Valdovų rūmų pietų fasado Saulės laikrodžio bokštelį papuošė rėmėjų dovanota smailė

Į Vilniaus Katedros aikštę ir Pilies gatvę žvelgiančio Valdovų rūmų pietų korpuso Saulės laikrodžio bokštelis pasipuošė paauksuoto vario smaile. Tai paskutinis minėto architektūrinio elemento puošybos akcentas. Įspūdingą dekoro detalę pagal UAB Projektavimo ir restauravimo instituto projektą sukūrė skulptorius Vytautas Navickas, o per Valdovų rūmų paramos komitetą JAV finansavo mecenatai Milda Skučas-Napjus ir Erikas Aras Napjus.

Šio išraiškingo architektūrinio elemento projektą parengė du UAB Projektavimo ir restauravimo instituto architektai – Ričardas Bitovtas ir Dovilė Grundaitė. Vėlyvojo renesanso ir ankstyvojo baroko stiliaus Saulės laikrodžio bokštelio šalmo smailė sukurta remiantis autentiška ikonografija. Paauksuotas vertikalus bokštelio akcentas užbaigia šio rūmų pietų korpuso architektūrinio elemento eksterjero dekorą, taip pat papildo rūmų kiemo didžiojo laiptinės bokšto šalmo smailės su vėtrunge ansamblį, primenantį šimtametę Lietuvos valstybės istoriją ir jos valstybinį statusą, valstybingumo raidą, pabrėžia Vilniaus, kaip galingos istorinės valstybės sostinės, faktą.

Idėją Valdovų rūmų mažąjį bokštelį dekoruoti smaile, taip pat Saulės laikrodžiu energingai palaikė vienas iš Valdovų rūmų paramos fondo steigėjų ir ilgametis jo vadovas Edmundas Kulikauskas. Jis rūpinosi puošybos elementų sukūrimo koordinavimo darbais, surado juos padedančių įgyvendinti rėmėjų – prieš kelerius metus į Lietuvą sugrįžusią lietuvių išeivijos JAV kultūrininkę M. Skučas-Napjus ir jos sūnų E. A. Napjus.

„Ponia Milda su sūnumi seniai norėjo prisidėti prie Valdovų rūmų atkūrimo. Sužinojusi apie įvairius projektus, kuriems reikia paramos, išsirinko Saulės laikrodį. Tad šis ir tapo mūsų gražaus bendradarbiavimo pradžia, o po laikrodžio sekė ir parama to paties bokštelio šalmo smailės projektui“, – teigia E. Kulikauskas.

Pasak jo, iš viso Valdovų rūmų pietų fasado mažojo bokštelio dekorui – Saulės laikrodžio ir smailės projektams – sukurti ir įgyvendinti mecenatai skyrė per 26 tūkst. eurų. Ši parama buvo perduota Valdovų rūmų paramos fondui per Valdovų rūmų paramos komitetą JAV. Valdovų rūmų paramos fondas sukūrė darbo grupę, kuri vertino pateiktus puošybos elementų projektus, konsultavo kūrėjus, organizavo darbus ir kt.

„Džiaugiamės ir dėkojame dosniems mecenatams už įspūdingą Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos eksterjero puošybą išraiškingais ir elegantiškais meniniais akcentais. Į juos atkreipia dėmesį ne tik mūsų muziejaus lankytojai, tačiau ir kone kiekvienas, būnantis šalia arba tiesiog praeinantis greta Valdovų rūmų, fotografuojantis Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos ir pagrindinės šalies katalikų šventovės – Vilniaus katedros – siluetus“, – sako Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas.

Praėjusią savaitę Valdovų rūmai pasipuošė ir dar vienu išskirtinio mecenato – Prancūzijos ir Lietuvos prekybos rūmų (La Chambre de Commerce Franco–Lituanienne) – dovanotu atkurtos rezidencijos istorinių reprezentacinių interjerų dekoro elementu. Tai reprezentacinio aukšto (it. piano nobile) Barokinės audiencijų, arba Sosto, salės baldakimo frizas su heraldiniais ženklais, sukurtas pagal išlikusios autentiškos XVII a. pradžios heraldinės juostos pavyzdį. Jo projektą sukūrė vienas žymiausių ir produktyviausių moderniosios Lietuvos heraldikos kūrėjų, ilgametis Lietuvos heraldikos komisijos narys, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, dailininkas Arvydas Každailis, o įgyvendino žinoma Lietuvos dailininkė tekstilininkė Regina Každailienė.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dienos stovykla vaikams „Karūnos akademija“ sugrįžta!

20240523

Muziejus – puiki vieta praleisti laiką smalsiems ir gudriems bendraminčiams! Kviečiame jus į penkių dienų nuotaikingą pažintinę kelionę. Joje, padedant Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams – archeologams, restauratoriams, istorikams, genealogijos, heraldikos ir kitų paslaptingų sričių specialistams, – susipažinsime su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais. Aiškinsimės, ką iš tiesų sapnavo Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas ir kodėl jis nešiojo kepurę, kodėl Gedimino pilį pastatė Vytautas, kokia kalba kalbėjo Aleksandras Jogailaitis ir kodėl jį bei jo žmoną sutuokė skirtingi dvasininkai, sužinosime, ką Žygimantas Augustas vadino Sibile ir Grifu bei kam priklausė Vladislovo Vazos širdis? Ir ne tik tai – stovyklautojų laukia dar daug įdomybių ir pramogų ne tik muziejuje, bet ir už jo ribų.

Plačiau

Publikuota: 2015-10-29 10:03
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika