Arbaleto templės paleidimo svirtelė

Aktualu iki 2020-01-26

XIV a. pab. – XV a. pr.
Ožalas E. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Pietinio korpuso prieigų 2003 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. M 831.

Apie tai, kad XIV a. pabaigoje – XV a. pradžioje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenė kovose su Vokiečių ordinu plačiai naudojo arbaletus, liudija daugybė surastų geležinių arbaleto strėlių antgalių. Tačiau pačių arbaletų dalių aptinkama retai. Dažniausiai tai iš rago pagaminti arbaletų riešutai, strėlių laikikliai ir apkalai. Ypač retai randama geležinių arbaletų dalių – arbaletų įtempimo kablių ir templės paleidimo svirtelių. Arbaletų įtempimo kabliai padėdavo įtempti templę. Templės paleidimo svirtelė buvo gaminama iš geležies. Ji turėjo ašį su anga, trumpąjį ir ilgąjį pečius (3 il.). Trumpasis petys fiksavo arbaleto riešutą. Prie arbaleto buožės spaudžiant ilgąjį petį trumpasis pasislinkdavo žemyn atpalaiduodamas arbaleto riešutą. Riešutui apsisukus aplink siūlo ašį buvo išlaisvinama templė.

Vienos arbaleto templės paleidimo svirtelės dalis buvo surasta 2003 m. į pietus nuo Ankstyvosios mūrinės pilies, gynybiniame griovyje priešais pilies sienas. XIV a. pabaigos – XV a. pradžios sluoksnyje aptikta ir arbaleto strėlių antgalių bei kaulinių arbaletų dalių (1, 2 il.). Surasta 14 cm ilgio svirtelės dalis su ašies anga ir su nulūžusia ilgojo peties dalimi. Dar viena arbaleto templės paleidimo svirtelės dalis aptikta Vilniaus senamiestyje, maždaug 200 m į pietus nuo Vilniaus Žemutinės pilies Pilies vartų. Dabartinių Pilies ir Šv. Mykolo gatvių sankirtoje 1984–1985 ir 1996 m. buvo surastos XIV a. antroje pusėje – XV a. pirmoje pusėje veikusios arbaletų dirbtuvės. Tikėtina, kad pagrindiniai Vilniaus arbaletų dirbtuvių užsakovai buvo didieji kunigaikščiai.

Medžiagą parengė Egidijus Ožalas
Fotografas Vytautas Abramauskas
Dailininkė Alvyra Mizgirienė

Panaudota literatūra
Rackevičius G. „Arbaletų dirbtuvės Vilniuje (XIV a. II p. – XV a. I p.)“, in: Lietuvos archeologija, t. 18, Vilnius, 1999, p. 175–183.
Rackevičius G. Arbaletas ir lankas Lietuvoje XIII–XVI a., Vilnius, 2002, p. 33–34.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dantų šepetėliai

20240513

2004–2005 m. vykdant archeologinius tyrimus šiaurinėje Valdovų rūmų pusėje, II oficinoje, kur, kaip manoma, yra buvę dvariškių rūmai, viršutiniame, maišytame sluoksnyje rasta XIX–XX a. dirbinių. Dalis jų – kauliniai daiktai, daugiausia sietini su buitimi ir asmens higiena. Tarp jų aptikti ir du dantų šepetėliai.

Plačiau

Publikuota: 2020-01-20 Atnaujinta: 2020-01-17 16:22
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika