Valdovų rūmuose – mokslinė konferencija apie Radvilų rūmų ateitį

Rytoj, birželio 12 d., Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vyks mokslinė konferencija „Radvilų rūmai Vilniaus Žemutinėje pilyje“. Mikalojaus Radvilos Rudojo rūmų Vilniaus Žemutinėje pilyje statybų pradžios 470 metų sukakčiai ir rezidencijos savininko mirties 430-osioms metinėms skirtame renginyje mokslininkai apibendrins archeologinių tyrimų rezultatus ir architektūrinius duomenis, taip pat diskutuos apie šios Vilniaus Žemutinės pilies teritorijos ateities perspektyvas.

„Ne vieną dešimtmetį istorikai vykdė Radvilų giminės tyrimus, archeologai kasinėjo Biržų, Dubingių, Vilniaus rezidencijų teritorijose, o rastos žymiausių Radvilų laidojimo vietos Dubingiuose buvo tikra istorijos sensacija. Matyt, mažai kas šiandien galėtų pasakyti, kiek iš viso Radvilos turėjo rezidencijų. Pasirodo, kad vien Vilniuje jų buvo net devynios. Tad konferencijoje analizuosime įvairius mokslinius aspektus, kartu mėginsime atsakyti į klausimą, kodėl ir kaip Radvilos, pačiame Vilniuje ir jo centre turėję ne vienerius rūmus, statėsi dar vieną rezidencijos pobūdžio statinį Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, šalia Valdovų rūmų“, – sako vienas iš mokslinės konferencijos iniciatorių, Valdovų rūmų muziejaus Mokslinių tyrimų centro vedėjas Gintautas Striška.

Pasak jo, rengti mokslinę konferenciją iš esmės paskatino reikšmingos datos – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didiko Mikalojaus Radvilos Rudojo mirties 430-osios metinės bei Radvilų rūmų statybų pradžios 470 metų sukaktis. Be to, siekdami kuo plačiau paskleisti naujausius tyrimų duomenis ir kuo didesnę visuomenės dalį paskatinti domėtis savo krašto istorija, su Radvilomis susijusiose vietose įsikūrę muziejai vykdo „Radvilų kelio“ muziejinę programą, vienijančią Radvilų rezidencijas buvusioje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijoje.

Mokslinėje konferencijoje planuojama analizuoti istorinius duomenis apie Radvilų giminės valdas Vilniaus Žemutinėje pilyje, apibendrinti archeologinių tyrimų rezultatus ir architektūrinius duomenis, pristatyti su minėtais rūmais susijusias istorines asmenybes ir pristatyti Vilniaus Žemutinėje pilyje buvusių Mikalojaus Radvilos Rudojo rūmų ansamblio atkūrimo ir pritaikymo šiuolaikinėms kultūros reikmėms galimybių viziją – Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos, mokslinių tyrimų ir lankytojams atvirų saugyklų centro įsteigimo projektą.

Apie visa tai pasakos prof. dr. Raimonda Ragauskienė (Lietuvos edukologijos universitetas, Lietuvos istorijos institutas), doc. dr. Deimantas Karvelis (Lietuvos edukologijos universitetas), Vida Povilauskaitė (Projektavimo ir restauravimo institutas), dr. Kazys Napaleonas Kitkauskas, Eimantas Gudas, Gintautas Striška ir Indrė Kunigėlytė (Valdovų rūmų muziejus).

Mokslinę konferenciją „Radvilų rūmai Vilniaus Žemutinėje pilyje“ organizuoja Valdovų rūmų muziejus kartu su Pilių tyrimo centru „Lietuvos pilys“ bei Vilniaus pilių direkcija. Konferencijos diskusijoje kviečiami dalyvauti istorikai, kultūros, architektūros, dailės istorijos, archeologijos ir kitų sričių tyrinėtojai, muziejininkai ir plačioji kultūros visuomenė.

Visa mokslinės konferencijos programa yra čia

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

„Akropolyje“ bus galima pasimatuoti didžiojo kunigaikščio karūną, apžiūrėti kario skydą ir kalaviją

20240829

Rugsėjo 7 ir 8 dienomis prekybos centras „Akropolis“ Vilniuje organizuoja būrelių ir užimtumo mugę, kurioje dalyvaus ir Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai. Muziejaus edukatoriai, gidai kvies pažinti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų gyvenimą ir kartu daugiau sužinoti apie Valdovų rūmuose rengiamas naudingas, smagias veiklas naujaisiais mokslo metais.

Plačiau

Parodos įspūdžiai nuguls lankytojų kuriamuose grafikos lakštuose

20240821

Valdovų rūmų muziejus tęsia tradiciją kviesti į išskirtinius kūrybinius užsiėmimus. Neseniai muziejaus edukatorių gretas papildžiusi grafikos menininkė Saulė Matulevičiūtė rengia linoraižinio dirbtuves „Kontekstų pasaulio kūrimas“. Jose apsilankę žmonės kurs savo grafikos kūrinį, patys pasirinkdami temą, spalvą, ir namo grįš su autoriniu grafikos darbu rankose, o gal net su keliais. Menininkės teigimu, kūrybinės dirbtuvės skirtos mėgėjams, praktikuojantiems entuziastams, meno mokyklų ir meno krypčių studentams, senjorams.

Plačiau

Operos gimtadienyje – garsų žemėlapiai ir muzikinės kelionės

20240906

Prisimindamas 1636 m. Vilniuje pastatytą operą „Elenos pagrobimas“ ir taip švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus jau dvyliktą kartą miestiečius ir sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru. Pačių mažiausiųjų lauks Šv. Cecilijos festivalio atidarymas ir edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymas-koncertas. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami dalyvauti muzikiniame pasivaikščiojime istoriniais operos keliais, o šio žanro gurmanams siūloma pasiklausyti vienos ankstyvųjų Volfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) operų „Karalius piemuo“ koncertinio atlikimo. Taip pat Valdovų rūmuose bus galima stebėti istorinės operos įrašą iš Versalio rūmų.

Plačiau

Medžioklės diena Valdovų rūmuose

20240909

Valdovų rūmų muziejus rugsėjo 15-ąją kviečia visus kartu prisiminti neatsiejamą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės švenčių ir ceremonijų dalį – Medžioklės dieną. Jos metu laukia šeimoms su vaikais skirtos edukacijos, mokslininkų pokalbis-diskusija apie medžioklę valdovo dvare bei Lietuvos medžiotojų draugijos rengiamos pramogos muziejaus prieigose.

Plačiau

Publikuota: 2014-06-11 14:32 Atnaujinta: 2014-09-02 09:39
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika