Valdovų rūmuose eksponuojamose akvarelėse atgims nykstantis architektūros paveldas

Šiandien, 2020 m. spalio 14 d., Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose atidaroma paroda „Istorija ir atmintis. Romano Borisovo akvarelės“. Žinomo dailininko, keliautojo, Rytų Prūsijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūros paveldo metraštininko R. Borisovo tapytose akvarelėse ir eskizuose užfiksuotas nykstantis architektūros palikimas – senosios bažnyčios ir koplyčios, rūmų ir pilių griuvėsiai, skersgatviai ir kiemai.

„Šie darbai ypatingi tuo, kad yra tarsi tikroviškos fotografijos. Daugelyje savo darbų dailininkas sąmoningai vaizduoja negailestingai laiko ir žmogaus sugriautus istorinius pastatus, tuščius, apleistus, piktžolėmis apaugusius jų griaučius. Jis lyg istorikas, vaizdu įtaigiai fiksuojantis praeities pėdsakus, dokumentiką“, – teigia dr. Živilė Mikailienė, kartu su Marijumi Uzorka rengusi parodos koncepciją ir ekspozicijos planą.

Valdovų rūmų muziejaus Parodų centre įrengtoje parodoje eksponuojami per daugiau nei keturis dešimtmečius sukurti 78 dailininko darbai. Jie ir padiktavo parodos struktūrą, kurią sudaro trys dalys. Tai – „Senasis Vilnius“, „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldas“ ir „Rytų Prūsija“.

Pasak dr. Ž. Mikailienės, ši paroda – tarsi kelionė, kuri prasideda svarbiausiame Lietuvos valstybės istoriniame centre – sostinėje Vilniuje. Šalia lankytojui pristatomi dabartinėje Baltarusioje ir Ukrainoje esantys kultūros paveldo objektai, o tuomet – smarkiai besikeičianti, nykstanti ir vis mažiau senosios istorinės tapatybės turinti Rytų Prūsija, kurią norėtųsi vadinti išimtinai Kaliningradu.

„Parodoje eksponuojami ir autoriaus sukurti eskizai, leidžiantys akies krašteliu pažvelgti į dalininko darbų užkulisius bei jį lydėjusias refleksijas“, – sako ji, pridurdama, kad tokiu būdu parodytas ne tik užfiksuotas išlikęs praeities paveldas, bet ir jo atgimimo akvarelėse procesas.

Paroda atidaroma Valdovų rūmų muziejaus Parodų centre (VI maršrutas). Ji veiks iki 2021 m. sausio 31 dienos. Šią parodą visą jos eksponavimo laikotarpį lydės kultūrinių renginių programa. Lankytojams taip pat paruoštas katalogas, kurį bus galima įsigyti jau pirmąją parodos eksponavimo dieną.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Muziejaus rinkinius papildė XVII a. Lietuvoje sukurtas liturginis indas

20241003

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, gavę pasiūlymą įsigyti vertingą, 400 metų senumo juvelyrinį kūrinį, aiškinosi ilgą šio daikto istoriją. Mėginta sužinoti, koks buvo XVII a. Lietuvoje sukurtos komuninės kelias, bet kai kurie dalykai taip ir liko paslaptyje. Tačiau ištyrus šio liturginio indo istoriją atsiskleidė Lietuvos auksakalių meistrystė, prisiminta Lietuvos didikų giminių – Masalskių ir Jasinskių – veikla.

Plačiau

Muzika, šokiai ir kiti kerai – šeštadienį Valdovų rūmų muziejuje!

20241007

„Grieždama smuiku visada šiek tiek šoku“, – sako barokinio smuiko atlikėja ir istorinių šokių šokėja Mojca Gal. Spalio 12 d. ji viešės Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vykstančiame tarptautiniame edukaciniame Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalyje. Iš Slovėnijos kilusi išskirtinė menininkė kartu su scenos kolegomis Thysu Grobelniku (klavesinas) ir Beatriče Baltrušaityte (pasakotoja) surengs interaktyvų koncertą šeimoms su vaikais „Užburtas miškas“. Jame bus istorinės muzikos, Baroko šokių ir gamtos kerų.

Plačiau

III maršruto „Ginkluotė, kasdienybė, muzika“ lankymo pakeitimai

20241008

Spalio 17–25 dienomis Valdovų rūmų muziejuje keisis III maršruto „Ginkluotė, kasdienybė, muzika“ lankymas dėl parodos įrengimo darbų!
 
Informuojame, kad nuo šių metų spalio 17 d. iki spalio 25 d. Ginkluotės ekspoziciją kviečiame lankyti nemokamai, įsigijus bilietą į bet kurį kitą maršrutą.
 
Kasdienybės ir Muzikos ekspozicijos bus uždarytos.

Plačiau

Publikuota: 2020-10-14 10:59 Atnaujinta: 2020-10-16 15:43
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika