Tarptautinėje konferencijoje atgims garsiausio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės piliečio M. K. Oginskio epocha

Kaip gyveno ir kuo vertėsi kunigaikščiai Oginskiai? Kokias politines, ekonomines ir kultūrines kryptis plėtojo? Koks buvo viešas ir privatus politiko, diplomato, kompozitoriaus ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės veikėjo Mykolo Kleopo Oginskio gyvenimas? Kuo jis domėjosi, ką globojo ir kokį paveldą paliko? Atsakymus į šiuos klausimus pateiks 2015 m. rugsėjo 16–17 d. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vyksiantys M. K. Oginskio 250-ųjų gimimo metinių renginiai.

Šįvakar, rugsėjo 16 d., klasikinės muzikos gerbėjai bus kviečiami pasiklausyti M. K. Oginskio polonezų ir šio kompozitoriaus kūrybos įkvėptų originalių šiuolaikinių muzikos kūrėjų – Giedriaus Kuprevičiaus, Tomo Leiburo ir Ritos Mačiliūnaitės – kūrinių. Vakarą ves muzikologas Viktoras Gerulaitis, scenoje pasirodys solistai Mūza Rubackytė, Petras Vyšniauskas, Valentinas Gelgotas, Vidutis Lubauskas, Vytautas Giedraitis bei dirigentas Juozas Domarkas su Lietuvos kameriniu orkestru.

Šis koncertas – tai įžanga į rytoj, rugsėjo 17 d., Valdovų rūmų muziejuje vyksiančią tarptautinę konferenciją „Mykolas Kleopas Oginskis. Asmenybė ir epocha“, kurioje kunigaikščių Oginskių giminės istoriją ir M. K. Oginskio veiklą tiriantys Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos bei kitų šalių mokslininkai išryškins svarbiausius veiksnius ir aplinkybes, nulėmusius M. K. Oginskio asmenybės formavimąsi ir raišką XVIII ir XIX a. sandūroje.

Rengti tarptautinę mokslinę konferenciją iš esmės paskatino reikšminga data – M. K. Oginskio gimimo 250-osios gimimo metinės. Į tai atkreipė dėmesį ir UNESCO, prieš dvejus metus Paryžiuje surengtoje generalinėje konferencijoje įtraukusi šią sukaktį į pasaulio kultūrai, švietimui, mokslui ir istorinei atminčiai svarbių datų sąrašą.

„Ne vieną dešimtmetį istorikai, muzikologai, kultūrologai tyrė Oginskių giminės istorijos ir žymiausio šios giminės atstovo Mykolo Kleopo Oginskio biografiją bei epochą. Šie tyrimai bylojo viena: tai buvo išties viena ryškiausių mūsų istorijos asmenybių. Tad konferencijoje ir bus mėginama apibendrinti įvairius šią asmenybę apibūdinančius veiksnius ir aplinkybes, taip pat atsakyti į daugybę klausimų. Svarbu pastebėti, kad būta tam tikrų sąsajų tarp M. K. Oginskio ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos raidos. Būdamas paskutiniuoju Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didžiuoju iždininku, jis planavo rezidenciją renovuoti ir joje įkurdinti vyriausybines komisijas. Deja, pasikeitus politinėms aplinkybėms, idėjos atkurti tiek Valdovų rūmus, tiek Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę liko nerealizuotos“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai dr. Jolanta Karpavičienė.

Pasak vienos iš organizatorių, Lietuvos istorijos instituto doc. dr. Ramunės Šmigelskytės-Stukienės, konferencijoje daugiausia dėmesio planuojama skirti kunigaikščių Oginskių istorijai, M. K. Oginskio muzikiniam paveldui ir veiklai. Mokslininkai pristatys M. K. Oginskio gyvenimo ir kūrybos tyrinėjimus nuo Rietavo iki Florencijos, Oginskių gyvenimo ypatumus Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje XVI–XVIII a., ryškesnių M. K. Oginskio giminaičių ūkinę, politinę, karinę ir kultūrinę veiklą. Žinomi Lietuvos ir užsienio muzikai pasakos apie Oginskių šeimos muzikos raritetus Lenkijos dokumentų rinkiniuose, aptars M. K. Oginskio muzikinio paveldo ypatumus ir visa tai pailiustruos gyvai atliekamais kūriniais. Tarptautinėje konferencijoje bus kalbama ne tik apie M. K. Oginskio politinę veiklą, jo, kaip globėjo, iniciatyvas, bet ir apie jo gyvenime reikšmingą pėdsaką palikusias moteris.

Visa tai pasakos Vytas Rutkauskas (Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus), dr. Darius Vilimas, dr. Adamas Stankevičius, doc. dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė (Lietuvos istorijos institutas), dr. Zmicieras Vicko, dr. Andrejus Macukas (Baltarusijos mokslų akademijos Istorijos institutas), dr. Svetlana Nemahaj (Baltarusijos nacionalinis operos teatras), dr. Helmutas Šabasevičius (Lietuvos kultūros tyrimų institutas), Giedrė Zeicaitė (Klaipėdos universitetas), Šviesė Čepliauskaitė (Vytauto Didžiojo universitetas), doc. dr. Kazys Daugėla (Lietuvos muzikos ir teatro akademija), dr. Adamas Danilczykas (Lenkijos mokslų akademijos Istorijos institutas), prof. dr. Slawomiras Godekas (Varšuvos kardinolo Stefano Wyszynskio universitetas).

Tarptautinę mokslinę konferenciją „Mykolas Kleopas Oginskis. Asmenybė ir epocha“ organizuoja Valdovų rūmų muziejus su Lietuvos istorijos institutu ir Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejumi. Pasiklausyti konferencijos pranešimų, dalyvauti diskusijose kviečiami istorikai, kultūros, architektūros, dailės istorijos, archeologijos ir kitų sričių tyrinėtojai, muziejininkai bei plačioji kultūrinė visuomenė.

Tarptautinės mokslinės konferencijos programą rasite čia

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dienos stovyklos vaikams – įsimintiniausioms vaikų vasaros akimirkoms!

20240710

Muziejus – puiki vieta praleisti laiką smalsiems ir gudriems bendraminčiams. Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai pakvietė būsimų antrų–penktų klasių mokinius į penkių dienų pažintinę kelionę po Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją – dienos stovyklas vaikams „Karūnos akademija“. Padedant Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams (archeologams, restauratoriams, istorikams, genealogijos, heraldikos ir kitų paslaptingų sričių specialistams), vaikai supažindinami su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais. 

Plačiau

Per vasaros kaitrą Jus atgaivins muziejus!

20240710

Primename, kad lauke tvyrant pavojingiems karščiams Valdovų rūmų muziejuje visada rasite atgaivą: čia palaikoma 20-ties laipsnių temperatūra, dėl eksponatų saugumo kuriamas mikroklimatas yra malonus ir žmogui. Artimiausiomis dienomis meteorologų teigimu, oro temperatūra Vilniuje kils virš 30-ties laipsnių, todėl, jei anksčiau planavote užsukti į Valdovų rūmų muziejų, bet nespėjote to padaryti, dabar – puiki proga susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros istorija, paveldu.

Plačiau

Daniją ir Lietuvą siejantys istoriniai ryšiai aptarti susitikime

20240722

Valdovų rūmų muziejuje lankėsi Danijos Karalystės ambasadorė Grete Sillasen. Muziejaus generalinis direktorius dr. Vydas Dolinskas supažindino viešnią su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų istorija, jų rekonstrukcija. Jis pabrėžė, kad, prabėgus daugiau kaip dešimčiai metų nuo pirmosios atkurtų rūmų dalies atvėrimo visuomenei, šiandien juose įsikūręs muziejus yra įsitvirtinęs kaip svarbus Lietuvos kultūrinio gyvenimo centras.
 

Plačiau

Prasidėjo festivalis „Midsummer Vilnius“

20240716

Pirmadienio vakarą sostinėje jungtiniu džiazo superžvaigždės Gregory Porterio ir Lietuvos kamerinio orkestro koncertu atidarytas festivalis „Midsummer Vilnius“. Įspūdingi pasirodymai po atviru dangumi Valdovų rūmų didžiajame kieme šalies melomanų laukia artimiausias dvi savaites.

Plačiau

Publikuota: 2015-09-15 11:56 Atnaujinta: 2015-09-16 15:39
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika