Lietuvos istorikei suteikta prestižinė premija

2012 m. spalio 18 d. Magdeburge (Vokietija) įteikta šių metų Aikės fon Repgov premija (Eike-von-Repgow-Preis) Lietuvos istorikei, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktoriaus pavaduotojai, Vilniaus universiteto docentei dr. Jolantai Karpavičienei. Tai pirmasis šalies mokslininkų, tyrinėjančių Lietuvos istorinę raidą Europos kontekste, pripažinimas tarptautiniu mastu.

Magdeburgas viduramžiais ir ankstyvaisiais Naujaisiais laikais buvo vienas žymiausių centrų Europoje, o dabar yra Vokietijos žemės Saksonijos-Anhalto sostinė. Saksų-Magdeburgo teisė, kurios istoriją ir sklaidą Vidurio Rytų Europoje jau šešiolika metų tyrinėja dr. J. Karpavičienė, yra plačiai žinomas miestų savivaldos raidos, teisės, socialinės ir kultūros istorijos fenomenas ne tik vokiečių žemėse, bet ir į rytus nuo jų. Nuo XIII a. per penkis šimtmečius šią teisę, kuri sinonimiškai buvo vadinama ir vokiška teise, buvo gavę tūkstančiai miestų šiandieninėse Europos valstybėse – Vokietijoje, Vengrijoje, Čekijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, Rumunijoje ir kt. Nuo XIV a. pabaigos saksų-Magdeburgo teisė plito ir Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje: ji buvo suteikta Vilniui, vėliau Trakams, Brestui, Kaunui. Lietuva tapo šio miestų savivaldos reiškinio tiltu iš Europos į Rytus: Baltarusiją, Ukrainą, Rusiją. Iki XVIII a. pabaigos ikimodernią savivaldą buvo gavę virš 250 Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestų, 70 iš jų yra šiandieninėje Lietuvoje.

Aikės fon Repgov – XII a. pab.–XIII a. pr. gyvenęs vokiečių riteris, teisės rinkinio „Saksų veidrodis“ sudarytojas. Šis teisynas, vėliau išplėtotas ir patobulintas, buvo vienas iš saksų-Magdeburgo teisės šaltinių. Jis taikytas ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės savavaldžių miestų juridinėje praktikoje. Aikės fon Repgov vardu pavadinta premija nuo 1998 m. skiriama Vokietijos ir užsienio mokslininkams, kurių tyrimai prisideda prie Elbės regiono kultūros ir istorijos gilesnio pažinimo, Vidurio Vokietijos praeities ryšių su kitomis Europos dalimis atskleidimo. 1998–2010 m. ją yra gavę 10 profesorių iš Vokietijos, Lenkijos ir Vengrijos.

Sprendimą apie premijos skyrimą priima Magdeburgo miesto ir Oto fon Guerikės (Otto-von-Guericke) vardo universiteto bendra komisija. Magdeburgo senamiestyje esančioje Šv. Jono bažnyčioje įvykusios iškilmingos premijos įteikimo ceremonijoje lietuvių istorikė skaitė paskaitą „Saksų veidrodis ir Magdeburgo miesto teisė: istoriniai-kultūriniai ryšiai tarp vidurio Vokietijos ir Lietuvos“.

Premiją docentei dr. Jolantai Karpavičienei įteikė miesto vyriausias burmistras dr. Lutzas Trümperis ir minėtojo universiteto rektorius prof. dr. Jensas Strackeljanas.

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

„Banchetto musicale“ koncerte – garsiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės meilės istorija

20240918

Legendomis apipinta Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorija, Barboros grožis ir šiandien įkvepia kūrėjus. Muzikinį šios istorijos pasakojimą tarptautinio senosios muzikos festivalio „Banchetto Musicale“ koncerte „Laiškas Barborai“ rengia ansamblis „Ineffabilis“ (Šveicarija). Šveicarijoje trijų prestižinio senosios muzikos instituto Schola Cantorum Basiliensis absolventų įkurtas ansamblis kviečia mažuosius ir vyresnius klausytojus garsiąją istoriją patirti klausant karališkąją porą supusios Renesanso laikų dvaro muzikos: paslaptingų prancūziškų chanson dainų, itališkų frottola šokių ir į lietuvių kalbą išverstų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų giesmių.

Plačiau

Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis kviečia pasinerti į muzikinį pasakų pasaulį

20240829

Keturioliktasis tarptautinis edukacinis Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose kviečia šeimas su vaikais į festivalio atidarymo renginį – edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymą-koncertą rugsėjo 7 dieną. Vartydami animacijos studijos „Meinart“ ir Valdovų rūmų muziejaus komandos parengtą ir išleistą edukacinį leidinį „Garsų žemėlapis“, mažieji lankytojai galės daugiau sužinoti apie Valdovų rūmuose saugomus muzikinius eksponatus ir muzikos instrumentus. 

Plačiau

Naujoji Valdovų rūmų muziejaus partnerė – Marijampolės kolegija

20240916

Valdovų rūmų muziejus toliau stiprina ryšius su pedagogus rengiančiomis aukštosiomis mokyklomis. 2021 m. pasirašyta strateginio bendradarbiavimo sutartis su Vytauto Didžiojo universitetu, o šį rudenį nuspręsta bendradarbiauti ir su Marijampolės kolegija. Bendradarbiavimo sutartį pasirašė muziejaus vadovas dr. Vydas Dolinskas ir Marijampolės kolegijos l. e. p. direktorė Alė Murauskienė.

Plačiau

Publikuota: 2012-10-25 16:40 Atnaujinta: 2012-10-27 09:18
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika