Lietuvos Respublikos Prezidentė atidarė Valdovų rūmų muziejaus parodą Milane

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, su darbo vizitu viešinti Italijoje, Milano Sforcų pilyje atidarė parodą „Milano ir Lietuvos istoriniai ryšiai: Bona Sforca ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai“.

Ši paroda skirta kunigaikštienei Bonai Sforcai, kurios ryški asmenybė Renesanso laikais sujungė Vilnių ir Milaną. Milano princesė Bona Sforca, tapusi Lietuvos didžiąja kunigaikštiene ir Lenkijos karaliene, paskatino Renesanso kultūros ir meno sklaidą Lietuvoje. Ji ‒ Žygimanto Senojo žmona ir Žygimanto Augusto motina.

„Kunigaikštienės Bonos Sforcos prieš šimtmečius užmegzti ryšiai dabartiniams Lietuvos ir Italijos santykiams suteikia istorinį senos giminystės atspalvį. Šiandien mūsų šalys sėkmingai bendradarbiauja įvairiose srityse – kultūros, mokslo, prekybos“, – sakė Prezidentė.

Lietuva – vienintelė šalis iš 147 pasaulinės parodos „EXPO 2015“ dalyvių, pristatanti save ir Milano Sforcų pilyje. Į ją atvežti unikalūs eksponatai iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų. Vienas svarbiausių – gobelenas su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto herbu, kuriame pavaizduotas ir jo motinos Bonos Sforcos heraldinis ženklas – vaiką ryjantis žaltys. Tarp eksponatų – autentiški senieji kokliai, keramikos dirbiniai.

Vienas šių koklių ir senoji šakutė, kaip Bonos Sforcos į Lietuvą atneštų virtuvės ir maisto tradicijų simbolis, yra eksponuojami Lietuvos paviljone parodoje „EXPO 2015“, skirtoje būtent maisto tradicijoms.

Bonos Sforcos užmegzti Lietuvos ir Italijos ryšiai plėtojosi iš vieno amžiaus į kitą. Vilniaus senamiesčio Baroko šedevrai yra sukurti perimant Italijos šiaurės regiono Lombardijos meistrų patirtį. Vilniuje stovintys Valdovų rūmai buvo atstatomi konsultuojantis su Sforcų pilies ekspertais.

XX a. pirmojoje pusėje Lietuvą ir Lombardiją susiejo Milano arkivyskupas, tapęs popiežiumi Pijumi XI ir apaštaline konstitucija įkūręs pirmąją savarankišką Lietuvos Katalikų Bažnyčios provinciją. O po Antrojo pasaulinio karo Milanas tapo svarbiu Lietuvos Katalikų Bažnyčios rezistencijos paramos centru.

Šie istoriniai ryšiai atsispindi Milano Sforcų pilyje vykstančioje parodoje, kurios atidaryme dalyvavo Italijos, Lombardijos regiono ir Milano miesto vadovai, Milano Sforcų pilies ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktoriai, grojo Vilniaus miesto savivaldybės prof. Donato Katkaus vadovaujamas Šv. Kristoforo kamerinis orkestras.

Prezidentės spaudos tarnybos inf.

Prezidentės spaudos tarnybos (R. Dačkaus) ir Valdovų rūmų muziejaus nuotr.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Istorinio šokio dieną po Valdovų rūmus – galjardos ritmu

20240411

Šių dienų medicina žodžiu „chorėja“ įvardija staigius, nevalingus, betikslius judesius, atsirandančius dėl centrinės nervų sistemos pažeidimo. Tačiau XIV–XVII a. chorėja buvo populiarus Europos šokis. Sakoma, kad šis šokis (gr. choreia – „ratelis“, „šokis“) nebuvo toks nekaltas, kaip atrodo iš pradžių. Rašytiniuose šaltiniuose nuo Viduramžių minima, kaip grupė žmonių (kartais tūkstančiai vienu metu) imdavo šokti ir judėdavo tol, kol apalpdavo nuo išsekimo, o kartais net mirdavo. Šokantys žmonės atrodė nesąmoningi ir savęs nekontroliuojantys. Minias įtraukiantis socialinis reiškinys vadintas epidemine chorėja, choreomanija arba tiesiog šokio maru.

Plačiau

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejus pasipuošė Ukrainos vėliava. Palaikymo akcija – karo sąlygomis dirbantiems muziejininkams

20240415

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejaus fasadą papuošė Ukrainos vėliava – taip muziejus skelbia palaikantis maskolių sukurstyto grobikiško karo siaubiamos Ukrainos muziejininkus ir menininkus, šalį, kurioje šiandien nuo žvėriškų naikinimo atakų slepiami visos Europos kultūros paveldo turtai ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste susiję artefaktai.

Plačiau

Publikuota: 2015-07-15 10:59
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika