Valdovų rūmų muziejaus kokliai tapo ir meno terapijos dalimi

Tęsiantis karantinui, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai visiems namuose likusiems istorijos ir meno mylėtojams paruošė staigmeną – virtualią spalvinimo knygelę vaikams ir suaugusiesiems. Joje pristatyti penki unikalūs renesansiniai ir barokiniai kokliai, juos galima atsispausdinti ir patirti jau keletą metų populiarios meno terapijos džiaugsmą.

„Virtualios spalvinimo knygelės – jau kelerius metus įgyvendinama Niujorko medicinos akademijos bibliotekos inicijuojama akcija „Color Our Collections“ („Nuspalvink mūsų kolekcijas“). Neabejojome, kad turtingų Valdovų rūmų muziejaus rinkinių eksponatai, kurie dažnai yra aiškių formų bei spalvų, puikiai tiks spalvinimo knygelėms, jas mėgsta ir vaikai, ir suaugusieji. Tai juk ir istorijos pažinimas, ir edukacija, ir meno terapija – individuali ir šeimoje – bendravimas bei turiningas laikas kartu. Tad ši, regis, paprasta priemonė leidžia daug patirti vienu metu“, – sako Valdovų rūmų muziejaus rinkinio saugotoja, projekto vadovė Milda Samulionytė-Zikarienė.

Valdovų rūmų muziejus dalyvauja projekte ir šiais metais viso pasaulio žmonėms pristato penkis Renesanso ir Baroko epochos koklius, siūlo juos atsispausdinti ir nuspalvinti. Vienas jų – XVI a. trečio ketvirčio karnizinis koklis, sukurtas pagal flamandų menininko Kornelio Boso (Cornelis Bos, 1508–1555) graviūrą, kurioje, pakartojant Vatikano lodžijos tapybos vieną iš temų, vaizduojamas groteskinis siužetas su trimis satyrais. Kituose XVI–XVII a. kokliuose pavaizduoti skraidantys angelai, vienaragiai, mitinės būtybės, gyvūnų ir augalų motyvai.

Šia spalvinimo knygele Valdovų rūmų muziejus tarsi tęsia koklių populiarinimo misiją dalyvaudamas projekte „Nuspalvink mūsų kolekcijas“. Nuo 2017 m. tai jau penktoji tokia knygelė, o iš viso šiuo metu galima nuspalvinti 25 skirtingus koklius iš muziejaus kolekcijos. Ankstesnės virtualios spalvinimo knygelės atspindėjo tam tikras temines linijas, jose skleidėsi alegorijos, gėlės, serijos „Pasaulis atvirkščiai“ („Mundus inversus“) motyvai, mitinės būtybės.

M. Samulionytės-Zikarienės teigimu, spalvinimo knygelių iniciatyva kilo ne per pasaulį apėmusį karantiną, vis dėlto galima sakyti, kad būtent karantinas šiai iniciatyvai suteikė didesnį pagreitį. „Nors daugelio pasaulio šalių piliečiai šiuo metu negali lankyti muziejų, reikia pripažinti, kad pats muziejus su savo kolekcijomis dar niekada nebuvo taip arti kiekvieno pasaulio piliečio“, – džiaugiasi rinkinio saugotoja.

2016 m. pradėta įgyvendinti Niujorko medicinos akademijos bibliotekos inicijuojama akcija „Nuspalvink mūsų kolekcijas“ vyksta kasmet pirmąją vasario savaitę, kurios metu įvairios pasaulio kultūros ir švietimo institucijos skelbia savo sukurtas virtualias spalvinimo knygeles. Šiais metais į iniciatyvą jau įsijungė apie 100 institucijų iš Jungtinės Karalystės, JAV, Kanados, Vokietijos, Rusijos, Nyderlandų, Slovakijos, Graikijos, Kroatijos, Lenkijos ir kitų šalių. Be Valdovų rūmų muziejaus, šioje iniciatyvoje dalyvauja ir kelios kitos Lietuvos institucijos – Vilniaus universiteto biblioteka bei Lietuvos nacionalinis dailės muziejus. Iš viso per penkerius metus projekte „Nuspalvink mūsų kolekcijas“ sukaupta jau daugiau kaip 600 įvairių institucijų parengtų spalvinimo knygelių, kurias galima atsisiųsti ir naudoti nemokamai.

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejus savo lankytojams siūlo ir kitų virtualių pramogų. Tai edukacinis virtualus žaidimas „Valdovo pasiuntinys“, muziejaus gidų vedamos ekskursijos po nuolatines ekspozicijas ir parodas, virtualių eksponatų galerija ir eksponatų bazė LIMIS, paskaitų ir koncertų įrašai, edukaciniai užsiėmimai, kuriuos galima išbandyti namuose, suskaitmeninti leidiniai ir įvairūs muziejaus 3D turai.

Visas spalvinimo knygeles rasite čia:
--> „Renesansiniai ir barokiniai kokliai“ (2021)

--> „Mitinės būtybės“ (2018)
--> „Alegorijos“ (2017)
--> „Augalai“ (2017)
--> „Pasaulis atvirkščiai“ (2017)

Virtualus Valdovų rūmų muziejus yra čia -->
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Netekome žymios restauratorės Aldonos Skučienės

20250113

Netekome ilgametės Pilių tyrimo centro „Lietuvos pilys“, o vėliau ir Valdovų rūmų muziejaus restauratorės, chemikės technologės Aldonos Skučienės. Velionė buvo viena pirmųjų specialisčių, pradėjusių dirbti Vilniaus Žemutinės pilies kasinėjimuose, tvarkant ir tiriant archeologinius radinius, ypač metalo. 1995 m. A. Skučienė pradėjo vadovauti tais pačiais metais įkurtam Pilių tyrimų centro „Lietuvos pilys“ Restauravimo skyriui, padėjusiam pamatus ir šiandieniniam Valdovų rūmų muziejaus Restauravimo skyriui.

Plačiau

Paskutinė parodos „Pacai. Istorijos sodo lelijos“ savaitė. Paroda nebus pratęsta! Bet savaitgalį muziejus dirbs ilgiau!

20250120

Specialiai lankytojams, kurie dar nespėjo susipažinti su paroda „Pacai. Istorijos sodo lelijos“!
Šį savaitgalį, sausio 25 ir 26 d., Valdovų rūmų muziejaus Parodų centras dirbs ilgiau nei kitos ekspozicijos!
Didžiulio susidomėjimo sulaukusioje parodoje „Pacai. Istorijos sodo lelijos“ jau apsilankė per 35 tūkstančius žmonių.
Sausio 25 d., šeštadienį, Pacų parodą galėsite aplankyti iki 20 val. Paskutiniai su paroda norintys susipažinti lankytojai bus įleisti 19 val. Svarbu žinoti, kad kitos muziejaus ekspozicijos tądien dirbs kaip įprasta – iki 18 val..

Plačiau

Vilniaus arkikatedros požemiuose rasta slaptavietė su Lietuvos ir Lenkijos valdovų laidojimo insignijomis

20250106

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, pakviesti kartu su Bažnytinio paveldo muziejaus atstovais ištirti Vilniaus arkikatedros požemius, atskleidė daugiau nei prieš devyniasdešimt metų paslėptų Lietuvos ir Lenkijos valdovų regalijų paslaptį. 2024 m. gruodžio 16 d. atverta slaptavietė, kurioje, greičiausiai 1939 m., prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, paslėptos karališkosios insignijos.

Plačiau

Publikuota: 2021-02-03 12:39 Atnaujinta: 2021-02-03 12:40
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika