XVII a. I p.
Degtas molis, polichrominė glazūra
22,3 x 20,7 cm
Striška G. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Rūmų vidinio kiemo 2005 m. tyrimai, radinio inv. Nr. 1501.
Konservavo Aušra Lukaitytė, rest. prot. Nr. 123/266 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)
Vilniaus Žemutinės pilies didžiųjų kunigaikščių rūmų vidiniame kieme, XVII a. antroje pusėje iškastoje ir daugiausia XVI–XVII a. koklių duženų pripildytoje duobėje, surastas koklis su iš Švedijos kilusios Vazų giminės heraldiniais ženklais. Ši dinastija apie 80 metų (1587–1668) valdė Lenkijos Karalystę ir Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę.
Koklyje pavaizduota baltos ir geltonos spalvų glazūra dengtų akantų lapų skraistė. Joje matyti voliutomis puoštas herbinis skydas su heraldiškai į dešinę nusileidžiančiu kaspinu. Skydas dengtas vienspalve, turkio spalvos glazūra. Skydo centre pavaizduotas Vazų dinastijos herbas – Javų pėdas. Jis dengtas auksą simbolizuojančia geltonos spalvos glazūra. Skydą vainikuoja uždaro tipo karališka auksinė karūna. Koklio fonas tamsiai mėlynos spalvos.
1610 m. rūmus smarkiai nusiaubė gaisras. Po to jie buvo rekonstruojami. Manoma, kad tuomet atnaujinant interjerus panaudotos architektūrinės detalės ir krosnių kokliai su Vazų dinastijos heraldiniais motyvais. Atrodo, kad Vazų giminės heraldiniais ženklais buvo puoštas Vilniaus pilies vartų centrinis portalas, rezidencinių rūmų pagrindinių vartų ir kitų patalpų portalai ir židiniai.
Kiti Vilniaus Žemutinėje pilyje aptikti radiniai su Vazų dinastijos herbu:
koklis su Abiejų Tautų Respublikos herbu;
koklis su Vazų giminės herbu;
architektūrinė detalė su Vazų herbu;
prie Vilniaus pilies vartų surasta architektūrinė detalė.
Medžiagą parengė Gintautas Striška
Fotografas Vytautas Abramauskas
Panaudota literatūra
Rimša E. „Vazų heraldikos atspindžiai Lietuvos viešajame gyvenime“, in: Lietuva–Lenkija–Švedija: Europos dinastinės jungtys ir istoriniai kultūriniai ryšiai / LITHUANIA–POLAND–SWEDEN: European Dynastic Unions and Historical-Cultural Ties, sudarytojai / compiled by E. Saviščevas, M. Uzorka, Vilnius, 2014, p. 514–539.
Tautavičius A. „Radiniai su Vazų herbu ir karūna“, in: Kultūros barai, 1991, Nr. 5, p. 67–69.