Skambant M. K. Oginskio polonezams – knygos apie garsųjį LDK pilietį sutiktuvės

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai pristato humanitarinių mokslų daktarės Ramunės Šmigelskytės-Stukienės knygą „Mykolas Kleopas Oginskis: politikas, diplomatas, ministras ir jo pasų kolekcija“ – pirmąją autorinę monografiją apie paskutinį Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didįjį iždininką. Šia proga 2014 m. balandžio 17 d., ketvirtadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejaus Didžiojoje renesansinėje menėje rengiamos knygos sutiktuvės.

„Džiaugiamės turėdami galimybę plačiajai visuomenei pristatyti vienos kompetentingiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos tyrinėtojų dr. R. Šmigelskytės-Stukienės naujausią monografiją, kuri verta daugiau dėmesio ne tik dėl to, kad apibendrina kruopščius tyrinėjimus, bet ir dėl to, kad tai pirmoji autorinė monografija, pristatanti Mykolą Kleopą Oginskį ne kaip žinomą kompozitorių, bet kaip Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilietį, politiką ir diplomatą bei dar daugiau – didiką verslininką. Studijoje pateikiama daug vertingos informacijos apie šios iškilios asmenybės politines ir vertybines pažiūras, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilietinės bei kultūrinės tapatybės svarią reikšmę“, – sako dr. Jolanta Karpavičienė, Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja.

Simboliška, kad monografija apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės politiko ir Abiejų Tautų Respublikos diplomato Mykolo Kleopo Oginskio veiklą pasirodė jo 250-ųjų gimimo metinių išvakarėse – 2015 m. pasitinkant reikšmingą jubiliejinę sukaktį. Neabejotina, kad ši knyga taps vienu svariausių ir išliekamąją vertę turinčių minėjimo akcentų.

Įspūdingas ne tik naujosios knygos turinys, bet ir originalo kalbomis publikuojama Mykolo Kleopo Oginskio kelionės dokumentų kolekcija – knygoje skelbiami iš viso 22 didžiajam iždininkui ir jo šeimos nariams išduoti Lietuvos bei užsienio valstybių pasai, chronologiškai aprėpiantys 1790–1829 m. laikotarpį.

„Archyvuose rasta byla su diplomatiniais dokumentais ir paskatino domėtis šia XVIII a. ryškia asmenybe, ypač jo diplomatine misija Hagoje ir Londone“, – teigia dr. R. Šmigelskytė-Stukienė. O pradėjus tyrinėti Mykolo Kleopo Oginskio asmenybė sužavėjo dar labiau, ypač jo korespondencija, stebinanti tonu ir santykiu su aukščiausiais vadovais, gebėjimas operatyviai ir su aiškia nauda valstybei tvarkyti politinius bei diplomatinius reikalus ir kt.

Valdovų rūmų muziejuje rengiamose dr. R. Šmigelskytės-Stukienės monografijos „Mykolas Kleopas Oginskis: politikas, diplomatas, ministras ir jo pasų kolekcija“ sutiktuvėse dalyvaus autorė, taip pat knygos recenzentai – Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas ir Lietuvos edukologijos universiteto prorektorius prof. dr. Aivas Ragauskas, Lietuvos edukologijos universiteto leidyklos direktorius Jonas Balčiūnas, Rietavo kunigaikščių Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas. Renginį ves dr. J. Karpavičienė, Mykolo Kleopo Oginskio polonezus ir kitus kūrinius atliks pianistė Šviesė Čepliauskaitė.

Pasak knygos autorės, pristatoma knyga – tik pusė darbo, kurį buvo būtina atlikti, norint atskleisti žymaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės politiko, diplomato, kompozitoriaus, mecenato kunigaikščio Mykolo Kleopo Oginskio biografiją. „Tačiau dar daug reikia nuveikti, kad ir kita pusė biografijos neliktų užribyje. Tai tolesnių tyrinėjimų perspektyva“, – sako ji.

Dr. R. Šmigelskytė-Stukienė savo moksliniame kelyje ne kartą yra prisilietusi prie Mykolo Kleopo Oginskio biografijos tyrinėjimų, tad buvo galima numatyti, jog šie tyrinėjimai virs atskira monografija.

Knygą išleido Lietuvos edukologijos universiteto leidykla. Jos rengimą ir leidybą finansiškai parėmė Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija. Išskyrus lenkų mokslininkės Zofijos Libišovskos (Zofia Libiszowska) tyrinėjimus, skirtus Mykolo Kleopo Oginskio diplomatinei misijai Londone, iki šiol istoriografijoje nebuvo specialios platesnės studijos, skirtos vienam žymiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės piliečių Mykolui Kleopui Oginskiui kaip politikui, valstybininkui ir diplomatui.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Publikuota: 2014-04-16 11:10 Atnaujinta: 2014-04-16 11:11
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika