Valdovų rūmų muziejus kviečia atidaryti medžioklės sezoną

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kviečia prisiminti istorinės medžioklės, kaip ekonominę naudą teikusios pramogos ir laisvalaikio užsiėmimo, tradicijas Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje ir smagiai paminėti su Šv. Hubertu siejamą Medžiotojų dieną. Iškart po Vėlinių, sekmadienį, 2019 m. lapkričio 3 d., Valdovų rūmų lankytojai galės pasiklausyti nemokamų viešų paskaitų ir dalyvauti pažintiniame žaidime – „sekti“ gyvūnų pėdsakais muziejaus ekspozicijose.

„Kadaise medžioklė buvo vienas iš išgyvenimo būdų, o Viduramžiais ir Naujaisiais laikais – greta dvaro poreikių aprūpinimo – ji tapo ir valdovų laisvalaikio praleidimo forma. Ši veikla virto pagrindiniu valdovų ir kunigaikščių laisvalaikio užsiėmimu, kovos pratybomis ir karinių strategijų išbandymu, taip pat tai buvo puiki galimybė lavintis fiziškai, gerai pažinti gamtinę aplinką. Medžioklė leido demonstruoti valdovo galią bei tapo smagia pramoga į valdovo dvarą atvykstantiems garbingiems svečiams. Siekdami priminti medžioklės fenomeną valdovo ir jo dvaro aplinkoje, kasmet minime šią dieną tuomet, kai ir medžiotojai skelbia medžioklės sezono pradžią“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Renginių skyriaus vedėja Arnita Petrulytė.

Medžioklės diena Valdovų rūmuose bus minima visą dieną. Įsigijusieji muziejaus lankytojo bilietą į pirmuosius du maršrutus nuo 10.00 val. iki muziejaus darbo pabaigos galės dalyvauti pažintiniame žaidime „Medžioklinių gyvūnų pėdsakais“. Pasak A. Petrulytės, tai bus ypač smagi pramoga norintiems ne tik vaikštinėti po muziejaus ekspozicijas, bet ir lavinti orientavimosi įgūdžius, taip pat gilinti žinias – susipažinti su mitiniais ir istoriniais gyvūnais bei medžioklės tematiką atspindinčiais Valdovų rūmų muziejaus eksponatais.

Pasyvių pramogų mėgėjams šią dieną paruoštos dvi įstabios nemokamos viešos paskaitos. Jose iš anksto užsiregistravę klausytojai sužinos daug naujų dalykų apie gyvūnus ne tik Lietuvoje, bet ir Prancūzijoje. 12.00 val. Lankytojų vestibiulio auditorijoje Valdovų rūmų muziejaus darbuotoja dr. Toma Zarankaitė-Margienė skaitys paskaitą „Ursus arctos: ar buvo lokių Vilniaus Žemutinėje pilyje?“, o 13.30 val. Renginių salėje vyks Lietuvos medžiotojų sąjungos „Gamta“ dovanojama prof. dr. Eugenijaus Skerstono paskaita „Karališkoji medžioklė Prancūzijoje – paslaptinga kilmingųjų pramoga“.

Kasmet rengti Medžioklės dieną Valdovų rūmuose jau tapo muziejaus tradicija, kuriai didelį impulsą suteikė ir Valdovų rūmų muziejaus darbuotojų tyrinėjimai. Vienas tokių reikšmingiausių pastarojo meto darbų – T. Zarankaitės-Margienės apginta daktaro disertacija „Medžioklės fenomenas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje XV–XVI a. (1572 m.): socioekonominis, sociopolitinis, mentalinis aspektai“. Šis mokslinis darbas suteikė informacijos apie XV–XVI a. laikotarpio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovo medžioklės organizavimą ir plėtrą, materialinį aprūpinimą, medžioklės formas bei ceremonialą, taip pat atskleidė visai naują požiūrį į šį reiškinį.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Ten, kur skamba rūmai ir švyti Vilnius – susitinkam Kultūros naktį!

20250528

Valdovų rūmai birželio 13-osios vakarą atvers duris ne tik istorijai, bet ir muzikai. Čia susitiks klasika, džiazas, šiuolaikinė muzika ir eksperimentai – visa tai kvies patirti unikalų vakarą skambesyje ir šviesoje. Muziejaus lankymas nemokamas nuo 18:00 iki 00:00 val. (paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.00 val.)
 

Plačiau

Publikuota: 2019-10-31 09:38
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika