Valdovų rūmų muziejaus kokliai tapo ir meno terapijos dalimi

Tęsiantis karantinui, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai visiems namuose likusiems istorijos ir meno mylėtojams paruošė staigmeną – virtualią spalvinimo knygelę vaikams ir suaugusiesiems. Joje pristatyti penki unikalūs renesansiniai ir barokiniai kokliai, juos galima atsispausdinti ir patirti jau keletą metų populiarios meno terapijos džiaugsmą.

„Virtualios spalvinimo knygelės – jau kelerius metus įgyvendinama Niujorko medicinos akademijos bibliotekos inicijuojama akcija „Color Our Collections“ („Nuspalvink mūsų kolekcijas“). Neabejojome, kad turtingų Valdovų rūmų muziejaus rinkinių eksponatai, kurie dažnai yra aiškių formų bei spalvų, puikiai tiks spalvinimo knygelėms, jas mėgsta ir vaikai, ir suaugusieji. Tai juk ir istorijos pažinimas, ir edukacija, ir meno terapija – individuali ir šeimoje – bendravimas bei turiningas laikas kartu. Tad ši, regis, paprasta priemonė leidžia daug patirti vienu metu“, – sako Valdovų rūmų muziejaus rinkinio saugotoja, projekto vadovė Milda Samulionytė-Zikarienė.

Valdovų rūmų muziejus dalyvauja projekte ir šiais metais viso pasaulio žmonėms pristato penkis Renesanso ir Baroko epochos koklius, siūlo juos atsispausdinti ir nuspalvinti. Vienas jų – XVI a. trečio ketvirčio karnizinis koklis, sukurtas pagal flamandų menininko Kornelio Boso (Cornelis Bos, 1508–1555) graviūrą, kurioje, pakartojant Vatikano lodžijos tapybos vieną iš temų, vaizduojamas groteskinis siužetas su trimis satyrais. Kituose XVI–XVII a. kokliuose pavaizduoti skraidantys angelai, vienaragiai, mitinės būtybės, gyvūnų ir augalų motyvai.

Šia spalvinimo knygele Valdovų rūmų muziejus tarsi tęsia koklių populiarinimo misiją dalyvaudamas projekte „Nuspalvink mūsų kolekcijas“. Nuo 2017 m. tai jau penktoji tokia knygelė, o iš viso šiuo metu galima nuspalvinti 25 skirtingus koklius iš muziejaus kolekcijos. Ankstesnės virtualios spalvinimo knygelės atspindėjo tam tikras temines linijas, jose skleidėsi alegorijos, gėlės, serijos „Pasaulis atvirkščiai“ („Mundus inversus“) motyvai, mitinės būtybės.

M. Samulionytės-Zikarienės teigimu, spalvinimo knygelių iniciatyva kilo ne per pasaulį apėmusį karantiną, vis dėlto galima sakyti, kad būtent karantinas šiai iniciatyvai suteikė didesnį pagreitį. „Nors daugelio pasaulio šalių piliečiai šiuo metu negali lankyti muziejų, reikia pripažinti, kad pats muziejus su savo kolekcijomis dar niekada nebuvo taip arti kiekvieno pasaulio piliečio“, – džiaugiasi rinkinio saugotoja.

2016 m. pradėta įgyvendinti Niujorko medicinos akademijos bibliotekos inicijuojama akcija „Nuspalvink mūsų kolekcijas“ vyksta kasmet pirmąją vasario savaitę, kurios metu įvairios pasaulio kultūros ir švietimo institucijos skelbia savo sukurtas virtualias spalvinimo knygeles. Šiais metais į iniciatyvą jau įsijungė apie 100 institucijų iš Jungtinės Karalystės, JAV, Kanados, Vokietijos, Rusijos, Nyderlandų, Slovakijos, Graikijos, Kroatijos, Lenkijos ir kitų šalių. Be Valdovų rūmų muziejaus, šioje iniciatyvoje dalyvauja ir kelios kitos Lietuvos institucijos – Vilniaus universiteto biblioteka bei Lietuvos nacionalinis dailės muziejus. Iš viso per penkerius metus projekte „Nuspalvink mūsų kolekcijas“ sukaupta jau daugiau kaip 600 įvairių institucijų parengtų spalvinimo knygelių, kurias galima atsisiųsti ir naudoti nemokamai.

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejus savo lankytojams siūlo ir kitų virtualių pramogų. Tai edukacinis virtualus žaidimas „Valdovo pasiuntinys“, muziejaus gidų vedamos ekskursijos po nuolatines ekspozicijas ir parodas, virtualių eksponatų galerija ir eksponatų bazė LIMIS, paskaitų ir koncertų įrašai, edukaciniai užsiėmimai, kuriuos galima išbandyti namuose, suskaitmeninti leidiniai ir įvairūs muziejaus 3D turai.

Visas spalvinimo knygeles rasite čia:
--> „Renesansiniai ir barokiniai kokliai“ (2021)

--> „Mitinės būtybės“ (2018)
--> „Alegorijos“ (2017)
--> „Augalai“ (2017)
--> „Pasaulis atvirkščiai“ (2017)

Virtualus Valdovų rūmų muziejus yra čia -->
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2021-02-03 12:39 Atnaujinta: 2021-02-03 12:40
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika