Valdovų rūmuose eksponuojamose akvarelėse atgims nykstantis architektūros paveldas

Šiandien, 2020 m. spalio 14 d., Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose atidaroma paroda „Istorija ir atmintis. Romano Borisovo akvarelės“. Žinomo dailininko, keliautojo, Rytų Prūsijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūros paveldo metraštininko R. Borisovo tapytose akvarelėse ir eskizuose užfiksuotas nykstantis architektūros palikimas – senosios bažnyčios ir koplyčios, rūmų ir pilių griuvėsiai, skersgatviai ir kiemai.

„Šie darbai ypatingi tuo, kad yra tarsi tikroviškos fotografijos. Daugelyje savo darbų dailininkas sąmoningai vaizduoja negailestingai laiko ir žmogaus sugriautus istorinius pastatus, tuščius, apleistus, piktžolėmis apaugusius jų griaučius. Jis lyg istorikas, vaizdu įtaigiai fiksuojantis praeities pėdsakus, dokumentiką“, – teigia dr. Živilė Mikailienė, kartu su Marijumi Uzorka rengusi parodos koncepciją ir ekspozicijos planą.

Valdovų rūmų muziejaus Parodų centre įrengtoje parodoje eksponuojami per daugiau nei keturis dešimtmečius sukurti 78 dailininko darbai. Jie ir padiktavo parodos struktūrą, kurią sudaro trys dalys. Tai – „Senasis Vilnius“, „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldas“ ir „Rytų Prūsija“.

Pasak dr. Ž. Mikailienės, ši paroda – tarsi kelionė, kuri prasideda svarbiausiame Lietuvos valstybės istoriniame centre – sostinėje Vilniuje. Šalia lankytojui pristatomi dabartinėje Baltarusioje ir Ukrainoje esantys kultūros paveldo objektai, o tuomet – smarkiai besikeičianti, nykstanti ir vis mažiau senosios istorinės tapatybės turinti Rytų Prūsija, kurią norėtųsi vadinti išimtinai Kaliningradu.

„Parodoje eksponuojami ir autoriaus sukurti eskizai, leidžiantys akies krašteliu pažvelgti į dalininko darbų užkulisius bei jį lydėjusias refleksijas“, – sako ji, pridurdama, kad tokiu būdu parodytas ne tik užfiksuotas išlikęs praeities paveldas, bet ir jo atgimimo akvarelėse procesas.

Paroda atidaroma Valdovų rūmų muziejaus Parodų centre (VI maršrutas). Ji veiks iki 2021 m. sausio 31 dienos. Šią parodą visą jos eksponavimo laikotarpį lydės kultūrinių renginių programa. Lankytojams taip pat paruoštas katalogas, kurį bus galima įsigyti jau pirmąją parodos eksponavimo dieną.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2020-10-14 10:59 Atnaujinta: 2020-10-16 15:43
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika