Asmens higienos rinkinėlis

Aktualu iki 2018-02-25

XVI–XVII a.
Ilgis 5,5 cm
Vailionis E. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų šiaurės korpuso išorinio kiemo 1997 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. 107a.

Nedidelis kaulinis dirbinys buvo aptiktas per 1997 m. archeologinius tyrimus Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų šiaurės korpuso išorėje. Jis susideda iš dviejų metaline vinute sutvirtintų dalių: viena primena miniatiūrinį šaukštelį, kita – peiliuką. Šis dirbinėlis rastas maišytame, XVI–XIX a. datuojamame sluoksnyje.

Atsižvelgiant į analogijas, galima drąsiai teigti, kad tai asmens higienos rinkinėlis. Viena jo dalis skirta ausims, kita – panagėms arba dantims valyti. Tokie keleriopą paskirtį turintys higienos rinkinėliai buvo populiarūs XVI amžiuje. Dažniausiai jų viename gale kaip tik ir būdavo ausų valymo šaukštelis, o kitame – dantų ar panagių krapštukas arba pincetas.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius, Heidi Luik
Fotografas Vytautas Abramauskas

Panaudota literatūra
MacGregor A. Bone, Antler, Ivory and Horn. The Technology of Skeletal Materials Since the Roman Period, London, 1985.
Rėklaitytė I. „Asmeninės higienos reikmenys iš Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų archeologinės medžiagos“, in: Archaeologia Lituana, Vilnius, 2004, Nr. 5, p. 121–128.
van Vilsteren V. T. Het benen tijdperk. Gebruiksvoorwerpen van been, gewei, hoorn en ivoor 10.000 jaar geleden tot heden, Assen, 1987.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Publikuota: 2018-02-19 Atnaujinta: 2018-02-15 07:44
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika