Patyriminis renginys „Karališkos Kotrynos Jogailaitės vestuvės: tada ir dabar“

Renginio data: 2023m.Spalio1004 d.18:00 - 20:00 Visi renginiai
1562 m. spalio 4 d. Vilniuje vyko ypatingos karališkos vestuvės – jauniausioji Žygimanto Augusto sesuo Kotryna Jogailaitė susituokė su Švedijos princu ir Suomijos kunigaikščiu Jonu III Vaza. Tai buvo vienas įspūdingesnių XVI a. viduryje Lietuvos didžiojo kunigaikščio rūmuose ir Vilniaus mieste įvykusių renginių, iki šiol audrinančių menininkų vaizduotę.
 
461-ųjų vestuvių metinių proga įvairių sričių kūrėjai, pasitelkę šokį, muziką, patyriminę dokumentiką, interaktyvų knygos skaitymą ir diskusiją, bandys perteikti, kuo Kotrynos Jogailaitės vedybų istorija gali būti įdomi ir aktuali šiuolaikiniam žmogui.
 
Režisierė, prodiuserė ir patyriminių praktikų moderatorė Gitana Platakytė žiūrovams pademonstruos jos kuriamo dokumentinio filmo apie Kotryną Jogailaitę epizodą, kuriame užfiksuota konsteliacija „Sandoris. Kotryna – nuotaka“. Joje dalyvavę žmonės pasidalins sukrečiančia patirtimi, ką reiškia savo mintimis ir jausmais, taikant šiuolaikines psichologines praktikas, iš XXI a. nusikelti 461 metus į praeitį.
 
Romano apie Kotryną Jogailaitę „Karo nuotaka“ autorė Ilona Skujaitė pakvies žiūrovus kartu paskaityti jos knygą ir įsivaizduoti, ką galėjo jausti beveik 36 metų karalaitė likus vos kelioms dienoms iki savo vestuvių su vienuolika metų jaunesniu vyru. Skaitant ištraukas, esamą atmosferą lyg veidrodis atspindės patyriminė balso kelionė – atlikėja Svajonė Grušnė dainuos jai „čia ir dabar“ į mintis atėjusią melodiją. Norintiems dar labiau įsijausti į balsų magiją, siūlysime atsinešti skarelę akims užsirišti ar tiesiog kelioms minutėms užsimerkti ir mintimis nusikelti į XVI amžių.
 
Patyriminį renginį apibendrins kūrėjų diskusija apie XVI a. moterų gyvenimą, vestuvių svarbą tada ir dabar. Pokalbį moderuos istorikė ir visuomenininkė Luka Lesauskaitė.
 
Ir, žinoma, kokios vestuvės be šokių? Ansamblis „Banchetto Musicale“ visus pradžiugins Renesanso epochos šokiais, kuriais tikrai mėgavosi ir vestuvinės puotos Vilniuje dalyviai prieš 461 metus.
 
Per renginį taip pat bus galima įsigyti knygų „Karo nuotaka“ su autorės autografu.

 
Romano „Karo nuotaka“ ištrauka: „Mano vestuvės vyks spalio ketvirtąją Vilniaus katedroje. Vos po dviejų savaičių. Rūmų damos besijuokdamos pasakoja, kad vietinės bajorienės ir kunigaikštienės pešasi tarpusavyje dėl medžiagų ir siuvėjų, nes nenori karališkose vestuvėse pasirodyti su nors kartą dėvėta suknia, o pirkliai patenkinti tuština savo sandėlius šokinėdami aplink jas – greitai Vilniuje neliks nė vieno padoresnio audinio rietimo.

 
Renginio organizatoriai: Valdovų rūmų muziejus, leidykla „Alma littera“, filmo režisierė Gitana Platakytė, knygos autorė Ilona Skujaitė.
 
„Karališkos Kotrynos Jogailaitės vestuvės: tada ir dabar“ yra pirmasis renginys iš šiai istorinei asmenybei skirto renginių ciklo. Lapkritį Valdovų rūmų muziejus kartu su partneriais planuoja pakviesti į paskaitas „Kotryna Jogailaitė: karalienė, jungianti 4 šalių istoriją“, kurias pristatys istorikai iš Lietuvos, Lenkijos, Švedijos ir Suomijos. 
Publikuota: 2023-09-25 14:15 Atnaujinta: 2023-09-25 15:45
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika