Valdovų rūmų muziejui padovanotas unikalus Žygimanto Vazos laikų bokalas

Šią savaitę Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų rinkinius, o kartu ir visos Lietuvos nacionalinį muziejinių vertybių fondą, praturtino ankstyvojo Baroko epochos XVII a. pirmosios pusės ypatinga vertybė, siejama su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu ir Lenkijos karaliumi Žygimantu Vaza (1587–1632). Ją per savo įsteigtą paramos fondą padovanojo mecenatas, Europos Parlamento narys Antanas Guoga.

„Čia tik mažas pavyzdys, parodantis, kokia ambicinga anuomet buvo Lietuva. Turime turtingą istoriją, kuria galime didžiuotis. Manau, kad svarbu grąžinti Lietuvai jos vertybes, padėti jaunimui atrasti lietuvybės šaknis. Dabar šis meno dirbinys nebedūlės kažkur Anglijoje, privataus kolekcininko spintoje, o bus prieinamas kiekvienam, norinčiam juo pasidžiaugti ir prisiliesti prie senosios didybės“, - sako A. Guoga, pastaraisiais metais remiantis ne tik Lietuvos krepšinį, kariuomenę, tačiau ir kultūrą, paveldą.

Įspūdingos puošybos ir matmenų stiklinis bokalas (Vokietija, 1630 m.), papuoštas Abiejų Tautų Respublikos, Vazų dinastijos, Lietuvos ir Lenkijos vaivadijų meistriškai tapytais herbais istorinių kultūros vertybių rinkoje pasirodė šių metų kovo mėnesio pabaigoje vykusiame aukcione Šiaurės Jorkšyre (Didžioji Britanija). Užrašas ant unikalaus indo skelbia: „Rex Poloniae Regis Sigismundi 1630“ („Lenkijos karalius, karalius Žygimantas 1630”).

Pirminiais duomenimis, tai neabejotinai su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu ir Lenkijos karaliumi Žygimantu Vaza siejama lituanistinė vertybė, apie kurią daugiau duomenų atskleis tolimesni tyrinėjimai.

Pirmasis šią Baroko epochos vertybę pastebėjo Valdovų rūmų muziejaus Mokslinių tyrimų centro vadovas Gintautas Striška, tyrinėjantis istorinio stiklo dirbinius. Įsitikinęs, kad tai išties vertingas ir unikalus radinys, apie tai jis informavo Valdovų rūmų muziejaus vadovybę ir rinkinių saugotojus.

Paprastai tokioms vertybėms įsigyti muziejininkai sunkiai ieško mecenatų, tačiau šiuo atveju to daryti neteko – žinia apie vertybę ir mecenato iniciatyva muziejų pasiekė beveik tuo pačiu metu. Lietuvos nacionalinio muziejinių vertybių fondo turtinimo iniciatore tapo žurnalistė Edita Mildažytė, kuri, sužinojusi apie Europos Parlamento nario Antano Guogos ir jo fondo siekius remti kultūrą, rekomendavo investuoti į Valdovų rūmų muziejaus, o tuo pačiu ir Lietuvos paveldo rinkinių praturtinimą. Įsigijimo procedūrą įgyvendino Ministro pirmininko patarėjas, kolekcininkas, Valdovų rūmų muziejaus konsultantas Vilius Kavaliauskas bei A. Guogos paramos fondo direktorė Džiuljeta Koženevska.

„Tad ši unikali lituanistinė vertybė atspindi ne tik Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų prabangą Vazų valdymo laikais – Baroko epochoje, kai Vilniaus rezidencija buvo politinis, diplomatinis, kultūrinis ir meninis šio Europos regiono centras, tačiau paliudija ir bendras bei rezultatyvias kultūrai pasišventusių žmonių pastangas, kurios taip pat bus įrašytos į Lietuvos istoriją“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas, dėkodamas visiems, kurie prisidėjo, kad šis vertingas eksponatas papuoštų Valdovų rūmų ekspozicijas ir praturtintų ilgais amžiais niokotą ir grobstytą Lietuvos kultūros paveldą.

Apie ankstesnius lituanistinės vertybės savininkus nėra žinoma, – tai, kaip ir jos kaina, yra neskelbtina informacija. Tačiau istorinė vertė – neįkainojama, mat pasaulyje bokalas neturi analogų.

Valdovų rūmų muziejaus vertybių rinkinio naujiena kol kas nekeliaus į saugyklas – su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu ir Lenkijos karaliumi Žygimantu Vaza siejamą unikalų herbinį bokalą nemokamai bus galima pamatyti per gegužės 16 d. nuo 16.00 iki 23.00 val. Valdovų rūmų muziejuje vyksiančius „Muziejų nakties“ renginius.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Publikuota: 2015-05-14 12:28
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika