Jurbarke – Valdovų rūmų muziejaus vertybių paroda

Nuotraukų galerija 1

Liepos 16 d. 13 val. Jurbarko krašto muziejuje (Vydūno g. 21, Jurbarkas) atidaroma paroda „Valdovų rūmų muziejaus vertybės“. Trys dešimtys įspūdingų eksponatų atspindi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų klestėjimo laikotarpį. Vertingiausiu parodos eksponatu parodos kuratorius Dalius Avižinis įvardija  apie 1570 m. Briuselyje išaustą gobeleną, vaizduojantį Aleksandro Didžiojo triumfą. Parodą praturtina senieji Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapiai, kuriuose yra pažymėtas ir Jurbarko miestas.

Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai Vilniaus Žemutinėje pilyje, žinomi taip pat Valdovų rūmų pavadinimu, nuo pat XIII–XIV a. sandūros buvo senosios Lietuvos valstybės politinis, administracinis ir kultūrinis centras. Ši Lietuvos valdovų rezidencija ypač suklestėjo bei kultūrinių naujovių spindulius visam kraštui skleidė XV a. pabaigoje–XVII a. viduryje. Tai buvo vėlyvosios Gotikos, Renesanso ir ankstyvojo Baroko epochos.

Atkuriant Valdovų rūmus, pastato architektūroje ir ekspozicijose labiausiai bandoma atspindėti tris minėtąsias rezidencijos klestėjimo epochas. Nuo 2003 m. Valdovų rūmams yra jau sukaupta beveik 600 vaizduojamosios ir taikomosios dailės kūrinių, istorinių ginklų, žemėlapių, knygų ir kitų vertybių. Šios kolekcijos dalis pristatoma Jurbarko krašto muziejuje. Buvusio dvaro komplekso pastate eksponuojami Lenkijos karalių ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių portretai. Ypatingas dėmesys skiriamas Vazų dinastijos valdovams, Lietuvos ir Lenkijos valstybę valdžiusiems nuo 1587 iki 1668 m. Parodoje galima pamatyti Žygimanto Vazos, 1611 m. lapkričio 4 d. suteikusio Jurbarko miestui Magdeburgo teises, portretą. Greta eksponuojami Žygimanto Vazos sūnaus Vladislovo Vazos ir jo žmonos Cecilijos Renatos bei paskutiniojo Vazų dinastijos valdovo Jono Kazimiero Vazos portretai. Parodą praturtina senieji Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapiai, kuriuose yra pažymėtas ir Jurbarko miestas. Bene vertingiausias parodos eksponatas – apie 1570 m. Briuselyje išaustas gobelenas, vaizduojantis Aleksandro Didžiojo triumfą. Parodoje eksponuojamas religinės tematikos paveikslas su Kristaus nuėmimo nuo kryžiaus scena yra priskiriamas žymiam Venecijos dailininkui Palmai il Džovanei (Palma il Giovane, 1548–1628), kurio darbų savo kolekcijoje turėjo Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Vaza. Gotikos, renesanso ir baroko interjero įspūdį sukuria taikomosios dailės kūriniai. Parodoje eksponuojama XVII a. itališka kasonė (it. cassone, nuo žodžio cassa – „dėžė, skrynia“) – vienas iš universaliausių to laikmečio baldų, dekoruotas puošnia mitologinės tematikos drožyba. Kitas įdomus baldas – XVII a. Italijoje sukurtas kabinetas. Tai XVI–XVII a. populiarus baldas, primenantis nedidelę spintelę, kuri išorėje buvo puošiama naudojant brangias medžiagas – juodmedį, dramblio kaulą, o viduje turėdavo daug stalčių ir stalčiukų, skirtų laikyti papuošalams, dokumentams ir kitiems brangiems daiktams. Ypatingas parodos akcentas – XVI a. viduryje sukurtas šarvų komplektas.

Parodos kuratorius Dalius Avižinis

Paroda veiks iki lapkričio 15 d.

Parodos rėmėjai – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Jurbarko rajono savivaldybė ir Draudimo bendrovė BTA.

 

Susiję įrašai

Nuotraukų galerija

Daugiau straipsnių

Nemokamą sekmadienį atsisveikinsime su paroda apie Pacų giminę!

20250123

Sekmadienį, sausio 26 d., – paskutinė galimybė pamatyti tarptautinę Pacų giminei skirtą parodą!
Nuo 10.00 iki 18.00 val. Jūsų lauks:
Tarptautinė paroda „Pacai. Istorijos sodo lelijos“, skirta grafų Pacų giminei ir jos istorijai.
Paroda „Italų Renesansas iš Vavelio: Botticelli, Tiziano“, pristatanti penkis įspūdingus Italijos Renesanso kūrėjų darbus.
Dr. Prano Kiznio paveikslų galerija, kurioje eksponuojami XV–XVII a. Europos dailininkų darbai.

Plačiau

Paskutinė parodos „Pacai. Istorijos sodo lelijos“ savaitė. Paroda nebus pratęsta! Bet savaitgalį muziejus dirbs ilgiau!

20250120

Specialiai lankytojams, kurie dar nespėjo susipažinti su paroda „Pacai. Istorijos sodo lelijos“!
Šį savaitgalį, sausio 25 ir 26 d., Valdovų rūmų muziejaus Parodų centras dirbs ilgiau nei kitos ekspozicijos!
Didžiulio susidomėjimo sulaukusioje parodoje „Pacai. Istorijos sodo lelijos“ jau apsilankė per 35 tūkstančius žmonių.
Sausio 25 d., šeštadienį, Pacų parodą galėsite aplankyti iki 20 val. Paskutiniai su paroda norintys susipažinti lankytojai bus įleisti 19 val. Svarbu žinoti, kad kitos muziejaus ekspozicijos tądien dirbs kaip įprasta – iki 18 val..

Plačiau

Publikuota: 2011-07-11 Atnaujinta: 2011-07-26 17:42
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika