Valdovų rūmuose eksponuojamose akvarelėse atgims nykstantis architektūros paveldas

Šiandien, 2020 m. spalio 14 d., Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose atidaroma paroda „Istorija ir atmintis. Romano Borisovo akvarelės“. Žinomo dailininko, keliautojo, Rytų Prūsijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūros paveldo metraštininko R. Borisovo tapytose akvarelėse ir eskizuose užfiksuotas nykstantis architektūros palikimas – senosios bažnyčios ir koplyčios, rūmų ir pilių griuvėsiai, skersgatviai ir kiemai.

„Šie darbai ypatingi tuo, kad yra tarsi tikroviškos fotografijos. Daugelyje savo darbų dailininkas sąmoningai vaizduoja negailestingai laiko ir žmogaus sugriautus istorinius pastatus, tuščius, apleistus, piktžolėmis apaugusius jų griaučius. Jis lyg istorikas, vaizdu įtaigiai fiksuojantis praeities pėdsakus, dokumentiką“, – teigia dr. Živilė Mikailienė, kartu su Marijumi Uzorka rengusi parodos koncepciją ir ekspozicijos planą.

Valdovų rūmų muziejaus Parodų centre įrengtoje parodoje eksponuojami per daugiau nei keturis dešimtmečius sukurti 78 dailininko darbai. Jie ir padiktavo parodos struktūrą, kurią sudaro trys dalys. Tai – „Senasis Vilnius“, „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldas“ ir „Rytų Prūsija“.

Pasak dr. Ž. Mikailienės, ši paroda – tarsi kelionė, kuri prasideda svarbiausiame Lietuvos valstybės istoriniame centre – sostinėje Vilniuje. Šalia lankytojui pristatomi dabartinėje Baltarusioje ir Ukrainoje esantys kultūros paveldo objektai, o tuomet – smarkiai besikeičianti, nykstanti ir vis mažiau senosios istorinės tapatybės turinti Rytų Prūsija, kurią norėtųsi vadinti išimtinai Kaliningradu.

„Parodoje eksponuojami ir autoriaus sukurti eskizai, leidžiantys akies krašteliu pažvelgti į dalininko darbų užkulisius bei jį lydėjusias refleksijas“, – sako ji, pridurdama, kad tokiu būdu parodytas ne tik užfiksuotas išlikęs praeities paveldas, bet ir jo atgimimo akvarelėse procesas.

Paroda atidaroma Valdovų rūmų muziejaus Parodų centre (VI maršrutas). Ji veiks iki 2021 m. sausio 31 dienos. Šią parodą visą jos eksponavimo laikotarpį lydės kultūrinių renginių programa. Lankytojams taip pat paruoštas katalogas, kurį bus galima įsigyti jau pirmąją parodos eksponavimo dieną.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Ten, kur skamba rūmai ir švyti Vilnius – susitinkam Kultūros naktį!

20250528

Valdovų rūmai birželio 13-osios vakarą atvers duris ne tik istorijai, bet ir muzikai. Čia susitiks klasika, džiazas, šiuolaikinė muzika ir eksperimentai – visa tai kvies patirti unikalų vakarą skambesyje ir šviesoje. Muziejaus lankymas nemokamas nuo 18:00 iki 00:00 val. (paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.00 val.)
 

Plačiau

Publikuota: 2020-10-14 10:59 Atnaujinta: 2020-10-16 15:43
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika