Valdovų rūmuose – Žalgirio mūšio pergalės minėjimas

2014 m. liepos 15 d., antradienį, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, minėdamas Žalgirio mūšio pergalės dieną, kviečia visus į šiai progai skirtus specialius renginius. Kartu lankytojai turės ir paskutinę galimybę pasigrožėti ankstyviausiu  Vytauto Didžiojo ir jo žmonos Onos atvaizdu Lietuvoje.

„Yra įvykių, kurie tautos atmintyje išlieka ilgus šimtmečius. Vienas jų – Žalgirio mūšio pergalė, ne tik parodžiusi lietuvių ir lenkų karinę galią, bet ir sukrėtusi visą Europą. Minėdami šią pergalę, tikimės, jog mūsų renginiuose atskleisti istoriniai kontekstai leis giliau pažinti tai, kas svarbu mūsų tautai, ir patirti tikrąjį pažinimo džiaugsmą bei pasididžiavimo Lietuva jausmą“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Karpavičienė.

Šią dieną į Valdovų rūmus atvykę lankytojai nusikels daugiau kaip 600 metų į praeitį: visi, įsigiję muziejaus lankymo bilietą, galės nemokamai dalyvauti žaidime „Valdovo kariaunos pėdsakais“ ir nuolatinėse ekspozicijose ieškodami atsakymų į pateiktus klausimus, pagausinti žinias apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karybos paveldą ir riterystės kultūrą, o užsiregistravusieji ir įsigijusieji edukacinių užsiėmimų bilietus bus laukiami renginiuose „Mes Žalgirio lauke“ ir „Žalgirio mūšio riterio popierinio modelio dirbtuvėlės“.

Pasivaikščioję po ekspozicijas, 11.00, 13.00 ir 15.00 val. atvykusieji bus kviečiami į muziejaus Lankytojų vestibiulio auditoriją, kurioje vyks nemokama režisieriaus Aleksandro Matonio filmo „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“ peržiūra. Nuo 16.00 val. Valdovų rūmų Didžiajame kieme lankytojai galės nemokamai dalyvauti brolijos „Viduramžių pasiuntiniai“ rengiamuose senosios rikiuotės mokymuose, o 18.00 val. Lankytojų vestibiulio auditorijoje – dailininko Broniaus Leonavičiaus triptiko „Žalgiris. 1410 m. liepos 15-osios rytas” pristatyme.

Ši vieno eksponato paroda, kurią lankytojai galės iki 2014 m. liepos 31 d. nemokamai apžiūrėti Lankytojų vestibiulyje, pakeis Valdovų rūmų Gotikinėje sargybinėje iki šiol eksponuotą parodą „Vytautas Didysis su Ona ir kiti Europos valdovai XVI a. pradžios akvarelėse“, kuri baigiasi Žalgirio mūšio pergalės dieną – liepos 15-ąją.

„Šios kelis mėnesius Rūmų reprezentacinių interjerų ekspozicijos aplinkoje rodytos akvarelės pasakojo apie vieną iškiliausių Lietuvos valdovų Vytautą Didįjį, kuris kartu su Jogaila pasiekė reikšmingą pergalę Žalgirio mūšyje, taip pat liudijo apie glaudų Europos valdovų bendradarbiavimą ir giminystę. Nors paroda baigiasi, neabejoju, kad akvareles bus galima išvysti ir vėliau, kai tik duris atvers antra Valdovų rūmų dalis“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja.

Žalgirio mūšio dienai atminti skirtus renginius vainikuos 19.30 val. Valdovų rūmų prieigose vyksiantis iškilmingas minėjimas, kuriame dalyvaus Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir Artilerijos bataliono salvės grupė, brolija „Viduramžių pasiuntiniai“ bei Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių rinktinės Raitasis būrys.

Žalgirio mūšio dienos atminimas Valdovų rūmuose jau tampa tęstine tradicija. 2010 m. kartu su Lietuvos dailės muziejumi ir kitais partneriais surengęs Žalgirio pergalės 600 metų jubiliejui skirtą tarptautinę parodą „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“, Valdovų rūmų muziejus kasmet organizuoja įvairius renginius, padedančius aktualinti Žalgirio pergalės atminties fenomenus.

Daugiau informacijos apie Žalgirio mūšio dienos renginius Valdovų rūmuose rasite paspaudę čia

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2014-07-07 13:45 Atnaujinta: 2014-07-14 14:13
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika