Aktualu iki 2013-07-14

XIV a. II p.
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų 2006–2008 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. Md 330.
Konservavo Deimantė Baubaitė, rest. prot. Nr. 231/793 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)

Atliekant archeologinius tyrimus, XIV–XVI a. kultūriniuose sluoksniuose Valdovų rūmų aplinkoje ir visoje Vilniaus Žemutinėje pilyje aptinkama nemažai odos dirbinių. Dauguma jų – batsiuvių produkcija. Dažniausiai tai yra tik avalynės detalės, tačiau randami ir visai sveiki batai: pusbačiai, auliukiniai, auliniai ir kt. Batsiuvių produkcija yra įprastas radinys, tačiau jų darbo priemonių ar įrankių rasta vos keletas. Mediniai kurpaliai kaip tik ir yra vienas iš tokių retų radinių.

Puikiai išlikęs XIV a. II p. medinis kurpalis 2008 m. rastas tyrinėjant plotą į šiaurę nuo Valdovų rūmų rytų korpuso. Tai sveikas 250 mm ilgio, 87 mm (priekinė dalis) ir 58 mm (centras, siauroji dalis) pločio, 38 mm aukščio dirbinys.

Kurpalis – tai pėdos forma, ant kurios buvo siuvami ir taisomi batai. Siūdami batsiuviai dažniausiai naudoja kurpalių porą – kairį ir dešinį. Ant jų išlenkdavo sudrėkintą odą, ir ji per tam tikrą laiką išdžiūvusi įgaudavo norimą bato formą. Belikdavo tik prisiūti ar prikalti padą – ir batai paruošti. Tačiau rastasis kurpalis yra unikalus, jis – dvipusis. Ant jo galima pasiūti ne vieną, o abu tos pačios poros batus.

Iliustracijos iš Niurnbergo miesto bibliotekoje saugomo XIV a. pab.–XV a. pr. rankraščio. Batsiuviai:
http://www.nuernberger-hausbuecher.de/75-Amb-2-317b-26-v
http://www.nuernberger-hausbuecher.de/75-Amb-2-317b-62-v

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Adatos

20240916

Seniausios adatos – kaulinės, naudotos nuo Akmens amžiaus (taip pat ir Viduramžiais). Metalinės adatos gamintos nuo Bronzos amžiaus.
Adatų archeologai randa tiek gyvenamosiose vietovėse, tiek moterų, vaikų, vyrų kapuose. Tradicija įdėti adatas ir adatines laidojant buvo žinoma ir kitur, pavyzdžiui, Skandinavijoje. Ji išsilaikė iki pat XX a. pradžios. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriniuose šaltiniuose taip pat užfiksuotas paprotys įdėti adatų ir siūlų laidojant moteris.

Plačiau

Publikuota: 2013-07-08 Atnaujinta: 2013-07-08 20:55
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika