Dr. Vydas Dolinskas: Eurų banknotai liudija istorinį Lietuvos priklausymą europinei kultūrinei ir meninei tradicijai

Lapkričio 20 d. Euro parodoje vykusioje paskaitoje Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas pristatė eurų banknotų dizaino kūrimo istoriją, skirtingų nominalų banknotuose vaizduojamus architektūros epochų bei stilių būdingus elementus, ryškiausias formas.

Eurų banknotuose vaizduojami septynių Europos kultūros istorijos laikotarpių architektūriniai stiliai: klasikinis, romaniškasis, gotikos, renesanso, baroko ir rokoko, XIX a. plieno ir stiklo amžiaus bei moderniosios XX a. architektūros. Pasak dr. V. Dolinsko, tiek epochų atspindintys eurų banknotai liudija ir istorinį Lietuvos bei Valdovų rūmų priklausymą europinei kultūros ir meno tradicijai.

Gausiai susirinkusiems renginio svečiams dr. V. Dolinskas pasakojo, kad eurų banknotų dizainui sukurti 1996 m. paskelbtas konkursas. Buvo numatytos dvi galimos eurų banknotų apipavidalinimo temos: Europos epochos ir stiliai bei abstraktus, modernus dizainas. Taip pat numatyta vengti bet kokio nacionalinio išskirtinumo ar akcentavimo. Todėl ant eurų banknotų pavaizduoti elementai yra sukurti, neperteikia tikrų pastatų ar jų elementų.

Eurų banknotų konkursui darbus pateikė 29 grafikai ar dizainerių grupės iš skirtingų Europos šalių, o laimėtoju tapo austras Robertas Kalina. Grafikas pateikė abiejų temų darbus, tačiau išrinkta Europos epochų ir stilių tematikos serija.  R. Kalinos sukurti elementai ir vaizduojami ant šiandieninių eurų banknotų. Jų priekinėje pusėje esantys langai ir vartai simbolizuoja atvirumo dvasią, o antrojoje pusėje vaizduojami tiltai – Europos tautų tarpusavio bei Europos ir pasaulio bendradarbiavimą.

„Jei konkursą būtų laimėjusi serija, ant kurios vaizduojamas abstraktus, modernus menas, netrukus į Lietuvą ateisiantys pinigai atrodytų visai kitaip“, – pažymėjo dr. V. Dolinskas, paskaitos metu parodęs konkursui siųstų neatrinktų eurų banknotų pavyzdžių, ant kurių pavaizduoti drugeliai, bitės, abstrakcijos, kiti elementai.

Paskaita „Architektūros istorija eurų banknotuose“ – Euro parodos renginių ciklo, skirto Lietuvos visuomenei supažindinti su euru, dalis. Euro paroda veiks iki 2015 m. sausio 5 d. Parodos lankymas ir visi jos renginiai nemokami.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Istorinio šokio dieną po Valdovų rūmus – galjardos ritmu

20240411

Šių dienų medicina žodžiu „chorėja“ įvardija staigius, nevalingus, betikslius judesius, atsirandančius dėl centrinės nervų sistemos pažeidimo. Tačiau XIV–XVII a. chorėja buvo populiarus Europos šokis. Sakoma, kad šis šokis (gr. choreia – „ratelis“, „šokis“) nebuvo toks nekaltas, kaip atrodo iš pradžių. Rašytiniuose šaltiniuose nuo Viduramžių minima, kaip grupė žmonių (kartais tūkstančiai vienu metu) imdavo šokti ir judėdavo tol, kol apalpdavo nuo išsekimo, o kartais net mirdavo. Šokantys žmonės atrodė nesąmoningi ir savęs nekontroliuojantys. Minias įtraukiantis socialinis reiškinys vadintas epidemine chorėja, choreomanija arba tiesiog šokio maru.

Plačiau

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejus pasipuošė Ukrainos vėliava. Palaikymo akcija – karo sąlygomis dirbantiems muziejininkams

20240415

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejaus fasadą papuošė Ukrainos vėliava – taip muziejus skelbia palaikantis maskolių sukurstyto grobikiško karo siaubiamos Ukrainos muziejininkus ir menininkus, šalį, kurioje šiandien nuo žvėriškų naikinimo atakų slepiami visos Europos kultūros paveldo turtai ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste susiję artefaktai.

Plačiau

Publikuota: 2014-11-21 Atnaujinta: 2014-12-01 17:13
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika