Žalgirio atodangos atsivėrė Medininkuose

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“ jau ketvirtus metus tęsia savo kelionę – šių metų liepos 1 d. ji atidaryta Medininkų pilyje.

„Džiaugiamės turėdami galimybę įvairių vietovių Lietuvos gyventojams pristatyti kilnojamąją parodą, kurios stendai atkeliavo iš tą patį pavadinimą turinčios tarptautinės parodos, skirtos Žalgirio pergalės 600 metų jubiliejui paminėti. Šios parodos tikslas – atskleisti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės jungtinės kariuomenės bendra pergale susijusius istorinės atminties fenomenus, pergalės ženklus ir jų fiksavimą įvairiomis formomis bei būdais nuo pat XV a. iki šių dienų, Žalgirio herojų istorinį įvaizdį istoriografinėje tradicijoje, literatūroje, dailėje“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vyresnioji muziejininkė Gintarė Skujutė.

Parodoje pristatoma iš viso 30 gausiai iliustruotų stendų, kuriuose apžvelgiamos istorinės kautynės, nulėmusios Lietuvos, Lenkijos bei viso šio Europos regiono likimą, Lietuvos ir Lenkijos sąjungos detalės, supažindinama su mūšio eigos schemomis, Žalgirio mūšio herojais, karo lauke paimtais trofėjais bei Žalgirio mūšio atmintimi XV–XVI a. šaltiniuose.

Pasak G. Skujutės, paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“ – subrandintas projektas, kurio idėja kilo Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams glaudžiai bendradarbiaujant su Lenkijos ir Ukrainos muziejininkais, Austrijos, Čekijos, Švedijos, Šveicarijos bei Vokietijos mokslininkais ir kultūrininkais. Taip 600-osios Žalgirio pergalės metinės buvo paminėtos atidarant dvi neidentiškas tarptautines parodas Krokuvoje ir Vilniuje: 2010 m. liepos 15–rugsėjo 30 d. Vavelio karališkojoje pilyje veikusią parodą „Žymiajai pergalei paminėti. Žalgirio mūšio 600-ųjų metinių proga“ Vilniuje tęsė 2010 m. lapkričio 10 d.–2011 m. sausio 30 d. Radvilų rūmuose veikusi paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“. Vėliau šios parodos stendai tapo atskira kilnojamąja paroda ir pradėjo savo kelionę po Lietuvą.

Lietuvoje Valdovų rūmų muziejaus kilnojamoji paroda 2012 m. buvo eksponuojama Švenčionyse, Nalšios muziejuje. Medininkuose atidaryta paroda veiks iki šių metų rugpjūčio 29 d., o vėliau keliaus į Klaipėdoje esantį Mažosios Lietuvos istorijos muziejų.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2014-07-01 11:10 Atnaujinta: 2014-07-02 09:23
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika