Valdovų rūmus aplankė ir Luvro muziejaus prezidentas, ir aukšti Europos Sąjungos pareigūnai

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas šiandien susitiko su Lietuvoje viešinčiu Luvro muziejaus prezidentu-direktoriumi prof. Žanas Lukas Martinesas  (Jean-Luc Martinez). 
 
Svečias, kuris yra žymus klasikinės archeologijos ir Antikos meno specialistas, buvo supažindintas su unikaliu Lietuvos archeologijos paveldu, rodomu Valdovų rūmų muziejuje, kitomis ekspozicijomis, rūmų atkūrimo projektu. 
 
Susitikime, kuriame taip pat dalyvavo Luvro muziejaus diplomatinis patarėjas Albertas Vialis (Alberto Vial) bei Valdovų rūmų muziejaus starteginių (kultūrinių) projektų vadovė Indrė Kunigėlytė, buvo aptarti ir dvišaliai abiejų muziejų kultūrinio bendradarbiavimo klausimai ir bendrų projektų, ypač parodų rengimo perspektyvos. Vizito Valdovų rūmuose metu vieno populiariausių pasaulyje muziejų vadovas taip pat akcentavo paveldo saugojimo, muziejinės veiklos formų įvairovės ir dinamikos būtinybės klausimus.
 
„Abi muziejaus ekspozicijos ir darbai, atlikti įrengiant šį muziejų, paliko didelį įspūdį. Turiu pripažinti, kad Valdovų rūmų archeologinė dalis turi nemaža panašumų su Luvre įrengta ekspozicija, pristatančia viduramžių pilį. Neabejoju, kad turime visas galimybes rengti bendrus projektus, skirtus pristatyti bendrą su Lietuvos ir Prancūzijos valdovais susijusį paveldą“, – susitikimo metu sakė Luvro muziejaus prezidentas-direktorius prof. Ž. L. Martinesas. Jis neslėpė, kad atvykdamas į Lietuvą atidaryti Vilniaus paveikslų galerijoje kartu su Lietuvos dailės muziejumi surengtos Luvro muziejaus parodos „ANTOINE WATTEAU IR PRANCŪZŲ GRAVIŪROS MENAS“, jis turėjo ir dar vieną tikslą – aplankyti atkurtus Valdovų rūmus ir juose veikiantį muziejų.
 
Apžiūrint Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijas, prisimintos ir abiejų istorinėse Prancūzijos ir Lietuvos valdovų rezidencijose įsikūrusių muziejų ir jų ekspozicijų istorinės, kultūrinės sąsajos. Svečias domėjosi prancūziškos gotikos recepcija Lietuvoje, politiniais, dinastiniais ir kultūriniais Lietuvos bei Prancūzijos ryšiais XVI–XVII a., bendruoju valdovu Henriku Valua. Visos šios temos atsispindi Valdovų rūmų ekspozicijose. 
 
Apie šiuos ryšius byloja ir Gotikinės antikameros prancūziški gotikiniai baldai, ir Barokiniame itališkajame valdovo kambaryje eksponuojamas italų baroko dailininkui Lioneliui Spadai (Lionello Spada, 1576–1622) priskiriamas paveikslas „Ludovisi koncertas“. Viena šio paveikslo versijų (mažesnė ir be dešinėje vaizduojamos fleitininko figūros) eksponuojama ir Paryžiaus Luvro muziejuje. Prieš trejus metus atlikti tyrimai parodė, jog abu paveikslai tapyti tuo pačiu metu, XVII a. pradžioje.
 
Prisimindami vykusį bendradarbiavimą šio paveikslo tyrimų metu, abiejų muziejų vadovai aptarė ir tolesnio dvišalio kultūrinio bendradarbiavimo plėtojimo galimybes. Sutarta ateityje surengti parodą bendram Prancūzijos, Lietuvos ir Lenkijos valdovui Henrikui Valua, pasaulyje gerai pažįstamam iš Aleksandro Diuma romanų. 
 
Dr. V. Dolinskas pabrėžė, jog dar pakankamai jaunam Valdovų rūmų muziejui itin svarbi vieno didžiausių, solidžiausių ir populiariausių pasaulyje muziejų – Luvro – patirtis. „Regis, kultūrinis bendradarbiavimas tarp Paryžiaus ir Vilniaus jau užsimezgė ir tai patvirtina šiandien Lietuvos dailės muziejaus padalinyje – Vilniaus paveikslų galerijoje atidaroma paroda. Mūsų pareiga šį bendradarbiavimą stiprinti, tęsti ir plėtoti, išnaudoti visas abipusiai naudingas galimybes. Tiesti kultūrinius tiltus, atsiremiant į istorinį paveldą ir gilias tradicijas“, - teigia jis.
 
Valdovų rūmų muziejuje vakar taip pat apsilankė ir dar keletas garbingų svečių – NATO Generalinis Sekretorius Andersas Fogas Rasmusenas (Anders Fogh Rasmussen) bei Europos Sąjungos vyriausioji įgaliotinė užsienio ir saugumo politikai, Europos Komisijos vicepirmininkė baronienė Katerina Ešton (Cathetine Ashton), lydimi Lietuvos krašto apsaugos ministro Juozo Oleko ir jo kolegų iš daugelio Europos Sąjungos šalių. Ponia K. Ešton šiandien dar kartą lankėsi Valdovų rūmuose ir kartu su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi, kitais Europos šalių užsienio reikalų ministrais prie pietų stalo aptarė Europos ir pasaulio tarptautinių santykių aktualijas.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Sustabdyta vaikystės akimirka

20240517

Nuo 2024 m. trečiąjį gegužės penktadienį minima Vaiko diena – šįmet tai gegužės 17-oji. Simboliška, kad kartą metuose kone visas mėnuo skiriamas šeimai: pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena, trečiasis gegužės penktadienis – Vaiko diena, o pirmasis birželio sekmadienis – Tėvo diena. Vaikai yra valstybės ateitis, taigi šią dieną dėmesys pirmiausia krypsta į būsimus Lietuvos kūrėjus, atsakingą jų ugdymą, juk vaikystė ilgai netrunka.

Plačiau

Speciali programa Europos muziejaus naktį – atversime Renesanso paslaptis

20240510

Europos muziejų naktį, 2024 m. gegužės 18-ąją, Valdovų rūmų muziejus kviečia panirti į Renesanso paslapčių naktį. Nuo 18.00 val. iki vidurnakčio muziejaus mokslininkai, gidai, edukatoriai ir kviestiniai tyrėjai dalysis žiniomis apie renesansinius rūmus, pasakos, kaip iš raudonų plytų pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija tapo baltais, amžininkų lygintais su gulbe rūmais. Lankytojai išgirs istorijų apie XVI a. Jogailaičių dinastijos šeimų paslaptis.

Plačiau

Parfumerijos istorikė: vargu ar šiandien mus sužavėtų specialiai Barborai Radvilaitei kurti kvepalai

20240516

Europos muziejų naktį, gegužės 18 d., parfumerijos kultūros ir istorijos tyrinėtoja Eglė Bertašienė Valdovų rūmų muziejuje lankytojus ves per kvapų pasaulį. Ji papasakos, kuo kvepėjo valdovai ir didikai, taip pat jų rezidencijos Renesanso epochoje, žmonės turės galimybę pažinti medžiagas, kurios buvo įprastos gaminant įvairius aromatinius mišinius – tepalus, kvapiuosius vandenis, pomanderius. 

Plačiau

Publikuota: 2013-09-06 18:57 Atnaujinta: 2013-09-09 00:02
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika