Šimtmečius skaičiuojantys unikalūs tekstilės šedevrai Valdovų rūmų lankytojus džiugins iki sausio 18 d.

Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose veikianti tarptautinė paroda „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“ pratęsta dar mėnesiui. Visi, dar nespėję pamatyti unikalaus ir iki šiol viešai mažai eksponuoto gobelenų rinkinio, surinkto iš privačių kolekcijų Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, kitose Europos šalyse ir JAV, tai galės padaryti iki 2015 m. sausio 18 dienos.

„Norintieji pasigrožėti unikaliais Europos monumentaliosios tekstilės kūriniais, kuriems 400–500 metų, turėtų paskubėti pasinaudoti tuo, kad paroda pratęsta. Šie itin vertingi, fiziniam poveikiui, mikroklimato sąlygoms ir šviesai jautrūs eksponatai, vėliau išvykę į kitus Europos muziejus ir grįžę į saugyklas ar privačias kolekcijas, greičiausiai daugiau nebekeliaus dėl nykimo pavojaus“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vyresnioji muziejininkė, parodos kuratorė Gintarė Skujutė.

Tarptautinėje parodoje, kuri integruota į Valdovų rūmų muziejaus atkurtų istorinių reprezentacinių interjerų ekspoziciją, eksponuojami svarbiausiuose XV a. pabaigos–XVI a. meninių audinių centruose Nyderlanduose (Belgija, Flandrija), Prancūzijoje ir Italijoje išausti seniausi gobelenai, puošę daugelio Europos valdovų, žymių didikų, Bažnyčios aukštųjų hierarchų rezidencijas ir bažnyčias. Tokie meniniai audiniai nuo XVI a. pradžios taip pat dabino Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus. Kiek vėliau buvo kaupiami ir Vilniaus katedroje, Lietuvos didikų rezidencijose. Tačiau Lietuvoje tokio ankstyvo laikotarpio (XVI a.) gobelenų yra tik Valdovų rūmų muziejaus rinkiniuose (11 vnt.), o kituose muziejuose saugomi XVII–XIX a. audiniai.

Didelė dalis į Vilnių atkeliavusių dailiosios tekstilės kūrinių, menančių meno užgimimą Viduramžiais ir sužydėjimą Renesanso Europoje – tai FRANSES gobelenų archyvui (Londonas, Jungtinė Karalystė) ir Natano Levio (Nathan Levi) rinkiniui (Florencija, Italija) priklausantys bei iš kitų kolekcijų visame pasaulyje pasiskolinti senieji meniniai audiniai. Gobelenus tarptautinei parodai atrinko žymūs jų kolekcininkai, tyrinėtojai ir antikvarai Saimonas Fransesas (Simon Franses) bei Natanas Levis.

Pasak G. Skujutės, nuo atidarymo pradžios per kelis mėnesius paroda sulaukė netikėtai didelio lankytojų susidomėjimo – ją aplankė beveik 60 tūkst. žmonių, iš kurių nemaža dalis buvo ir specialiai į parodą atvykusių svečių iš užsienio, žinomų Europos muziejų specialistų. Lankytojų susidomėjimas bei aktyvumas ir buvo pagrindinė priežastis, paskatinusi Valdovų rūmų muziejaus specialistus tartis su gobelenų savininkais dėl galimybės pratęsti parodą.

„Ši kelis mėnesius veikianti paroda lankytojus žavi įspūdingu grožiu ir meniškais siužetais, taip pat pasakoja daug įdomių gobelenų bei jų savininkų istorijų, byloja apie meninių audinių paskirtį ir informacines bei kitas funkcijas, atskleidžia Lietuvos ir Europos kultūrinius ryšius, primena mūsų šalies istoriją, leidžia įvertinti mūsų muziejaus sukauptus gobelenų rinkinius, – įsitikinusi G. Skujutė. – Be to, byloja apie glaudų Valdovų rūmų muziejaus bendradarbiavimą su pasaulinio lygio kolekcininkais bei ilgamečiais muziejaus mecenatais, tokiais kaip „BTA Insurance Company“ SE filialas Lietuvoje. Esame jiems dėkingi ir tikimės toliau kartu įgyvendinti svarbius muziejinius projektus, kurie atskleis Lietuvos žmonėms dar nežinomas istorines erdves.“

Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus globojama paroda „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“ Valdovų rūmų muziejaus atkurtų istorinių reprezentacinių interjerų trečio aukšto salėse buvo atidaryta šių metų rugsėjo 17 dieną. Jos erdvėje surengta daugiau kaip dešimt viešų paskaitų apie gobelenus, o jų tęsinys bus gruodžio 13–14 d. parodos aplinkoje pristatoma unikali Mato Drukteinio ir Mantauto Krukausko garso instaliacija „Skambančios laiko gijos“.

Iki 2015 m. sausio 18 d. pratęstoje parodoje laukiami visi muziejaus lankytojai. Su muziejaus bilietu bus galima apžiūrėti tiek muziejaus nuolatines ekspozicijas, tiek ir išskirtinės reikšmės parodą.

Daugiau negu prieš metus lankytojams vartus atvėrusį Valdovų rūmų muziejų jau aplankė daugiau kaip 400 tūkst. žmonių. Muziejus lankytojus priima kasdien, išskyrus pirmadienį. Darbo dienomis muziejus atviras nuo 11 iki 18 val., šeštadieniais ir sekmadieniais – nuo 11 iki 16 val. Bilietų kasos uždaromos likus vienai valandai iki darbo laiko pabaigos.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Publikuota: 2014-12-11 13:32 Atnaujinta: 2015-01-02 14:58
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika