Žiedas su stiklo akute

Aktualu iki 2017-10-29

XVII a.
Vario lydinys, stiklas
Žiedo skersmuo 2,25 cm
Ožalas E., Montvilaitė E., Žvirblys A. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Pietų korpuso prieigų archeologiniai tyrimai į rytus nuo Valdovų rūmų (trasa III) 2004–2006 m., radinio inv. Nr. 818.
Konservavo Rima Niunkienė, rest. prot. Nr. 16/4529 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)
Stiklas identifikuotas Lietuvos prabavimo rūmų Brangakmenių tyrimų laboratorijoje, tyrėjai Violeta Kisielienė ir Mindaugas Čebatariūnas

Nuo XIII–XIV a., o ypač nuo XIV–XV a. padaugėja juvelyrinių dirbinių, puoštų įvairių spalvų stiklu ir brangiaisiais akmenimis. Stakliškių, Gėliogalių, Kretingos lobiuose, Kernavėje, Vilniuje ir kitur rasta puikiai darbą išmaniusių juvelyrų dirbinių: žiedų, kabučių, segių, smeigtukų.

XVII–XIX a. plačiau paplinta netauriųjų metalų žiedai – paprastos konstrukcijos, dažniausiai be ornamento, su stiklo akutėmis. Jų gaminta daugiau, tokie žiedai būdavo pigesni ir skirti platesnei rinkai.

Aprašomąjį žiedą archeologai rado Vilniaus Žemutinės pilies teritorijos pietrytinėje dalyje griuvenų sluoksnyje su daugybe įvairių dirbinių. Jis čia pateko atsitiktinai – greičiausiai buvo pamestas.

Žiedas vario lydinio, preciziškesnio juvelyro darbo, puoštas ornamentu. Jo priekinė dalis šešiakampė. Papuošalas išsiskiria masyvumu: jis gana didelis, nemažo skersmens. Neatmestina tikimybė, kad jį galėjo nešioti vyras.

Medžiagą parengė Rasa Valatkevičienė
Fotografas Vytautas Abramauskas

Panaudota literatūra
Valatkevičienė R. „XIV–XVII a. žiedai Vilniaus Žemutinėje pilyje“, in: Lietuvos pilys, t. 1, Vilnius, 2005. 
Vėlius G. Kernavės miesto bendruomenė XIII–XIV amžiuje, Vilnius, 2005.

Publikuota
Tarp kasdienybės ir prabangos. Restauruoti Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų archeologiniai radiniai, sudarytojas A. Puškorius, Vilnius, 2011, p. 99, pav. 259.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Prancūzijos Didžiosios armijos Ilyrijos pulko uniforminė saga

20250421

Per ilgamečius archeologinius tyrimus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų teritorijoje surinkta reikšminga įvairiais laikotarpiais datuojamų sagų kolekcija. Tarp jų išsiskiria gerai išsilaikiusi saga, priklausiusi Prancūzijos imperijos (1804–1815) kariuomenės karių uniformai. Šis radinys yra svarbus tiek kaip materialusis liudijimas apie Napoleono epochos karinį buvimą Lietuvoje, tiek kaip platesnio istorinio konteksto dalis.
Saga yra apvali, pagaminta iš vario lydinio štampavimo būdu ir padengta alavo sluoksniu. Ant jos averso išlikęs reljefinis dekoro motyvas su aiškiai įskaitomais užrašais. Reverse yra kilpelė, skirta sagai prie uniformos prisiūti.

 

Plačiau

Publikuota: 2017-10-23 Atnaujinta: 2017-10-19 10:21
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika