Dr. Vydas Dolinskas: Eurų banknotai liudija istorinį Lietuvos priklausymą europinei kultūrinei ir meninei tradicijai

Lapkričio 20 d. Euro parodoje vykusioje paskaitoje Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas pristatė eurų banknotų dizaino kūrimo istoriją, skirtingų nominalų banknotuose vaizduojamus architektūros epochų bei stilių būdingus elementus, ryškiausias formas.

Eurų banknotuose vaizduojami septynių Europos kultūros istorijos laikotarpių architektūriniai stiliai: klasikinis, romaniškasis, gotikos, renesanso, baroko ir rokoko, XIX a. plieno ir stiklo amžiaus bei moderniosios XX a. architektūros. Pasak dr. V. Dolinsko, tiek epochų atspindintys eurų banknotai liudija ir istorinį Lietuvos bei Valdovų rūmų priklausymą europinei kultūros ir meno tradicijai.

Gausiai susirinkusiems renginio svečiams dr. V. Dolinskas pasakojo, kad eurų banknotų dizainui sukurti 1996 m. paskelbtas konkursas. Buvo numatytos dvi galimos eurų banknotų apipavidalinimo temos: Europos epochos ir stiliai bei abstraktus, modernus dizainas. Taip pat numatyta vengti bet kokio nacionalinio išskirtinumo ar akcentavimo. Todėl ant eurų banknotų pavaizduoti elementai yra sukurti, neperteikia tikrų pastatų ar jų elementų.

Eurų banknotų konkursui darbus pateikė 29 grafikai ar dizainerių grupės iš skirtingų Europos šalių, o laimėtoju tapo austras Robertas Kalina. Grafikas pateikė abiejų temų darbus, tačiau išrinkta Europos epochų ir stilių tematikos serija.  R. Kalinos sukurti elementai ir vaizduojami ant šiandieninių eurų banknotų. Jų priekinėje pusėje esantys langai ir vartai simbolizuoja atvirumo dvasią, o antrojoje pusėje vaizduojami tiltai – Europos tautų tarpusavio bei Europos ir pasaulio bendradarbiavimą.

„Jei konkursą būtų laimėjusi serija, ant kurios vaizduojamas abstraktus, modernus menas, netrukus į Lietuvą ateisiantys pinigai atrodytų visai kitaip“, – pažymėjo dr. V. Dolinskas, paskaitos metu parodęs konkursui siųstų neatrinktų eurų banknotų pavyzdžių, ant kurių pavaizduoti drugeliai, bitės, abstrakcijos, kiti elementai.

Paskaita „Architektūros istorija eurų banknotuose“ – Euro parodos renginių ciklo, skirto Lietuvos visuomenei supažindinti su euru, dalis. Euro paroda veiks iki 2015 m. sausio 5 d. Parodos lankymas ir visi jos renginiai nemokami.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Bona Sforca

20250318

XVI a. valdovė Bona Sforca turėjo nemažai titulų – Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Bario ir Rosano kunigaikštytės. Bona buvo aktyvi politinio gyvenimo dalyvė ne tik Lietuvoje ar Lenkijoje, bet ir visoje Europoje. Tai viena žinomiausių, labiausiai legendomis apipintų Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovių.

Plačiau

Europos senosios muzikos atlikėjai ir specialistai – Vilniuje, Valdovų rūmuose

20250314

Valdovų rūmų muziejuje dvi dienas vyko Europos senosios muzikos tinklo REMA generalinė asamblėja ir konferencija, į Baltijos šalis sugrįžusi po trylikos metų. REMA delegatai galėjo artimiau pažinti Lietuvos senosios muzikos lauką tarptautiniame Marco Scacci senosios muzikos festivalyje, Lietuvos muzikologė Aleksandra Pister skaitė pranešimą apie senosios muzikos tradiciją, raidą ir situaciją Lietuvoje. REMA konferencijoje aptarti pokyčiai, esama situacija, apžvelgtos perspektyvos.

Plačiau

Publikuota: 2014-11-21 Atnaujinta: 2014-12-01 17:13
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika