Valdovų rūmuose vėl skleidžiasi Šventosios Cecilijos senosios muzikos festivalis

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai vaikus, jaunimą ir visus muzikos mylėtojus kviečia į edukacinį Šventosios Cecilijos senosios muzikos festivalį, prasidėsiantį 2014 m. lapkričio 22–23 d. ir vyksiantį iki šių metų gruodžio 13 dienos. Jau penktą kartą rengiamas, gražia tradicija tapęs festivalis šiemet itin turiningas: per kelias savaites festivalio lankytojams bus pristatytos net penkios koncertinės-pažintinės programos.

„Europoje jau Viduramžiais lapkričio 22-oji buvo žinoma kaip muzikos globėjos Šventosios Cecilijos diena. Ją minėdami, kasmet skatiname pedagogus, moksleivius bei studentus domėtis Viduramžių, Renesanso ir Baroko epochų muzikos kultūra, repertuaru bei atlikimo stiliaus ypatumais, taip pat – išsamiau susipažinti su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos raida muzikos istorijos aspektu“, – teigia senosios muzikos specialistė ir atlikėja, Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos grupės narė Ieva Baublytė.

Festivalį sudaro kelios dalys. Spalio ir lapkričio mėnesiais muziejaus erdvėse vyko vaikams ir jaunimui skirtos meistriškumo pamokos. Jose išmoktos Renesanso ir Baroko epochų muzikos kompozicijos skambės lapkričio 22–23 d. 14.00 val. Didžiojoje renesansinėje menėje rengiamuose koncertuose „Vaikai ir jaunimas atlieka senąją muziką“. Festivalį tęs gruodžio 3 d. 15.30 val. vyksianti vieša nemokama kviestinio svečio, išilginės fleitos ir cinko virtuozo Rodrigo Kalveiros (Rodrigo Calveyra, Prancūzija / Brazilija) paskaita „Senosios muzikos istorija“ su muzikos pavyzdžiais. Ji rengiama Valdovų rūmų Lankytojų vestibiulio auditorijoje. Paskaitoje anglų kalba su tiesioginiu vertimu į lietuvių kalbą muzikos atlikėjas pristatys senąją muziką ir jos atlikimo subtilybes, kaitą, natų užrašymo būdus, muzikos sąsajas su vizualiaisiais menais, retorika ir semantika.

Šių metų Šv. Cecilijos festivalyje numatyti ir koncertai, kuriuose vaikai ir jaunimas muzikuos kartu su profesionaliais senosios muzikos atlikėjais. Gruodžio 6 d. 14.00 val. vokalinis ansamblis „In Campo Aperto“ ir muziejaus specialistų parengtas išilginių fleitų vaikų ansamblis kvies į Didžiąją renesansinę menę pasiklausyti Viduramžių muzikos koncerto „Gaudens in Domino“, skirto visai šeimai. O gruodžio 13 d. 14.30 val. šioje menėje koncertuos Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos moksleiviai.

Pasak Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotojos dr. Jolantos Karpavičienės, pasiruošimas šių metų festivaliui rodo, kad susidomėjimas muzikos istorija ir muzikavimo subtilybėmis Lietuvos bei Europos valdovų dvaruose auga, – į profesionalių senosios muzikos atlikėjų Rūtos Vosyliūtės, Vilimo Norkūno ir I. Baublytės vedamas meistriškumo pamokas jaunieji muzikantai bei pedagogai skubėjo su dideliu noru ir užsidegimu. „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje atgimsta ypatinga muzikos atmosfera, kurią kuria Lietuvos ir Europos paveldą sau ir kitiems atveriantys jaunieji atlikėjai. Pastebėjome, kad per repeticijas jie ne tik lavino kūrybiškumą ir saviraišką, dirbo kartu su profesionalais, tačiau ir muzikos garsais papuošė Valdovų rūmų erdves, nustebino ne vieną lankytoją ir, žinoma, kiekvienam jų dovanojo naujų įspūdžių“, – sako ji.

Tradicija tapusį edukacinį Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalį prieš penkerius metus inicijavo Valdovų rūmų muziejaus edukacijos specialistai. Prisimenant, kad muzika užėmė svarbią vietą Lietuvos didžiojo kunigaikščio dvare, lydėdavo svarbius asmenis viešųjų iškilmių metu, medžioklėje bei privačiose menėse, siekiama atgaivinti ir palaikyti senąsias muzikinio gyvenimo Lietuvoje ir Europoje tradicijas, mūsų šalies žmones supažindinti su vėlyvųjų Viduramžių, Renesanso bei ankstyvojo Baroko epochų muzikos lobynu, paskatinti jaunimą ir šeimas kartu kurti ir tobulėti.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Karalaičio šventojo Kazimiero šlovei

20240301

1604 m. iškilmingą eiseną su popiežiaus pašventinta šv. Kazimiero vėliava, skelbiančia, kad karalaitis Kazimieras (1458–1484) iškeltas į šventųjų garbę, pasitiko angelais apsirengę miestiečiai su rožėmis ir lelijomis rankose. Nuo pirmosios dangiškajam Lietuvos globėjui skirtos iškilmingos procesijos ypatingą pagarbą šv. Kazimierui išsaugojome ir vėlesniais laikais.

Plačiau

Su muziejaus ekspozicija gali susipažinti ir neregiai. Planuojama daugiau naujovių

20240229

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje veikianti paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“ parengta konsultuojantis su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovais. Parodos kuratoriai norėjo Gotikos epochos interjero puošmenas – krosnių koklius – pristatyti taip, kad ir regėjimo negalią turintys lankytojai galėtų pažinti Lietuvos valdovų gyvenamąją aplinką XV amžiuje. Taip parodoje atsirado iš medžio išdrožtų bei gipsinių matricų, ant kurių užliejus molio senaisiais laikais būdavo formuojami ir degami krosnių kokliai.

Plačiau

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Publikuota: 2014-11-18 12:22
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika