Lietuvos Respublikos Prezidentė atidarė Valdovų rūmų muziejaus parodą Milane

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, su darbo vizitu viešinti Italijoje, Milano Sforcų pilyje atidarė parodą „Milano ir Lietuvos istoriniai ryšiai: Bona Sforca ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai“.

Ši paroda skirta kunigaikštienei Bonai Sforcai, kurios ryški asmenybė Renesanso laikais sujungė Vilnių ir Milaną. Milano princesė Bona Sforca, tapusi Lietuvos didžiąja kunigaikštiene ir Lenkijos karaliene, paskatino Renesanso kultūros ir meno sklaidą Lietuvoje. Ji ‒ Žygimanto Senojo žmona ir Žygimanto Augusto motina.

„Kunigaikštienės Bonos Sforcos prieš šimtmečius užmegzti ryšiai dabartiniams Lietuvos ir Italijos santykiams suteikia istorinį senos giminystės atspalvį. Šiandien mūsų šalys sėkmingai bendradarbiauja įvairiose srityse – kultūros, mokslo, prekybos“, – sakė Prezidentė.

Lietuva – vienintelė šalis iš 147 pasaulinės parodos „EXPO 2015“ dalyvių, pristatanti save ir Milano Sforcų pilyje. Į ją atvežti unikalūs eksponatai iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų. Vienas svarbiausių – gobelenas su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto herbu, kuriame pavaizduotas ir jo motinos Bonos Sforcos heraldinis ženklas – vaiką ryjantis žaltys. Tarp eksponatų – autentiški senieji kokliai, keramikos dirbiniai.

Vienas šių koklių ir senoji šakutė, kaip Bonos Sforcos į Lietuvą atneštų virtuvės ir maisto tradicijų simbolis, yra eksponuojami Lietuvos paviljone parodoje „EXPO 2015“, skirtoje būtent maisto tradicijoms.

Bonos Sforcos užmegzti Lietuvos ir Italijos ryšiai plėtojosi iš vieno amžiaus į kitą. Vilniaus senamiesčio Baroko šedevrai yra sukurti perimant Italijos šiaurės regiono Lombardijos meistrų patirtį. Vilniuje stovintys Valdovų rūmai buvo atstatomi konsultuojantis su Sforcų pilies ekspertais.

XX a. pirmojoje pusėje Lietuvą ir Lombardiją susiejo Milano arkivyskupas, tapęs popiežiumi Pijumi XI ir apaštaline konstitucija įkūręs pirmąją savarankišką Lietuvos Katalikų Bažnyčios provinciją. O po Antrojo pasaulinio karo Milanas tapo svarbiu Lietuvos Katalikų Bažnyčios rezistencijos paramos centru.

Šie istoriniai ryšiai atsispindi Milano Sforcų pilyje vykstančioje parodoje, kurios atidaryme dalyvavo Italijos, Lombardijos regiono ir Milano miesto vadovai, Milano Sforcų pilies ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktoriai, grojo Vilniaus miesto savivaldybės prof. Donato Katkaus vadovaujamas Šv. Kristoforo kamerinis orkestras.

Prezidentės spaudos tarnybos inf.

Prezidentės spaudos tarnybos (R. Dačkaus) ir Valdovų rūmų muziejaus nuotr.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis kviečia pasinerti į muzikinį pasakų pasaulį

20240829

Keturioliktasis tarptautinis edukacinis Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose kviečia šeimas su vaikais į festivalio atidarymo renginį – edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymą-koncertą rugsėjo 7 dieną. Vartydami animacijos studijos „Meinart“ ir Valdovų rūmų muziejaus komandos parengtą ir išleistą edukacinį leidinį „Garsų žemėlapis“, mažieji lankytojai galės daugiau sužinoti apie Valdovų rūmuose saugomus muzikinius eksponatus ir muzikos instrumentus. 

Plačiau

„Banchetto musicale“ koncerte – garsiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės meilės istorija

20240918

Legendomis apipinta Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorija, Barboros grožis ir šiandien įkvepia kūrėjus. Muzikinį šios istorijos pasakojimą tarptautinio senosios muzikos festivalio „Banchetto Musicale“ koncerte „Laiškas Barborai“ rengia ansamblis „Ineffabilis“ (Šveicarija). Šveicarijoje trijų prestižinio senosios muzikos instituto Schola Cantorum Basiliensis absolventų įkurtas ansamblis kviečia mažuosius ir vyresnius klausytojus garsiąją istoriją patirti klausant karališkąją porą supusios Renesanso laikų dvaro muzikos: paslaptingų prancūziškų chanson dainų, itališkų frottola šokių ir į lietuvių kalbą išverstų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų giesmių.

Plačiau

Naujoji Valdovų rūmų muziejaus partnerė – Marijampolės kolegija

20240916

Valdovų rūmų muziejus toliau stiprina ryšius su pedagogus rengiančiomis aukštosiomis mokyklomis. 2021 m. pasirašyta strateginio bendradarbiavimo sutartis su Vytauto Didžiojo universitetu, o šį rudenį nuspręsta bendradarbiauti ir su Marijampolės kolegija. Bendradarbiavimo sutartį pasirašė muziejaus vadovas dr. Vydas Dolinskas ir Marijampolės kolegijos l. e. p. direktorė Alė Murauskienė.

Plačiau

Publikuota: 2015-07-15 10:59
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika