Valdovų rūmai kviečia apžiūrėti atnaujintą ekspoziciją

Nuo šių metų vasario 3 d. Valdovų rūmų muziejaus lankytojams duris atveria atnaujinta nuolatinė istorinių reprezentacinių interjerų ekspozicija. Keturiolikoje menių eksponuojamų XV–XVII a. vertybių rinkinys (daugiau kaip 250 vnt.) papildytas ne tik restauruotais, bet ir naujais eksponatais – istorinių asmenybių portretų kopijomis bei įspūdingais XVI–XVIII a. Europos ginklais ir šarvais iš privačios kolekcijos.

„Po oficialių Valdovų rūmų muziejus atidarymo iškilmių istorinių reprezentacinių interjerų ekspozicija buvo pirmą kartą atnaujinta ir išplėsta papildant ją naujais eksponatais. Nors pakeitimų nebuvo itin daug, tačiau neabejoju, kad kiekvienas lankytojas bus nustebintas pasivaikščiojęs naujoje portretų galerijoje arba pamatęs naujus ir atgaivintus, restauruotus eksponatus“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus vedėjas Dalius Avižinis.

Atnaujintoje Rūmų istorinių reprezentacinių interjerų ekspozicijoje, antrame aukšte esančioje Gotikinėje sargybinėje, lankytojai turės galimybę susipažinti su žinomo teisininko, advokatų kontoros „Lawin“ vadovo ir aistringo kolekcininko Rolando Valiūno muziejui paskolintais vertingais XVI–XVIII a. Europos ginklais ir šarvais. Daugelį metų kolekcionuodamas įvairias, dažniausiai su Lietuva susijusias vertybes, meno kūrinius bei žemėlapius ir juos nuolat pristatydamas visuomenei, šįkart kolekcininkas muziejui pasiūlė eksponuoti XVI a. (apie 1560 m.) Vokietijoje sukurtus šarvus, Italijoje pagamintą kalaviją ir du medžioklinius pistoletus, kuriuos 1730 m. sukūrė iš Rostoko kilęs meistras Peteris Grekė (Peter Grecke), vėliau dirbęs Rusijoje.

Gotikinę atkurtų istorinių reprezentacinių interjerų maršruto atkarpą papuošė ir neseniai Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centre konservuota ir restauruota vertybė – 2013 m. antikvariate „S. Franses Limited“ (Londonas, Jungtinė Karalystė) įsigytas XVI a. gobelenas „Aleksandras Didysis ir Kleito nužudymas“. O Renesanso epochą atspindinčioje vienoje III aukšto antikamerų lankytojams bus pristatomas iki šiol neeksponuoto legendinio XVII a. pradžios karvedžio, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didžiojo etmono ir Vilniaus vaivados Jono Karolio Chodkevičiaus (1560–1621) portreto kopija. Kūrinio originalas saugomas Lvovo nacionalinėje dailės galerijoje, o į ją pateko iš Lvovo bernardinų vienuolyno bažnyčios. Chodkevičiai buvo vieni dosniausių bernardinų rėmėjų.

Valdovų rūmų muziejaus Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus vedėjo įsitikinimu, didžiausius pokyčius lankytojai pastebės trečiame ekspozicijos aukšte, kur vienoje iš reprezentacinio trakto antikamerų pradėta įgyvendinti užsienio valstybių valdančiųjų asmenų portretų galerijos atkūrimo programa. Istoriniai šaltiniai patvirtina, kad Vilniaus rezidencijoje XVI–XVII a. valdovai buvo sukaupę tokių užsienio šalių valdovų ir jų šeimų narių portretų galeriją.

Šiuo metu galerijai paruoštos trijų istorinių asmenybių, tiesiogiai susijusių su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmais, portretų kopijos. Pirmiausia tai popiežiaus Klemenso VIII (1592–1605) portretas, kurio originalas saugomas Fano miesto muziejuje (Italija). Jis, kaip Apaštalų Sosto nuncijus kardinolas Ipolitas Aldobrandinis, apie 1585 m. lankėsi Vilniaus rūmuose pas Lietuvos bei Lenkijos valdovą Steponą Batorą. Antras portretas, kurio originalas saugomas Vienos meno istorijos muziejuje (Austrija), vaizduoja tris kartus (1572–1573, 1575–1576, 1587) į Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio sostus keltą Nyderlandų valdytoją erchercogą Ernestą Habsburgą (1553–1595) – Šventosios Romos imperijos imperatoriaus Maksimilijano II sūnų ir Rudolfo II brolį. Beje, erchercogą Ernestą labiausiai rėmė Lietuvos didikai ir net buvo pasirengę jį karūnuoti Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu atskirai nuo lenkų. Trečias galerijos portretas, kurio originalas saugomas Rosenborgo rūmuose (Kopenhaga, Danija), – tai Danijos karaliaus Kristijono IV sūnaus Valdemaro Kristijono (1622–1656) visafigūris atvaizdas. Šis princas 1643 m. lankėsi Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose ir buvo priimtas Lietuvos bei Lenkijos valdovo ir valdovės audiencijose.

Rūmų istorinių reprezentacinių interjerų ekspoziciją užbaigs neseniai restauruotas XVII a. Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Jono Kazimiero Vazos paveikslas, kurį Valdovų rūmų muziejui padovanojo šviesaus atminimo kanauninkas dr. Algimantas Vincas Kajackas.

Atnaujinti ir praplėsti vieną iš dviejų šiuo metu veikiančių Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijų nuspręsta po to, kai baigėsi dalyje jos salių nuo praėjusių metų rugsėjo veikusi tarptautinė paroda „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“ ir kilo poreikis atkurti ekspoziciją. Per beveik keturis mėnesius šią parodą aplankė daugiau kaip 65 tūkst. lankytojų, iš viso pernai Valdovų rūmų ekspozicijos, parodos ir renginiai sulaukė apie 246 tūkst. žmonių. 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2015-01-30 15:24 Atnaujinta: 2015-01-30 15:28
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika