Pirmą kartą Lietuvoje – galimybė 3D virtualiojoje realybėje šimtmečiais nusikelti į praeitį

Pradėdamas naujus metus ir minėdamas savo aštuntąjį gimtadienį, Valdovų rūmų muziejus pirmasis šalyje savo lankytojams pristato galimybę 3D virtualioje erdvėje šimtmečiais nusikelti į praeitį ir pamatyti, kaip istoriškai keitėsi Vilniaus pilių teritorija, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija nuo XIII a. iki šių dienų. Tai leidžia suvokti istorinio lobyno, eksponuojamo Valdovų rūmų muziejuje, svarbą.

Aštuonių minučių trukmės virtualioje 3D projekcijoje, sukurtoje remiantis Valdovų rūmų teritorijoje atliktų archeologinių tyrimų duomenimis ir kita moksline medžiaga bei panaudojant JAV teikiamus DEM palydovinius matavimo duomenis, atkuriamos tikslios gynybinių statinių bei pilių vaizdų rekonstrukcijos, susietos su realiai muziejuje eksponuojamais mūrais ir archeologiniais radiniais. Ir ne tik – virtualiai atkurtas istorinių statinių tūris, formos, aukštis, eksterjeras, medžiagos, spalvos ir kitos detalės pagal tikslius mokslinius duomenis.

Kurti analogų Lietuvoje ir daugelyje užsienio šalių neturinčią 3D virtualią ekskursiją Valdovų rūmų muziejui padėjo vaizdo grafikos ir animacijos lyderės UAB „Gluk Media“ kūrėjų komanda. Ji koordinavo tiesioginės kūrybos darbus daugelyje kitų Europos šalių. Specialistų, galinčių kurti vizualizacijas tokioms erdvėms kaip Valdovų rūmų muziejus, visame pasaulyje yra vienetai, todėl prie tiesioginio 3D projekto įgyvendinimo prisidėjo specialistai iš JAV, Peru, Vokietijos, Vengrijos, Baltarusijos ir Lietuvos.

Kuriant 3D virtualią kelionę laiku, tiek kūrėjų komandai, tiek kompiuterinėms programoms ir visai technikai teko triskart didesnis krūvis negu kuriant įprastą animaciją – toks krūvis susidarė siekiant išgauti 360 laipsnių vaizdą, kuriame telpa visi žmogaus regos laukai. Tai reiškia, kad leidžiantis į kelionę šimtmečiais, joje dalyvaujančio žmogaus akims per specialius įrenginius vaizdas perduodamas beveik trigubai dažniau nei įprasta kine – 60 kartų per sekundę. Dėl šios priežasties kelionės dalyviai patiria įvairių sensorinių pojūčių, pavyzdžiui, pakilus į 19 metrų aukštį jaučia „linksmųjų kalnelių“ efektą.

Leistis į 3D virtualią kelionę laiku gali kiekvienas, įsigijęs bilietą ir apsilankęs Valdovų rūmų muziejuje. Tam nebūtinas gidas ar išankstinė registracija. Tai integruota nuolatinės Rūmų architektūrinės ir istorinės raidos ekspozicijos dalis – sudaryta galimybė lankytojui individualiai pasinaudoti 3D virtualios kelionės laiku paslauga, į modernius terminalus įmetus vos 1 euro monetą.

Įgyvendinti 3D virtualios kelionės laiku projektą ir pristatyti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją Valdovų rūmų muziejui padėjo pagrindinis projekto mecenatas – draudimo bendrovė „BTA“, projektą taip pat parėmė Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Ramūno Danisevičiaus („Lietuvos rytas“) nuotr., UAB „Gluk Media“ vizualizacijos

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis kviečia pasinerti į muzikinį pasakų pasaulį

20240829

Keturioliktasis tarptautinis edukacinis Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose kviečia šeimas su vaikais į festivalio atidarymo renginį – edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymą-koncertą rugsėjo 7 dieną. Vartydami animacijos studijos „Meinart“ ir Valdovų rūmų muziejaus komandos parengtą ir išleistą edukacinį leidinį „Garsų žemėlapis“, mažieji lankytojai galės daugiau sužinoti apie Valdovų rūmuose saugomus muzikinius eksponatus ir muzikos instrumentus. 

Plačiau

Naujoji Valdovų rūmų muziejaus partnerė – Marijampolės kolegija

20240916

Valdovų rūmų muziejus toliau stiprina ryšius su pedagogus rengiančiomis aukštosiomis mokyklomis. 2021 m. pasirašyta strateginio bendradarbiavimo sutartis su Vytauto Didžiojo universitetu, o šį rudenį nuspręsta bendradarbiauti ir su Marijampolės kolegija. Bendradarbiavimo sutartį pasirašė muziejaus vadovas dr. Vydas Dolinskas ir Marijampolės kolegijos l. e. p. direktorė Alė Murauskienė.

Plačiau

„Banchetto musicale“ koncerte – garsiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės meilės istorija

20240918

Legendomis apipinta Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorija, Barboros grožis ir šiandien įkvepia kūrėjus. Muzikinį šios istorijos pasakojimą tarptautinio senosios muzikos festivalio „Banchetto Musicale“ koncerte „Laiškas Barborai“ rengia ansamblis „Ineffabilis“ (Šveicarija). Šveicarijoje trijų prestižinio senosios muzikos instituto Schola Cantorum Basiliensis absolventų įkurtas ansamblis kviečia mažuosius ir vyresnius klausytojus garsiąją istoriją patirti klausant karališkąją porą supusios Renesanso laikų dvaro muzikos: paslaptingų prancūziškų chanson dainų, itališkų frottola šokių ir į lietuvių kalbą išverstų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų giesmių.

Plačiau

Publikuota: 2017-01-10 09:07 Atnaujinta: 2017-01-10 09:15
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika