Nemokamas sekmadienis Valdovų rūmuose – įžanga į vasaros sezoną

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai tęsia nemokamų sekmadienių tradiciją ir jau šį sekmadienį, gegužės 30 d., kviečia ne tik savarankiškai lankyti atnaujintas nuolatines ekspozicijas bei parodas, bet ir dalyvauti apžvalginėse ekskursijose. Tai įžanga į artėjantį vasaros sezoną, kurio metu lankytojų lauks ne tik daugiau kultūrinio vyksmo, bet ir tradiciškai ilgesnis muziejaus darbo laikas.

„Sudėtingas laikotarpis atnešė ne tik iššūkių, bet ir atradimų, leido įvertinti tai, ką turime ir kuo išties galime džiaugtis. Mus džiugina, kad muziejų atranda vis nauji lankytojai, o ištikimieji sugrįžta, dar labiau norėdami patirti istoriją, prisiliesti prie kultūros paveldo, įgyti naujų žinių. Nemokami sekmadieniai yra puiki galimybė tiek atrasti, tiek sugrįžti, o svarbiausia, kad ja gali pasinaudoti visi vienodai: ir vaikai, ir suaugusieji, ir dirbantys žmonės, ir senjorai, ir galintieji įpirkti muziejaus bilietą, ir finansinių iššūkių patiriantys asmenys“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos skyriaus vedėja Lirija Steponavičienė.

Gegužės 30 d. organizuojamas nemokamas sekmadienis Valdovų rūmų muziejuje bus kiek kitoks, nei buvo įprasta per karantiną – lankytojai galės savarankiškai apžiūrėti ekspozicijas, taip pat dalyvauti apžvalginėse ekskursijose su muziejaus gidu. Šios bus rengiamos su mokama gido paslauga ir išankstine registracija: 11.00 ir 14.00 val. vyksiančios apžvalginės ekskursijos metu bus galima aplankyti atnaujinto pirmojo maršruto, pristatančio archeologinį ir architektūrinį paveldą, ekspozicijas bei antrojo maršruto, supažindinančio su atkurtais istoriniais interjerais, valdovų lobynu ir iždine, erdves. Norintieji su muziejaus erdvėmis ir eksponatais susipažinti savarankiškai, kartu įgyti žinių galės išbandyti ir mokamą muziejaus audiogidą.

Nemokamą sekmadienį Valdovų rūmų muziejuje lankytojų lauks trys atnaujinti ir apie 250 naujų eksponatų papildyti ekspoziciniai maršrutai, pristatantys unikalų archeologinį paveldą, atkurtus istorinius reprezentacinius interjerus, ginkluotę, dvaro kasdienybę ir muzikinę kultūrą, taip pat – net penkias išskirtines parodas ir staigmena tapusią dr. Prano Kiznio paveikslų galeriją, kurioje 23 dailės kūriniai reprezentuoja įvairias XIV–XVII a. italų tapybos mokyklas.

Valdovų rūmų muziejaus Parodų centre iki birželio 20 d. veiksiančiose parodose bus galima išvysti tiek dailės kūrinių, tiek įspūdingų archeologijos eksponatų. Žinomo dailininko, keliautojo, Rytų Prūsijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūros paveldo metraštininko Romano Borisovo tapytomis akvarelėmis ir eskizais, kuriuose užfiksuotas nykstantis architektūros palikimas – senosios bažnyčios ir koplyčios, rūmų ir pilių griuvėsiai, skersgatviai ir kiemai, bus galima žavėtis parodoje „Istorija ir atmintis. Romano Borisovo akvarelės“. Tarptautinėje parodoje „Kariauti pratusi tauta. Lietuvių karinis elitas XIII–XIV a.“ eksponuojama net 500 niekada nerodytų, itin vertingų, dažnai pasidabruotų ar net paauksuotų archeologinių vertybių, atkeliavusių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Baltarusios, Vokietijos, Italijos, Estijos muziejų. Čia pristatomas reikšmingas ir savitas lietuvių karinės kultūros paveldas, reprezentuojantis karinį elitą, esmingai prisidėjusį prie Senosios Lietuvos valstybės kūrimosi ir stiprėjimo.

Dar trys tarptautinės parodos integruotos į antrojo maršruto „Atkurti istoriniai interjerai“ ekspozicines erdves. Tarptautinė paroda „Šlovingas, didis ir neregėtas įvykis: 1611 m. Maskvos caro priesaika“ ir joje eksponuojama Tomaso Dolabelos (Tommaso Dolabella, apie 1570–1650) drobė primins reikšmingą jungtinių Lietuvos ir Lenkijos pajėgų pergalę prieš Maskvą XVII a. pradžioje. Tarptautinė paroda „Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stanislovo Augusto Poniatovskio (1764–1795) reprezentacinis portretas“ pažymi 1791 m. gegužės 3 d. konstitucijos, kurią kūrė ir karštai rėmė šis valdovas, tapęs paskutiniuoju Abiejų Tautų Respublikos monarchu, sukaktį. Dar vienoje tarptautinėje parodoje pirmą kartą viešai rodomas neseniai kunigaikščio Motiejaus Radvilos įsigytas Lietuvos arklidininko ir Prūsijos vietininko, kunigaikščio Boguslavo Radvilos portretas, galbūt sukurtas garsaus olandų dailininko Vilemo van Honthorsto (Willem van Honthorst, 1594–1666).

Pasak L. Steponavičienės, šis nemokamas sekmadienis yra tarsi įžanga į artėjantį vasaros sezoną, kurio metu Valdovų rūmų muziejus tradiciškai prailgins savo darbo laiką. „Vasara atneš ir daugiau kultūros pramogų – tiek į muziejaus erdves, tiek į Didįjį kiemą. Tačiau dabar norime priminti, kad vasaros sezonas ateina ir pirmiausia jį žymi ilgesnis muziejaus darbo laikas“, – sako ji.

Iškart po nemokamo sekmadienio, paskutinę gegužės dieną, Valdovų rūmų muziejus nedirbs, tačiau nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. beveik trečdaliu pailgins savo darbo laiką ir bus atviras lankytojams ne 48, o 64 valandas per savaitę. Visomis savaitės dienomis muziejus darbą pradės 10.00 val. Pirmadieniais, antradieniais, trečiadieniais ir sekmadieniais Valdovų rūmų muziejuje bus galima lankytis iki 18.00 val., o likusias tris dienas nuo ketvirtadienio iki šeštadienio – iki 20.00 val.

Nemokamo sekmadienio programa yra čia -->

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Publikuota: 2021-05-28 11:11
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika