Pirmą kartą Lietuvoje – galimybė 3D virtualiojoje realybėje šimtmečiais nusikelti į praeitį

Pradėdamas naujus metus ir minėdamas savo aštuntąjį gimtadienį, Valdovų rūmų muziejus pirmasis šalyje savo lankytojams pristato galimybę 3D virtualioje erdvėje šimtmečiais nusikelti į praeitį ir pamatyti, kaip istoriškai keitėsi Vilniaus pilių teritorija, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija nuo XIII a. iki šių dienų. Tai leidžia suvokti istorinio lobyno, eksponuojamo Valdovų rūmų muziejuje, svarbą.

Aštuonių minučių trukmės virtualioje 3D projekcijoje, sukurtoje remiantis Valdovų rūmų teritorijoje atliktų archeologinių tyrimų duomenimis ir kita moksline medžiaga bei panaudojant JAV teikiamus DEM palydovinius matavimo duomenis, atkuriamos tikslios gynybinių statinių bei pilių vaizdų rekonstrukcijos, susietos su realiai muziejuje eksponuojamais mūrais ir archeologiniais radiniais. Ir ne tik – virtualiai atkurtas istorinių statinių tūris, formos, aukštis, eksterjeras, medžiagos, spalvos ir kitos detalės pagal tikslius mokslinius duomenis.

Kurti analogų Lietuvoje ir daugelyje užsienio šalių neturinčią 3D virtualią ekskursiją Valdovų rūmų muziejui padėjo vaizdo grafikos ir animacijos lyderės UAB „Gluk Media“ kūrėjų komanda. Ji koordinavo tiesioginės kūrybos darbus daugelyje kitų Europos šalių. Specialistų, galinčių kurti vizualizacijas tokioms erdvėms kaip Valdovų rūmų muziejus, visame pasaulyje yra vienetai, todėl prie tiesioginio 3D projekto įgyvendinimo prisidėjo specialistai iš JAV, Peru, Vokietijos, Vengrijos, Baltarusijos ir Lietuvos.

Kuriant 3D virtualią kelionę laiku, tiek kūrėjų komandai, tiek kompiuterinėms programoms ir visai technikai teko triskart didesnis krūvis negu kuriant įprastą animaciją – toks krūvis susidarė siekiant išgauti 360 laipsnių vaizdą, kuriame telpa visi žmogaus regos laukai. Tai reiškia, kad leidžiantis į kelionę šimtmečiais, joje dalyvaujančio žmogaus akims per specialius įrenginius vaizdas perduodamas beveik trigubai dažniau nei įprasta kine – 60 kartų per sekundę. Dėl šios priežasties kelionės dalyviai patiria įvairių sensorinių pojūčių, pavyzdžiui, pakilus į 19 metrų aukštį jaučia „linksmųjų kalnelių“ efektą.

Leistis į 3D virtualią kelionę laiku gali kiekvienas, įsigijęs bilietą ir apsilankęs Valdovų rūmų muziejuje. Tam nebūtinas gidas ar išankstinė registracija. Tai integruota nuolatinės Rūmų architektūrinės ir istorinės raidos ekspozicijos dalis – sudaryta galimybė lankytojui individualiai pasinaudoti 3D virtualios kelionės laiku paslauga, į modernius terminalus įmetus vos 1 euro monetą.

Įgyvendinti 3D virtualios kelionės laiku projektą ir pristatyti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją Valdovų rūmų muziejui padėjo pagrindinis projekto mecenatas – draudimo bendrovė „BTA“, projektą taip pat parėmė Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Ramūno Danisevičiaus („Lietuvos rytas“) nuotr., UAB „Gluk Media“ vizualizacijos

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2017-01-10 09:07 Atnaujinta: 2017-01-10 09:15
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika