Tarptautinė konferencija „Tėvynės laisvės aušra – 1791 m. gegužės 3 d. konstitucija. Genezė. Turinys. Reikšmė“

2021 m. spalio 20–21 d. Valdovų rūmų muziejaus renginių salėje vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Tėvynės laisvės aušra – 1791 m. gegužės 3 d. konstitucija. Genezė. Turinys. Reikšmė“.

Konferencijos programa – XVIII a. pabaigos įvykiai, pokyčiai Lietuvoje ir Lenkijoje – apims penkis svarbius probleminius laukus: parlamentarizmo raidą, Konstitucijos genezę ir turinį, Konstitucijos recepciją to meto ir šiuolaikinėje visuomenėje, Apšvietos epochos raštiją ir meną, visuomenės pilietinį ugdymą ir švietimo istorijos klausimus. Po kiekvieno posėdžio vyks aptarimai-diskusijos, konferenciją užbaigs diskusija. Renginys vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su sinchroniniu vertimu.

Tarptautinėje konferencijoje pranešimus skaitys 26 mokslininkai iš Lietuvos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir Baltarusios. Baltarusios mokslininkų indėlį parlamentarizmo istorijos tyrimų srityje pristatys du už priešinimąsi režimui priversti savo šalį palikti istorikai – dr. Andrei Macuk ir dr. Vadim Anipiarkov.

Konferencijos tikslas – bendrai diskusijai sutelkus iškiliausius Lietuvos ir užsienio Abiejų Tautų Respublikos politikos, teisės, kultūros, istorinės atminties ir kitų sričių tyrinėtojus, plačiajai Lietuvos ir užsienio visuomenei pristatyti naujausių mokslinių tyrimų rezultatus, susijusius su 1791 m. gegužės 3 d. konstitucijos ir 1791 m. spalio 20 d. Abiejų tautų tarpusavio įsipareigojimo įstatymo geneze, šių dokumentų priėmimo aplinkybėmis (politiniu, geopolitiniu, socialiniu, ekonominiu ir kultūriniu kontekstais), bei išanalizuoti šių reformų poveikį Abiejų Tautų Respublikos visuomenės ir valstybės raidai.

Konferencija – atvira klausytojams. Kviečiami visi besidomintys Konstitucijos epocha, Lietuvos istorija. Išvakarėse, spalio 19 d., Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose šiai istorinei temai bus atidaroma didelė tarptautinė paroda. Konferencijos dalyviai turės galimybę ją aplankyti nemokamai.

Renginys vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su sinchroniniu vertimu. Dalyvavimas konferencijoje nemokamas, tačiau būtina iš anksto registuotis.
Registruokitės pirmai konferencijos dienai ČIA.
Registruokitės antrai konferencijos dienai ČIA.

Patekti į renginį galima tik turint galiojantį galimybių pasą arba ES skaitmeninį COVID pažymėjimą ir užsiregistravus. Per visą renginį privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Ukrainoje apdovanojimas „Už intelektinę drąsą“ įteiktas istorikui, muziejininkui Vydui Dolinskui

20241223

Ukrainoje, Lvivo Potockių rūmuose, istorikui, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų generaliniam direktoriui dr. Vydui Dolinskui įteiktas prestižinis nepriklausomo kultūrologinio žurnalo „Ï“ apdovanojimas – ordinas „Už intelektinę drąsą“. V. Dolinskui apdovanojimas skirtas už nenuilstamą Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos kultūrinio kraštovaizdžio atkūrimą. 

Plačiau

Netekome žymios restauratorės Aldonos Skučienės

20250113

Netekome ilgametės Pilių tyrimo centro „Lietuvos pilys“, o vėliau ir Valdovų rūmų muziejaus restauratorės, chemikės technologės Aldonos Skučienės. Velionė buvo viena pirmųjų specialisčių, pradėjusių dirbti Vilniaus Žemutinės pilies kasinėjimuose, tvarkant ir tiriant archeologinius radinius, ypač metalo. 1995 m. A. Skučienė pradėjo vadovauti tais pačiais metais įkurtam Pilių tyrimų centro „Lietuvos pilys“ Restauravimo skyriui, padėjusiam pamatus ir šiandieniniam Valdovų rūmų muziejaus Restauravimo skyriui.

Plačiau

Vilniaus arkikatedros požemiuose rasta slaptavietė su Lietuvos ir Lenkijos valdovų laidojimo insignijomis

20250106

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, pakviesti kartu su Bažnytinio paveldo muziejaus atstovais ištirti Vilniaus arkikatedros požemius, atskleidė daugiau nei prieš devyniasdešimt metų paslėptų Lietuvos ir Lenkijos valdovų regalijų paslaptį. 2024 m. gruodžio 16 d. atverta slaptavietė, kurioje, greičiausiai 1939 m., prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, paslėptos karališkosios insignijos.

Plačiau

Publikuota: 2021-10-12 23:04 Atnaujinta: 2021-10-13 11:13
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika