Juostinė skardinė apyrankė

Aktualu iki 2016-09-25

XIV a.
Pusiau tompako lydinys
Kuncevičius A., Tautavičius A., Urbanavičius V. Vilniaus Žemutinės pilies rūmų teritorijos 1992 m. tyrimai, radinio inv. Nr. 4193.
Konservavo Aldona Skučienė, rest. prot. Nr. 115/1318 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)
Metalo lydinio tyrimus atliko Ingrida Žūkienė ir Irena Smaliukienė (Lietuvos prabavimo rūmų Prabavimo ir įspaudavimo laboratorija, tyrimo Nr. 5.13-19)

Vario lydinio apyrankės, ilgą laiką buvusios populiariu papuošalu, Viduramžiais nešiotos vis rečiau. XIV–XV a. tai jau gana reti dirbiniai.

Atvežtinės ir vietinės gamybos tauriųjų metalų apyrankės būdavo nešiojamos ilgiau. Jos minimos vėlesnių laikų sąskaitose, matomos dailės kūriniuose.

Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje archeologai rado juostinės apyrankės fragmentą. Ji pagaminta iš labai plonos skardos, puošta įmuštų duobučių ir spurgelių motyvu, o vidurinė dalis – iškili. Prie galų kniede pritvirtintos kilpelės – abu apyrankės galai galėjo būti suveriami. Tokios apyrankės retos, jų težinoma iš Kernavės ir Verkių senkapio, kur jos aptiktos turtingų moterų kapuose ir buvusios uždėtos ant abiejų rankų. Apyrankės datuojamos XIII–XIV amžiumi.

Medžiagą parengė Rasa Valatkevičienė
Fotografas Vytautas Abramauskas
Dailininkė Rita Manomaitienė

Panaudota literatūra:
Luchtanas A., Vėlius G. „Katalog“, in: Kernavė – litewska Troja, Warszawa, 2002.
Vėlius G. Kernavės miesto bendruomenė XIII–XIV amžiuje, Vilnius, 2005.
Žukovskis R. „Senkapis Verkių dvaro sodybos teritorijoje“, in: Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 2008 m., Vilnius, 2009, p. 171–180.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Varpelis

20240617

Nedidelis iš vario lydinio nulietas varpelis yra dekoruotas įvairiomis figūromis ir augaliniais ornamentais. Jo apačioje matomas įrašas lotynų kalba NOMEN DOMINI BENEDICTUM SIT (liet. „Tebūnie palaimintas Viešpaties vardas“). Viršuje esanti rankenėlė puošta stovinčių berniukų atvaizdais.

Plačiau

Publikuota: 2016-09-19 Atnaujinta: 2016-09-18 23:50
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika