Pirmą kartą Lietuvoje – tarptautinis MARCO SCACCHI senosios muzikos festivalis

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai senosios muzikos gerbėjus ir tuos, kuriuos domina dar neatrasti Lietuvos kultūros istorijos fenomenai, kviečia į tarptautinį MARCO SCACCHI senosios muzikos festivalį, vyksiantį 2015 m. rugsėjo 23–26 dienomis. Neabejojama, kad pirmą kartą Lietuvoje rengiama senosios muzikos šventė, dovanosianti klausytojams tris įspūdingus koncertus, taps gražia tradicija – bus kasmet minima Valdovų rūmų muziejuje.

„Šis festivalis primins Lietuvos ir Lenkijos valstybėje prieš beveik 400 metų kūrusio garsaus italų kompozitoriaus Marko Skakio muziką, nukels į Lietuvos didžiųjų kunigaikščių muzikinę aplinką, o kartu atvers dar nepažintą Lietuvos ir Europos muzikinį paveldą. Europos muzikos specialistų santykinai neseniai atrastas ir itin aukštai vertinamas bei kompozitoriui Klaudijui Monteverdžiui prilyginamas šio muziko kūrybinis palikimas, o ypač – žinios apie jo gyvenimo vingius daugeliui mūsų šalies žmonių taps netikėtu atradimu, atskleidžiančiu glaudų Lietuvos sąryšį su to meto Europos muzikinės kultūros pasauliu“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Karpavičienė.

Jos teigimu, pirmą kartą Lietuvoje organizuojamo festivalio idėja parsivežta iš Italijos – jau penkiolika metų Galėzės miesto muziejaus ir kultūros centras kasmet rengia M. Skakio senosios muzikos festivalį taip prikeldamas taip pat su Lietuva susijusio garsaus italų kompozitoriaus muzikinį paveldą. Glaudžiai bendradarbiauti su šio festivalio rengėjais ir Lietuvos publikai dovanoti įspūdingus senosios muzikos koncertus nuspręsta neatsitiktinai: Romoje gimęs pasaulietinės ir religinės muzikos kūrėjas M. Skakis ilgą laiką dirbo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje Vilniuje.

Manoma, kad pirmąją operą Lietuvoje sukūręs kompozitorius į Lietuvą atkeliavo 1624 m. kartu su savo mokytoju Džovaniu Frančesku Anerijumi (Giovanni Francesco Anerio). Jis dirbo Lietuvos ir Lenkijos valdovo Žygimanto Vazos dvare, kuriame laikui bėgant pasiekė didžiausias savo karjeros aukštumas. Muzikinės tarnybos pradžioje M. Skakis griežė smuiku valdovo kapeloje ir įgijo patirties kurdamas muziką. Artimesni draugystės ryšiai jį siejo su Žygimanto Vazos sūnumi Vladislovu. Šiam tapus Lietuvos ir Lenkijos valdovu, 1633 m. M. Skakis buvo paskirtas rūmų kapelos vadovu. Jai sėkmingai vadovavo ir kūrė muziką septyniolika metų. Kadangi M. Skakio mecenatas Vladislovas Vaza labai mylėjo Vilnių ir čia dažnai rezidavo, valdovo kapelos vadovas taip pat buvo dažnas svečias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinėje. Manoma, kad būtent čia jis sukūrė operą „Elenos pagrobimas“ („Il ratto di Helena“, 1636), kuri laikoma šio žanro pradininke Lietuvoje, o taip pat ir kitas operas – „Andromeda“ („L’Andromeda“, 1644) ir „Apviltoji Kirkė“ („Circe delusa“, 1648). Mirus valdovui ir pablogėjus paties kapelmeisterio sveikatai, M. Skakis grįžo į gimtąją Italiją. Apsistojęs Galėzės mieste, iki pat gyvenimo pabaigos vertėsi kūryba, mokė muzikos.

Pirmąjį tarptautinį Valdovų rūmuose rengiamą MARCO SCACCHI senosios muzikos festivalį sudaro trys koncertai. Jau rytoj, rugsėjo 23 d., 19.00 val. vyksiančiame koncerte „Le passeggiate con la folia“ bus galima pasiklausyti italų ansamblio „Réunion de Musiciens“ atliekamų M. Skakio amžininkų kompozitorių Diego Ortiz, Tarquinio Merula, Girolamo Frescobaldi, Aurelio Virgiliano, Girolamo Frescobaldi, Riccardo Rognoni, Giovanni Girolamo Kapsperger, Arcangelo Corelli kūrinių.

Rugsėjo 25 d. 19.00 val. italų vokalinio ansamblio „Àrsi & Tèsi“ balsais skambės kompozitorių Giovanni Maria Nanino, Ruggero Giovannelli, Felice Anerio, Luca Marenzio, Giovanni Croce, Costanzo Porta, Luca Marenzio, Giovanni Pierluigi da Palestrina, Alessandro Striggio, Annibale Stabile, Jacob Arcadelt, Giovanni Giacomo Gastoldi, Gasparo Zerto, Orazio Vecchi sukurta muzika.

Festivalio kulminacija – rugsėjo 26 d. 19.00 val. vyksiantis koncertas „Stagioni d’amore“. Jo metu Gintauto Venislovo ir Dariaus Stabinsko vadovaujamas tarptautinis choras ir konsortas „Brevis“ nukels į M. Skakio muzikinį gyvenimą Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje – senosios muzikos gerbėjai galės pasiklausyti koncertinių madrigalų, kurie buvo atliekami XVII a. pradžioje Italijoje ir Žygimanto Vazos dvare skirtingais metų laikais.

„Prisimenant, kad muzika užėmė itin svarbią vietą Lietuvos didžiojo kunigaikščio dvare, lydėdavo svarbius asmenis viešųjų iškilmių metu, medžioklėje bei privačiose menėse, siekiant atgaivinti ir palaikyti senąsias muzikinio gyvenimo Lietuvoje ir Europoje tradicijas, tikimasi, jog šis – pirmasis tarptautinis MARCO SCACCHI senosios muzikos festivalis taps gražia kasmetine mūsų tradicija, į istorinę atmintį sugrąžinančia Europos rango asmenybę ir jos kūrybinį palikimą bei Europai atskleisiančią jos ryšius su Lietuva“, – sako J. Karpavičienė.

Valdovų rūmų muziejus įvairiomis formomis siekia supažindinti šalies žmones su vėlyvųjų Viduramžių, Renesanso bei ankstyvojo Baroko epochų muzikos lobynu, taip pat paskatinti jaunimą mokytis senosios muzikos subtilybių – tam nuolat rengiami kultūros vakarai, edukacinės programos, svetingieji savaitgaliai, koncertai, viešos paskaitos ir kiti renginiai.

Tarptautinio MARCO SCACCHI senosios muzikos festivalio programa

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Naujoji Valdovų rūmų muziejaus partnerė – Marijampolės kolegija

20240916

Valdovų rūmų muziejus toliau stiprina ryšius su pedagogus rengiančiomis aukštosiomis mokyklomis. 2021 m. pasirašyta strateginio bendradarbiavimo sutartis su Vytauto Didžiojo universitetu, o šį rudenį nuspręsta bendradarbiauti ir su Marijampolės kolegija. Bendradarbiavimo sutartį pasirašė muziejaus vadovas dr. Vydas Dolinskas ir Marijampolės kolegijos l. e. p. direktorė Alė Murauskienė.

Plačiau

Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis kviečia pasinerti į muzikinį pasakų pasaulį

20240829

Keturioliktasis tarptautinis edukacinis Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose kviečia šeimas su vaikais į festivalio atidarymo renginį – edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymą-koncertą rugsėjo 7 dieną. Vartydami animacijos studijos „Meinart“ ir Valdovų rūmų muziejaus komandos parengtą ir išleistą edukacinį leidinį „Garsų žemėlapis“, mažieji lankytojai galės daugiau sužinoti apie Valdovų rūmuose saugomus muzikinius eksponatus ir muzikos instrumentus. 

Plačiau

„Banchetto musicale“ koncerte – garsiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės meilės istorija

20240918

Legendomis apipinta Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorija, Barboros grožis ir šiandien įkvepia kūrėjus. Muzikinį šios istorijos pasakojimą tarptautinio senosios muzikos festivalio „Banchetto Musicale“ koncerte „Laiškas Barborai“ rengia ansamblis „Ineffabilis“ (Šveicarija). Šveicarijoje trijų prestižinio senosios muzikos instituto Schola Cantorum Basiliensis absolventų įkurtas ansamblis kviečia mažuosius ir vyresnius klausytojus garsiąją istoriją patirti klausant karališkąją porą supusios Renesanso laikų dvaro muzikos: paslaptingų prancūziškų chanson dainų, itališkų frottola šokių ir į lietuvių kalbą išverstų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų giesmių.

Plačiau

Publikuota: 2015-09-19 17:04 Atnaujinta: 2015-09-22 17:31
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika