Tarptautinė konferencija „Tėvynės laisvės aušra – 1791 m. gegužės 3 d. konstitucija. Genezė. Turinys. Reikšmė“

2021 m. spalio 20–21 d. Valdovų rūmų muziejaus renginių salėje vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Tėvynės laisvės aušra – 1791 m. gegužės 3 d. konstitucija. Genezė. Turinys. Reikšmė“.

Konferencijos programa – XVIII a. pabaigos įvykiai, pokyčiai Lietuvoje ir Lenkijoje – apims penkis svarbius probleminius laukus: parlamentarizmo raidą, Konstitucijos genezę ir turinį, Konstitucijos recepciją to meto ir šiuolaikinėje visuomenėje, Apšvietos epochos raštiją ir meną, visuomenės pilietinį ugdymą ir švietimo istorijos klausimus. Po kiekvieno posėdžio vyks aptarimai-diskusijos, konferenciją užbaigs diskusija. Renginys vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su sinchroniniu vertimu.

Tarptautinėje konferencijoje pranešimus skaitys 26 mokslininkai iš Lietuvos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir Baltarusios. Baltarusios mokslininkų indėlį parlamentarizmo istorijos tyrimų srityje pristatys du už priešinimąsi režimui priversti savo šalį palikti istorikai – dr. Andrei Macuk ir dr. Vadim Anipiarkov.

Konferencijos tikslas – bendrai diskusijai sutelkus iškiliausius Lietuvos ir užsienio Abiejų Tautų Respublikos politikos, teisės, kultūros, istorinės atminties ir kitų sričių tyrinėtojus, plačiajai Lietuvos ir užsienio visuomenei pristatyti naujausių mokslinių tyrimų rezultatus, susijusius su 1791 m. gegužės 3 d. konstitucijos ir 1791 m. spalio 20 d. Abiejų tautų tarpusavio įsipareigojimo įstatymo geneze, šių dokumentų priėmimo aplinkybėmis (politiniu, geopolitiniu, socialiniu, ekonominiu ir kultūriniu kontekstais), bei išanalizuoti šių reformų poveikį Abiejų Tautų Respublikos visuomenės ir valstybės raidai.

Konferencija – atvira klausytojams. Kviečiami visi besidomintys Konstitucijos epocha, Lietuvos istorija. Išvakarėse, spalio 19 d., Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose šiai istorinei temai bus atidaroma didelė tarptautinė paroda. Konferencijos dalyviai turės galimybę ją aplankyti nemokamai.

Renginys vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su sinchroniniu vertimu. Dalyvavimas konferencijoje nemokamas, tačiau būtina iš anksto registuotis.
Registruokitės pirmai konferencijos dienai ČIA.
Registruokitės antrai konferencijos dienai ČIA.

Patekti į renginį galima tik turint galiojantį galimybių pasą arba ES skaitmeninį COVID pažymėjimą ir užsiregistravus. Per visą renginį privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Operos gimtadienyje – garsų žemėlapiai ir muzikinės kelionės

20240906

Prisimindamas 1636 m. Vilniuje pastatytą operą „Elenos pagrobimas“ ir taip švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus jau dvyliktą kartą miestiečius ir sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru. Pačių mažiausiųjų lauks Šv. Cecilijos festivalio atidarymas ir edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymas-koncertas. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami dalyvauti muzikiniame pasivaikščiojime istoriniais operos keliais, o šio žanro gurmanams siūloma pasiklausyti vienos ankstyvųjų Volfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) operų „Karalius piemuo“ koncertinio atlikimo. Taip pat Valdovų rūmuose bus galima stebėti istorinės operos įrašą iš Versalio rūmų.

Plačiau

Medžioklės diena Valdovų rūmuose

20240909

Valdovų rūmų muziejus rugsėjo 15-ąją kviečia visus kartu prisiminti neatsiejamą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės švenčių ir ceremonijų dalį – Medžioklės dieną. Jos metu laukia šeimoms su vaikais skirtos edukacijos, mokslininkų pokalbis-diskusija apie medžioklę valdovo dvare bei Lietuvos medžiotojų draugijos rengiamos pramogos muziejaus prieigose.

Plačiau

Parodos įspūdžiai nuguls lankytojų kuriamuose grafikos lakštuose

20240821

Valdovų rūmų muziejus tęsia tradiciją kviesti į išskirtinius kūrybinius užsiėmimus. Neseniai muziejaus edukatorių gretas papildžiusi grafikos menininkė Saulė Matulevičiūtė rengia linoraižinio dirbtuves „Kontekstų pasaulio kūrimas“. Jose apsilankę žmonės kurs savo grafikos kūrinį, patys pasirinkdami temą, spalvą, ir namo grįš su autoriniu grafikos darbu rankose, o gal net su keliais. Menininkės teigimu, kūrybinės dirbtuvės skirtos mėgėjams, praktikuojantiems entuziastams, meno mokyklų ir meno krypčių studentams, senjorams.

Plačiau

Publikuota: 2021-10-12 23:04 Atnaujinta: 2021-10-13 11:13
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika