padaryti teisingas išvadas. Kartu vėl turime ginti savo sienas, ir vėl grėsmė kyla iš rytų“, – kalbėjo Lenkijos Prezidentas, aplankęs parodą Valdovų rūmų muziejuje.

Pasak parodą apžiūrėjusių Lietuvos ir Lenkijos vadovų, parodos pavadinimas labai taiklus ir simboliškas. Būtent „tėvynės gėris“ buvo pagrindinė didžiųjų Lenkijos ir Lietuvos reformatorių idėja. Pagrindinis jų tikslas buvo sukurti tvarų politinį ir socialinį dviejų valstybių gyvenimą kartu. Lietuvos Prezidento Gitano Nausėdos teigimu, „priėmę Gegužės 3-iosios konstituciją ir Abiejų Tautų tarpusavio įžadą, lietuviai ir lenkai anuomet nubrėžė valstybės modernizacijos kryptį, klojo europietiškomis vertybėmis grįstus pilietinės bendruomenės pamatus, sureikšmino visuomenės gerovės, patriotizmo ir piliečių meilės Tėvynei kategorijas.“

Apie daugelį XVIII a. pabaigoje įvykusių permainų dažnai nesusimąstome ir tai vertiname kaip šiandien kuriamos demokratinės valstybės pagrindą. Tačiau būtent XVIII a. antroje pusėje, vyraujant didžiulei geopolitinei įtampai, įvyko milžiniški pokyčiai: įtvirtinamas įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios valdžių atskyrimas, suformuojama nepriklausoma teismų sistema, įvykdomos švietimo, vietos savivaldos, valstiečių padėtį lengvinančios reformos, iškeliama idėja, kad tauta, sudaryta iš visų luomų, yra pagrindinė valstybės vientisumo ir suverenumo gynėja.

Tarptautinei parodai „Kad Tėvynė gyvuotų. Lietuva ir Lenkija 1791 m. konstitucijos epochoje“ Valdovų rūmų muziejus apie 200 eksponatų surinko iš daugiau nei 40-ies valstybinių ir privačių kultūros institucijų – muziejų, bibliotekų, archyvų, bažnyčių, vienuolynų, privačių kolekcijų, esančių Lietuvoje, Lenkijoje, Ukrainoje ir Baltarusioje. Iš Varšuvos atvežti Abiejų Tautų Respublikos 1791 m. gegužės 3-iosios konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto autentiški dokumentai.

Parodos organizatorius

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

 

Parodos bendraorganizatoriai

Adomo Mickevičiaus institutas (Lenkija)

Varšuvos karališkoji pilis – Muziejus (Lenkija)

 

Parodos partneriai

Lenkijos institutas Vilniuje

Lietuvos ambasada Lenkijos Respublikoje

Lenkijos ambasada Lietuvos Respublikoje

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Sustabdyta vaikystės akimirka

20240517

Nuo 2024 m. trečiąjį gegužės penktadienį minima Vaiko diena – šįmet tai gegužės 17-oji. Simboliška, kad kartą metuose kone visas mėnuo skiriamas šeimai: pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena, trečiasis gegužės penktadienis – Vaiko diena, o pirmasis birželio sekmadienis – Tėvo diena. Vaikai yra valstybės ateitis, taigi šią dieną dėmesys pirmiausia krypsta į būsimus Lietuvos kūrėjus, atsakingą jų ugdymą, juk vaikystė ilgai netrunka.

Plačiau

Parfumerijos istorikė: vargu ar šiandien mus sužavėtų specialiai Barborai Radvilaitei kurti kvepalai

20240516

Europos muziejų naktį, gegužės 18 d., parfumerijos kultūros ir istorijos tyrinėtoja Eglė Bertašienė Valdovų rūmų muziejuje lankytojus ves per kvapų pasaulį. Ji papasakos, kuo kvepėjo valdovai ir didikai, taip pat jų rezidencijos Renesanso epochoje, žmonės turės galimybę pažinti medžiagas, kurios buvo įprastos gaminant įvairius aromatinius mišinius – tepalus, kvapiuosius vandenis, pomanderius. 

Plačiau

Publikuota: 2021-10-19 21:50 Atnaujinta: 2021-10-21 14:45
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika