Aktualu iki 2025-02-24
XV a.
Geležis
Ožalas E., Montvilaitė E. Vilniaus Žemutinės pilies teritorija. Valdovų rūmų šiaurinio ir vakarinio korpusų bei šiaurinio rūmų priestato archeologiniai tyrimai 2007–2009 m., radinio inv. Nr. M 5.
Konservavo Rima Niunkienė, rest. prot. Nr. 590/6064 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)
 
Atliekant archeologinius tyrimus Vilniaus Žemutinės pilies ir vėliau Valdovų rūmų teritorijoje aptikta įvairių tipų kirvių iš skirtingų laikotarpių. Iki šiol mokslininkų diskusijos dėl tam tikrų kirvių tipų paskirties išlieka aktyvios ir nevienareikšmės. Tyrėjai nesutaria, kiek iš šių kirvių buvo pritaikyti kasdieniams darbams, o kiek jų buvo naudojami kaip ginklai mūšyje. Tik atidžiai išnagrinėjus kiekvieno kirvio konstrukciją, svorį, dydį bei kitus techninius duomenis, galima gana aiškiai atskirti kirvius, kurie buvo skirti tik darbui, nuo sukurtų kovai. Taip pat negalima atmesti galimybės, kad kai kurie kirviai buvo universalūs – jie galėjo tarnauti tiek kaip darbo įrankiai, tiek ir kaip ginklai.
2007–2009 m. Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje vykdant archeologinius tyrimus rastas kirvis savo savybėmis primena būtent universalaus naudojimo kirvius, priskiriamus vėlyvesniam antrajam tipui. Kirvis visiškai išlikęs, plačiaašmenis, su netaisyklingo stačiakampio formos pentimi. Artefakto ilgis 16,7 cm, aukštis 11,4 cm; penties storis 4 cm, angos kotui skersmuo 4,7 x 2,7 cm.
Antrojo tipo kirviai yra gana įvairūs, turintys modernių bruožų ir sietini su nauja kirvių gamybos kryptimi, kurios pagrindu atsirado šiuolaikiniai kirviai. Archeologas Eugenijus Svetikas šio tipo kirvius išskiria į keturis pogrupius, datuojamus XV a. – XVI a. pradžia. Remiantis aptariamo įrankio forma ir matmenimis, galima jį priskirti antrojo tipo antram pogrupiui, kuris datuojamas XV a., o šį datavimą patvirtina ir Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų archeologinių tyrimų duomenys. Analogiškų kirvių randama ir kaimyninės Latvijos teritorijoje, kur jie priskirti D2 tipui ir datuojami XIV–XV amžiumi. Panašių tipų kirvių pasitaiko ir Vidurio Europoje, kur jų naudojimo laikotarpis yra platesnis nei Baltijos regione. Pavyzdžiui, Lenkijoje ir Čekijoje šių kirvių egzistavimo periodo chronologinis diapazonas gana platus – nuo XIII iki XVI amžiaus. Kai kuriais atvejais pavienių egzempliorių randama dar ankstesniuose archeologiniuose sluoksniuose, jie datuojami XI amžiumi. Vis dėl to, atsižvelgiant į gana plačią Lietuvos archeologinę medžiagą bei tikslią Vilniaus Žemutinės pilies archeologinių tyrimų stratigrafiją, galima patvirtinti, kad šie kirviai buvo naudojami per visą XV a., o jų technologiniai bruožai tapo pamatu šiuolaikinių kirvių gamybai.
 
Medžiagą parengė Paulius Bugys
Fotografas Vytautas Abramauskas
 
Naudota literatūra
Atgāzis M. Tuvcīņas ieroči senajā Latvijā 10.–13. gadsimtā, Riga, 2019.
Brūzis R. Tuvcīņas ieroči Latvijā 14.–16. gadsimtā, Riga, 2016.
Głosek M. Późnośredniowieczna broń obuchowa w zbiorach polskich, Warszawa-Łódź, 1996.
Malonaitis A. „XIV–XVI a. kirviai: kai kurie pavidalo bruožai“, in: Istorija, 2014, Nr. 95, p. 5–23.
Svetikas E. Žalgirio epochos lietuvių ir žemaičių karių kapai su ginklais, Vilnius, 2011.
Žákovský P. „Středověká a raně novověká militaria ze sbírek Lovecko-lesnického muzea v Úsově na Moravě“, in: Acta Militaria Mediaevalia,t. 7, Kraków, Rzeszów, Sanok, 2011, s. 105–159.

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Kredensas

20250609

Prancūzijos karaliaus Karolio VIII pradėti ir jo įpėdinių Liudviko XII ir Pranciškaus I vykdyti Italijos karai netikėtai padarė labai didelę įtaką meno raidai. Per 1494–1559 m. karus Prancūzijos kariuomenė buvo užėmusi Florenciją, Romą ir Neapolį. Žmonės, užaugę gotikos aplinkoje, pirmą kartą pamatė naujoviškus renesansinius miestus, rūmus, paveikslų pilnas dirbtuves ir dar daug visko, kas juos labai domino ir skatino įsigyti ar kitais būdais parsivežti į savo gimtinę. Amžininkai mini, kad iš Italijos į Prancūziją keliavo ilgos vilkstinės, prikrautos įvairių daiktų. Kartu vyko meistrai – dailininkai, auksakaliai, skulptoriai ir net baldžiai. Luaros slėnyje tuo metu pradėtos atkurti ar statyti valdovo ir jam artimų didikų rezidencijos, į kurias persikėlė valdovo dvaro gyvenimas, atsirado pirmieji šalyje renesanso ženklai. Naujasis stilius ilgainiui išplito po visą Prancūziją, buvo pastebimas ir baldų puošyboje.
Pirmieji kredensai (it. credenza – indauja) sukurti XV a. Italijoje. Pradžioje tai buvo neaukštos spintelės, puoštos drožinėtais elementais. XVI a., sekant prancūzų meistrais, pradėti gaminti dviaukščiai kredensai. Dviejų dalių kredensas, vadinamasis armoire à deux corps, atsirado Paryžiuje valdant Prancūzijos karaliui Henrikui II (1519–1559). 

 

Plačiau

Publikuota: 2025-02-17 07:16 Atnaujinta: 2025-02-24 06:59
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika