2016 m. rugsėjo 14–16 d. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vyko muziejų edukatoriams skirtas tarptautinis seminaras „Legendos muziejinėje edukacijoje“. Dvi dienas kelios dešimtys edukacijos specialistų iš Lietuvos ir Lenkijos dalijosi edukacine patirtimi, pristatė įvairias mokymo metodikas ir priemones, rengė ir dalyvavo įvairiuose praktiniuose užsiėmimuose. Trečią renginio dieną svečiai iš Lenkijos muziejų vedė užsiėmimus Vilniaus miesto ir rajono moksleiviams.
„Nuo pat Valdovų rūmų muziejaus veiklos pradžios plėtojamas glaudus bendradarbiavimas su edukacijos specialistais iš muziejų, įkurtų istorinėse Gediminaičių-Jogailaičių dinastijos rezidencijose, kasmet įgyjančių vis didesnį mastelį ir siekiančių platesnių perspektyvų. Akivaizdu, kad teminis bei metodinis bendradarbiavimas, dalijimasis patirtimi jau suformavo puikias kvalifikacijos kėlimo ir profesinių kompetencijų ugdymo tradicijas“, – sakė Valdovų rūmų muziejaus Ekskursijų ir edukacijos skyriaus vedėja Lirija Steponavičienė.
Pasak jos, šių metų seminaro dalyviams programos idėja buvo paprasta: trys renginio organizatoriai – Valdovų rūmų muziejus, Varšuvos karališkoji pilis – Muziejus (Lenkija) ir Krokuvos Vavelio karališkoji pilis – Valstybiniai meno rinkiniai (Lenkija) – nutarė pasidalyti patirtimi rengiant ir vedant edukacinius užsiėmimus, kurių tematika glaudžiai susijusi su istorinės sostinės legendomis. Per kelias renginio dienas daugiau kaip 40 edukacijos specialistų aiškinosi, kuo skiriasi mitai, pasakos, legendos ir pasakėčios, prisiminė Gediminaičių kilmės, Vilniaus pilių ir kitas legendas. Taip pat mokėsi atpažinti ir atkurti legendas, susijusias su archeologiniais radiniais, kurti edukacinį užsiėmimą legendos pagrindu ir kt.
L. Steponavičienės teigimu, šių metų seminaras buvo šiek tiek specifinis – į jį kviesti ne visų Lietuvos muziejų atstovai, o tik kolegos iš kunigaikščių ar didikų rezidencijose įsikūrusių muziejų, tokių kaip Trakų istorijos muziejus, Biržų muziejus „Sėla“, Lietuvos nacionalinis muziejus, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, kurio padalinys yra Klaipėdos pilis ir Kauno pilies muziejaus.
Šis jau tradicija tampantis edukacijos specialistų renginys – tai dar viena Valdovų rūmų muziejaus ilgalaikio bendradarbiavimo bei glaudžios partnerystės su įvairiais Lietuvos be užsienio muziejais forma. Gediminaičių-Jogailaičių dinastijos istorinėse rezidencijose įsikūrę muziejai yra pasirašę bendradarbiavimo sutartis ir jau daugelį metų rengia bendras parodas, vykdo mokslinius tyrimus, organizuoja tarptautines konferencijas, seminarus, kultūros vakarus, edukacinius ir leidybos projektus, keičiasi specialistais ir kt.