Valdovų rūmuose – Žalgirio mūšio pergalės minėjimas

2014 m. liepos 15 d., antradienį, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, minėdamas Žalgirio mūšio pergalės dieną, kviečia visus į šiai progai skirtus specialius renginius. Kartu lankytojai turės ir paskutinę galimybę pasigrožėti ankstyviausiu  Vytauto Didžiojo ir jo žmonos Onos atvaizdu Lietuvoje.

„Yra įvykių, kurie tautos atmintyje išlieka ilgus šimtmečius. Vienas jų – Žalgirio mūšio pergalė, ne tik parodžiusi lietuvių ir lenkų karinę galią, bet ir sukrėtusi visą Europą. Minėdami šią pergalę, tikimės, jog mūsų renginiuose atskleisti istoriniai kontekstai leis giliau pažinti tai, kas svarbu mūsų tautai, ir patirti tikrąjį pažinimo džiaugsmą bei pasididžiavimo Lietuva jausmą“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Karpavičienė.

Šią dieną į Valdovų rūmus atvykę lankytojai nusikels daugiau kaip 600 metų į praeitį: visi, įsigiję muziejaus lankymo bilietą, galės nemokamai dalyvauti žaidime „Valdovo kariaunos pėdsakais“ ir nuolatinėse ekspozicijose ieškodami atsakymų į pateiktus klausimus, pagausinti žinias apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karybos paveldą ir riterystės kultūrą, o užsiregistravusieji ir įsigijusieji edukacinių užsiėmimų bilietus bus laukiami renginiuose „Mes Žalgirio lauke“ ir „Žalgirio mūšio riterio popierinio modelio dirbtuvėlės“.

Pasivaikščioję po ekspozicijas, 11.00, 13.00 ir 15.00 val. atvykusieji bus kviečiami į muziejaus Lankytojų vestibiulio auditoriją, kurioje vyks nemokama režisieriaus Aleksandro Matonio filmo „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“ peržiūra. Nuo 16.00 val. Valdovų rūmų Didžiajame kieme lankytojai galės nemokamai dalyvauti brolijos „Viduramžių pasiuntiniai“ rengiamuose senosios rikiuotės mokymuose, o 18.00 val. Lankytojų vestibiulio auditorijoje – dailininko Broniaus Leonavičiaus triptiko „Žalgiris. 1410 m. liepos 15-osios rytas” pristatyme.

Ši vieno eksponato paroda, kurią lankytojai galės iki 2014 m. liepos 31 d. nemokamai apžiūrėti Lankytojų vestibiulyje, pakeis Valdovų rūmų Gotikinėje sargybinėje iki šiol eksponuotą parodą „Vytautas Didysis su Ona ir kiti Europos valdovai XVI a. pradžios akvarelėse“, kuri baigiasi Žalgirio mūšio pergalės dieną – liepos 15-ąją.

„Šios kelis mėnesius Rūmų reprezentacinių interjerų ekspozicijos aplinkoje rodytos akvarelės pasakojo apie vieną iškiliausių Lietuvos valdovų Vytautą Didįjį, kuris kartu su Jogaila pasiekė reikšmingą pergalę Žalgirio mūšyje, taip pat liudijo apie glaudų Europos valdovų bendradarbiavimą ir giminystę. Nors paroda baigiasi, neabejoju, kad akvareles bus galima išvysti ir vėliau, kai tik duris atvers antra Valdovų rūmų dalis“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja.

Žalgirio mūšio dienai atminti skirtus renginius vainikuos 19.30 val. Valdovų rūmų prieigose vyksiantis iškilmingas minėjimas, kuriame dalyvaus Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir Artilerijos bataliono salvės grupė, brolija „Viduramžių pasiuntiniai“ bei Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių rinktinės Raitasis būrys.

Žalgirio mūšio dienos atminimas Valdovų rūmuose jau tampa tęstine tradicija. 2010 m. kartu su Lietuvos dailės muziejumi ir kitais partneriais surengęs Žalgirio pergalės 600 metų jubiliejui skirtą tarptautinę parodą „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“, Valdovų rūmų muziejus kasmet organizuoja įvairius renginius, padedančius aktualinti Žalgirio pergalės atminties fenomenus.

Daugiau informacijos apie Žalgirio mūšio dienos renginius Valdovų rūmuose rasite paspaudę čia

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Su muziejaus ekspozicija gali susipažinti ir neregiai. Planuojama daugiau naujovių

20240229

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje veikianti paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“ parengta konsultuojantis su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovais. Parodos kuratoriai norėjo Gotikos epochos interjero puošmenas – krosnių koklius – pristatyti taip, kad ir regėjimo negalią turintys lankytojai galėtų pažinti Lietuvos valdovų gyvenamąją aplinką XV amžiuje. Taip parodoje atsirado iš medžio išdrožtų bei gipsinių matricų, ant kurių užliejus molio senaisiais laikais būdavo formuojami ir degami krosnių kokliai.

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Paskaitoje – kolekcininkas apie savo aistrą

20240226

Kokie apdovanojimai, skiriami šalių vadovams, ministrams ir kitoms svarbioms asmenybėms? 

Vasario 27 d., antradienį, 18.00 val. garsus kolekcininkas Vilius Kavaliauskas pristatys asmeninę, kelis dešimtmečius kauptą įspūdingą faleristikos kolekciją ir atskleis Lietuvos Respublikos 1918–1940 m. valstybinių apdovanojimų istoriją.
 

Plačiau

Publikuota: 2014-07-07 13:45 Atnaujinta: 2014-07-14 14:13
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika