Aktualu iki 2021-10-31
Niurnbergas, apie 1650 m.
Ąžuolo mediena, geležis, drožyba
Aukštis 217 cm, plotis 200 cm, gylis 75 cm
Inv. Nr. VR-345
Eksponatą 2008 m. birželio 23 d. antikvariate „Kunsthandel Oskar Ruff“ (Vokietija) būsimam Valdovų rūmų muziejui įsigijo Lietuvos nacionalinis dailės muziejus. 2009 m. gegužės 27 d. spinta perduota Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams
 
Dvejas duris turinti spinta, kurios priekinė dalis gausiai dekoruota drožinėtomis figūromis ir ornamentais, yra populiarus XVII a. vidurio – XVII a. antros pusės Niurnbergo miesto meistrų gamybos baldas. Dažnai tokios spintos buvo vadinamos „fasadinėmis spintomis“ (vok. Fassadenschrank). Mat jų priekinėje dalyje naudota daug architektūrinių detalių, tad spintų priekis primindavo pastato fasadą.
Šią spintą taip pat galima priskirti prie „fasadinių spintų“, nors ji dekoruojama ne tik plokštumą architektūriškai skaidant į atskiras dalis, pasitelkiant architektūrines detales, bet ir gausiai naudojant augalinius motyvus.
Baldo viršuje matyti platus ornamentuotas karnizas su keliais drožinėtais augaliniais papuošimais. Žemiau – dalis su dvejomis durimis, kurių kraštai aprėminti banguojančiu ornamentu, dar vadinamu „liepsnojančiomis juostelėmis“ (vok. Flamenleisten). Jų viršuje yra augalinių ornamentų apsuptyje iškilusi berniuko galva, po ja – dar viena įrėminta dalis su kloste ir augaliniais motyvais, kurių viduryje dominuoja vaisių kekė su perpjauto granato motyvu centre, šis kartu tarnauja kaip rankena. Durų apačioje vyrauja bangų motyvai su graikų mitologijos dievo Okeano atvaizdu. Panašiais ornamentais ir figūromis yra puošti spintos priekinės dalies kraštai, jie apačioje dar papildomai dekoruoti vynuogės kekės detale. Spintos apatinėje dalyje yra siaura dalis su dvejomis durelėmis, kurios dekoruotos kiek kukliau, tačiau ir čia dominuoja augaliniai motyvai.
Ši spinta buvo pagaminta tuo laikotarpiu, kai ypač išryškėjo baldų produkcijos regioniškumas ir kiekvienas didesnis centras pradėjo gaminti savito stiliaus baldus. Ir taip greta Frankfurto, Gdansko, Hamburgo bei kitų atsirado ir puikios Niurnbergo baldininkų spintos...
 
Medžiagą parengė Dalius Avižinis
Fotografas Vytautas Abramauskas
 
Naudota literatūra
„Cabinet (Fassadenschrank)“, in: metmuseum.org, https://www.metmuseum.org/art/collection/search#!?q=Fassadenschrank [žiūrėta 2021-10-19].
Colsman E. Schnellkurs Möbel, Köln, 2005, S. 80–81.
Das Kunstgewerbemuseum Dresden. Von der Vorbildersammlung zum Museum 1876–1907, Dresden, 1998, S. 54–55.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vaistinės indas albarelas

20241007

Tyrinėjant Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus ir jų aplinką rasta nemažai artefaktų, susijusių su sveikatos priežiūra bei gydymu. Tarp tokių radinių yra kelios dešimtys nedidelių molinių vaistų indelių.

Plačiau

Publikuota: 2021-10-25 Atnaujinta: 2021-10-21 14:13
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika