Tarptautinė konferencija „Tėvynės laisvės aušra – 1791 m. gegužės 3 d. konstitucija. Genezė. Turinys. Reikšmė“

2021 m. spalio 20–21 d. Valdovų rūmų muziejaus renginių salėje vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Tėvynės laisvės aušra – 1791 m. gegužės 3 d. konstitucija. Genezė. Turinys. Reikšmė“.

Konferencijos programa – XVIII a. pabaigos įvykiai, pokyčiai Lietuvoje ir Lenkijoje – apims penkis svarbius probleminius laukus: parlamentarizmo raidą, Konstitucijos genezę ir turinį, Konstitucijos recepciją to meto ir šiuolaikinėje visuomenėje, Apšvietos epochos raštiją ir meną, visuomenės pilietinį ugdymą ir švietimo istorijos klausimus. Po kiekvieno posėdžio vyks aptarimai-diskusijos, konferenciją užbaigs diskusija. Renginys vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su sinchroniniu vertimu.

Tarptautinėje konferencijoje pranešimus skaitys 26 mokslininkai iš Lietuvos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir Baltarusios. Baltarusios mokslininkų indėlį parlamentarizmo istorijos tyrimų srityje pristatys du už priešinimąsi režimui priversti savo šalį palikti istorikai – dr. Andrei Macuk ir dr. Vadim Anipiarkov.

Konferencijos tikslas – bendrai diskusijai sutelkus iškiliausius Lietuvos ir užsienio Abiejų Tautų Respublikos politikos, teisės, kultūros, istorinės atminties ir kitų sričių tyrinėtojus, plačiajai Lietuvos ir užsienio visuomenei pristatyti naujausių mokslinių tyrimų rezultatus, susijusius su 1791 m. gegužės 3 d. konstitucijos ir 1791 m. spalio 20 d. Abiejų tautų tarpusavio įsipareigojimo įstatymo geneze, šių dokumentų priėmimo aplinkybėmis (politiniu, geopolitiniu, socialiniu, ekonominiu ir kultūriniu kontekstais), bei išanalizuoti šių reformų poveikį Abiejų Tautų Respublikos visuomenės ir valstybės raidai.

Konferencija – atvira klausytojams. Kviečiami visi besidomintys Konstitucijos epocha, Lietuvos istorija. Išvakarėse, spalio 19 d., Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose šiai istorinei temai bus atidaroma didelė tarptautinė paroda. Konferencijos dalyviai turės galimybę ją aplankyti nemokamai.

Renginys vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su sinchroniniu vertimu. Dalyvavimas konferencijoje nemokamas, tačiau būtina iš anksto registuotis.
Registruokitės pirmai konferencijos dienai ČIA.
Registruokitės antrai konferencijos dienai ČIA.

Patekti į renginį galima tik turint galiojantį galimybių pasą arba ES skaitmeninį COVID pažymėjimą ir užsiregistravus. Per visą renginį privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2021-10-12 23:04 Atnaujinta: 2021-10-13 11:13
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika