Valdovų rūmų muziejaus kilnojamoji paroda – Biržuose

Biržiečiams, norintiems susipažinti su išskirtine Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų raida, unikaliais radiniais, muziejinėmis vertybėmis, lituanistine ikonografine medžiaga bei šalies istorija, nereikės vykti į sostinę – 2014 m. balandžio 2 d., trečiadienį, Biržų „Sėlos“ muziejuje atidaroma kilnojamoji paroda „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai ir jų atkūrimas“.

„Džiaugiamės turėdami galimybę pristatyti vieną ryškiausių pastarųjų metų kultūros projektų – Valdovų rūmų muziejų – ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje. Norime, kad su Lietuvos istorija ir paveldu susipažintų kuo daugiau žmonių, o ypač tose vietovėse, kurios labiausiai nutolusios nuo Vilniaus, tačiau itin glaudžiai susijusios su mūsų istorija“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vyresnioji muziejininkė Gintarė Skujutė, per parodos atidarymą supažindinsianti su kilnojamąja paroda.

Parodos atidaryme bus pristatoma iš viso 17 gausiai iliustruotų stendų, kuriuose apžvelgiama Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų raida, apibūdinami reikšmingi istoriniai įvykiai, rodoma svarbiausia lituanistinė ikonografinė medžiaga, įdomiausios radinių grupės ir muziejinės kolekcijos, rūmų atkūrimo projektas ir esamų bei būsimų ekspozicijų koncepcija.

Pasak G. Skujutės, atidarant parodą, biržiečiai bus kviečiami apsilankyti Valdovų rūmų muziejaus Mokslinių tyrimų centro Kultūros ir dailės istorijos grupės vadovo Eimanto Gudo nemokamoje viešoje paskaitoje „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų dinastiniai ryšiai: vedybinės politikos kryptys“.

„Vilnius ir Biržai visad buvo istoriškai artimi, kad ir kaip pažiūrėsi. Visų pirma, Valdovų rūmai neatsiejami nuo žymiausios Biržų-Dubingių Radvilų giminės atstovės – Žygimanto Augusto antrosios žmonos Barboros Radvilaitės. Šaltiniuose galima aptikti ir mažiau žinomų istorinių detalių, liudijančių vienokias arba kitokias Biržų ir Vilniaus sąsajas. Pavyzdžiui, reikėtų prisiminti, kad Žygimanto Augusto pradėta rūmų rekonstrukcija buvo glaudžiai susijusi su šalia pradėtomis naujomis statybomis. Čia pat, prie kalno šlaito, buvo statomi Biržų ir Dubingių kunigaikščio Mikalojaus Radvilos Rudojo rūmai, čia pat buvo kasami požeminiai perėjimai į Žygimanto Augusto rūmus. Istoriniai šaltiniai mums atskleidžia, kad tiek vieni, tiek kiti rūmai buvo papuošti vienodais paauksuotais rutuliais. Iš esmės istoriškai ir kultūriškai labai prasminga, kad Valdovų rūmų muziejaus paroda keliauja į Biržus“, – sako Valdovų rūmų muziejaus specialistė.

Kasmet atnaujinama tarptautinė kilnojamoji paroda „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai ir jų atkūrimas“ po Lietuvą ir įvairias pasaulio šalis trimis kalbomis keliauja jau daug metų ir yra aplankiusi daugybę miestų. Lietuvoje šią parodą jau matė klaipėdiečiai, pakruojiečiai, ignaliniečiai, rokiškėnai, pasvaliečiai, panevėžiečiai ir kt. Biržuose atidaryta paroda veiks iki šių metų gegužės 2 d., o vėliau keliaus į Gargždus, Rietavą ir Prienus.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Publikuota: 2014-04-02 10:41 Atnaujinta: 2014-04-03 15:43
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika