Karnizinis koklis su grotesko ornamentu

Aktualu iki 2016-05-08

XVI a. III ketv.
Matmenys 17,5 x 28 cm
Rackevičius G. Vilniaus Žemutinės pilies Radvilų rūmų (III oficinos) ir Pilies kalno vakarinės atraminės sienos 1998 m. tyrimai, radinio inv. Nr. 989, 990.
Restauravo Bronislava Kunkulienė, rest. prot. Nr. 35/475 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)

Plokštės fonas kupinas augalinių motyvų. Jame vaizduojami trys satyrai. Plokštės centre atspausta sėdinčio satyro figūra, o jai iš abiejų pusių – šonu pasisukęs satyras. Ši groteskinė scena atspausta pagal flamandų raižytojo Kornelio Boso graviūrą (Cornelis Bos, 1506–1555). Atrodo, kad šis menininkas užsakymų gaudavo iš valdovo dvaro. Pagal jo nutapytus kartonus išausta dalis žymiosios Žygimanto Augusto gobelenų kolekcijos.

Renesansiniai kokliai papuošti grotesku, fonas nuspalvintas mėlyna, o ornamentas – įvairiaspalvėmis glazūromis. Jie siejami su Žygimanto Augusto valdymo laikotarpiu ir rūmų atnaujinimu.

Groteskas išpopuliarėjo Renesanso laikotarpiu Italijoje, kai menininkai pradėjo kopijuoti romėniškų freskų ornamentus. Groteskui būdingi susipinantys augaliniai ornamentai, vazos, keistos kaukės, fantastiniai gyvūnai bei personažai. Lietuvą tikriausiai šis ornamentas pasiekė su grafikos lakštais, spausdintais Vokietijos bei Nyderlandų menininkų, ir knygų iliustracijomis.

XVI a. vidurio piešinys pagal Kornelį Bosą

Gobelenas su dviem satyrais ir Žygimanto Augusto monograma, išaustas pagal Kornelio Boso ir Franso Floriso (Frans Floris) piešinius, 1555, Vavelis, Krokuva

Medžiagą parengė Eglė Zaveckienė
Fotografas Vytautas Abramauskas

Panaudota literatūra:
Aleksandravičiūtė A. „Šiaurės renesansas Vilniaus mieste. Sienų tapybos ornamentika“, in: Menotyra, t. 19, Nr. 1, Vilnius, 2012.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Nerviūrinės plytos

20250113

Išnagrinėję Valdovų rūmų muziejaus fonduose saugomą medžiagą pristatome dar vieną nerviūrinių plytų tipą. Tai plytos, sudarytos iš smaigalio, kryžmos ir įmūryti skirtos dalies – bazės. Smaigalys turi volelį ir viršuje mažesnį daugiakampį, forma primenantį trikampį. Kryžma, esanti centrinėje plytos dalyje, yra plačiausia plytos vieta, o žemiau esanti bazė – siauresnė, stačiakampė. Tokio tipo nerviūrinių plytų vienoje plokštumoje matyti išilginės braukos, taip pat dalis plytų turi dvi tvirtinimo skylutes, padarytas vienoje tiesėje išilgai plytos.

 

Plačiau

Publikuota: 2016-05-04 21:45 Atnaujinta: 2016-06-13 00:30
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika